UWAGA!

Jak znaleźć lek na finansowy dół?

 Elbląg, W Szpitalu Miejskim w Elblągu mają powstać oddziały: pulmonologii i geriatrii
W Szpitalu Miejskim w Elblągu mają powstać oddziały: pulmonologii i geriatrii (fot. WS)

Szpital Miejski w Elblągu nadal boryka się z poważnymi problemami finansowymi. W kasie minus 700 tys zł, widoków na podwyżki dla pracowników nie ma, ale są pomysły na to, jak wyjść z tej trudnej sytuacji. - W planach mamy otworzenie oddziału pulmonologicznego oraz geriatrycznego – mówi Wiesława Lech, dyrektor szpitala przy ul. Żeromskiego.

Kondycja finansowa Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II nie jest najlepsza i wiadomo o tym nie od dziś.
       - Jesteśmy na minusie, ale nie ukrywam, że liczymy na to, że będzie lepiej – mówi Wiesława Lech, dyrektor placówki.
       Zadłużenie szpitala sięgało już blisko miliona złotych, teraz nieco spadło – do 700 tys. zł.
       - To skutek dużo wcześniejszych decyzji, zmian organizacyjnych związanych m.in. z likwidacją pralni czy kuchni – te usługi zostały zlecone firmom zewnętrznym – wyjaśnia Wiesława Lech. - Cały czas czynione są też starania zmierzające w kierunku obniżenia cen leków. Prowadzimy procedury przetargowe, ale staramy się kupować leki jak najtaniej, ale dobrej jakości.
       Na początku czerwca br. pracownicy szpitala weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. Powodem była miesięczna – 100-złotowa podwyżka – dla tych, co na etatach. Ostatnia podwyżka płac w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II miała bowiem miejsce pięć lat temu.
       - Prawdopodobnie, przez osobę pełniącą obowiązki dyrektora szpitala zostały złożone jakieś obietnice, ale ja o tym nie wiem, w tych rozmowach nie uczestniczyłam – mówi Wiesława Lech, która do pracy na stanowisku dyrektora szpitala przy ul. Żeromskiego wróciła 1 października br. [ponad rok wcześniej otrzymała dyscyplinarne zwolnienie z pracy, ale decyzją sądu została oczyszczona z zarzutu "działania na szkodę firmy" i przywrócona do pracy – red.] . - Wszystkie związki zawodowe zostały przeze mnie poinformowane, jak tylko zapoznałam się z kondycją finansową szpitala, że na dziś nie ma mowy o jakichkolwiek podwyżkach. Dla żadnych grup zawodowych.
       - Robimy wszystko, by nasza sytuacja się poprawiła – zapewnia jednocześnie dyrektorka. - Zamierzamy uaktywnić nowe procedury, stworzyć nowe oddziały, ale to perspektywa co najmniej roku, bo szanse na uruchomienie nowych procedur mamy od 2015 r.
       Kilka lat temu pomysł na szpital przy ul. Żeromskiego był taki: stworzyć Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka.
       - Dzięki poprzednim władzom zdecydowanie ta koncepcja upadła – mówi Wiesława Lech. - zdewaluowany został totalnie pomysł stworzenia szpitala matki i dziecka w Elblągu. Myślę, że w tej chwili – po uzgodnieniach z prezydentem - nasz szpital jest szpitalem powiatowym i służymy mieszkańcom Elbląga. Najbardziej znanym oddziałem jest nadal ortopedia, ale i chirurgia dziecięca – kontynuuje dyrektorka. - Poszczycić możemy się także pięknym oddziałem położniczo-ginekologicznym.
       Szpital idzie w kierunku profilu ogólnego.
       - Planujemy otworzyć oddział pulmonologii, którego w Elblągu nie ma, ale potrzeby są – zapowiada dyrektorka szpitala przy ul. Żeromskiego. - Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia i mamy ustne zapewnienie, że finansowanie tego typu procedur będzie od 2015 r. Rok 2014 stanie się zatem dla nas rokiem wyzwań związanych z modernizacją i przystosowaniem szpitala pod ten oddział. - Kolejnym oddziałem, który być może u nas powstanie, będzie oddział geriatryczny – kontynuuje Wiesława Lech. - Idziemy w kierunku profilu internistycznego, ale na zasadzie 60+. W tym celu aplikujemy o środki unijne, a rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi na przełomie marca/kwietnia przyszłego roku.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • powodzenia życzę. jak na razie idzie dobrze
 • bardzo dobrze że są plany utworzenia oddziału geriatrycznego. Ludzi starych i chorych nikt leczyć nie chce, wiem bo mam mamę chorą a w naszym mieście jest ludzi starych coraz więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  OPIEKUN(2013-11-14)
 • ta Pani sama kwalifikuje się na Geriatrię wszystko już było w tym szpitalu, a na końcu powstanie tam Cyrk Wiesia
 • Urzędasy z UM, zróbcie promocję szpitala w MODZIE NA SKUCES. Wydajcie kilkaset tysięcy na pokazanie drwi wejściowych do szpitala, może tym coś zyskacie, -. .. .. na pewno szybszy wypad ze stołka władzy w tym mieście !
 • Na kolejna podwyżkę trzeba czekać 2 lata, czyli 7 lat pensja stoi w miejscu- oczywiscie nie dotyczy lekarzy, oni maja sie super. S K A N DA L
 • CO ZA OBŁUDA I KŁAMSTWO !!!!! Zmniejszenie zadłuzenia to nie Pani robota ! I nie wyprowadzenie usług na zewnątrz (gastronomia i pralnia ) przyczyniło się do zmniejszenia zadłuzenia ! Kobieto co za fanaberie wmawiasz mieszkan. Elbląga. Dorwała się do rządzenia szpitalem ponownie Swięta Trójca z wazeliniarsko-całuśnym popieraniem siebie i dławieniem mądrzejszych od siebie. Zwalić co złe najlepiej na poprzedników bo to oni zmniejszyli długi i. .. ..
 • lepiej niech naprawią studzienkę koło chirurga dziecięcego we wtorek moja siostra pojechała do chirurga z córką na kontrole wysiadając z samochodu wpadła jedną nogą do połowy w studzienkę która nie była zabezpieczona całe szczęście że dziecko nie wysiadało pierwsze bo by się połamało albo jeszcze gorzej siostra teraz poobijana nie wspomnę o kręgosłupie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  wiolkanikolka(2013-11-14)
 • liczę na szybkie wyjscie z długów i rozwój tego szpitala, szkoda, że nie będzie sprywatyzowany. Nawet pobieżny kontakt z tym obiektem pokazuje, że od lat nie ma tu dobrego gospodarza, przy - 15 st C drzwi zewnętrzne na klatkę schodową na chirurgię dziecięcą otwarte na oścież cały czas. nie ma porównania z wojskowym porzadkiem szpitala na komeńskiego
 • Kochana Wiesiu a może wreszcie oddział psychiatryczny, z własnymi pacjentami. To byłby idealny pomysł.
 • Wiesia-Likwidator Wszyscy znaja panię Wiesie z likwidacji Kolumny saniternej, po tym jak została Dyrem zadłużyła szpital jak to tylko było mozliwe. DOgadała sie z Gelertową i oddała odziały dla wojskowego i wojewódzkiego, sama została z reką w nocniku
 • nietrzeba pozwalac lekarzom na wykozystywanie sprzetu szpitalnego na własne potrzeby prywatne gdzie lekarze przyjmuja pacjętów szpitalny sprzet a za wizyty spora sumka pozdrawiam obserwator
 • Czysta megalomania. To nie są Pani pomysły tylko poprzedniczki. To Pani poprzedniczka miała pomysł na szpital i go realizowała. Z zadłużenia jakie właśnie Pani zawdzięczał szpital 1.5 mil w ciągu roku poprzedniczka zmniejszyła przez rozumne działania tylko do nieco ponad 200 tys. I gdyby nie odsetki od Pani długów szpital wyszedłby na prostą. A podwyżki obiecała związkom zawodowym obecna władza, by na nią pielęgniarki głosowały. To prawdy znane związkom !! Teraz zasłania pani obiecanki władzy? Dobra władza przywróciła Panią. Do kompletu barak jeszcze dok. J. H.
Reklama