UWAGA!

Jaka pomoc dla przedsiębiorców?

 Elbląg, Jaka pomoc dla przedsiębiorców?
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią, walki z koronawirusem – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej (27 października) konferencji prasowej. - Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi - mówił. Odniósł się też do protestów w sprawie ostatniego wyroku TK.

- Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości. Wirus nie zostawia nam za wiele pola manewru – przyznał premier Morawiecki.

Przywołał trudną sytuację, w jakiej znalazła się branża gastronomiczna, fitness czy rozrywkowa, a także osoby zajmujące się sprzedażą detaliczną. To przedstawiciele tych gałęzi gospodarki mają zostać objęci tzw. Tarczą Branżową. Premier stwierdził, że przedsiębiorcy powinni w związku z zaistniałą sytuacją otrzymać pomoc. Na co mogą liczyć osoby prowadzące firmy?

- Zwolnienie ze składek ZUS za listopad w przypadku uzyskania przychodu niższego niż 40% w stosunku do roku 2019 w analogicznym okresie,

- postojowe, czyli dopłata z budżetu państwa w przypadku uzyskania przychodu niższego niż 40% w stosunku do roku 2019 w analogicznym okresie,

- 5 tysięcy zł dotacji, również w przypadku uzyskania przychodu niższego niż 40% w stosunku do roku 2019 w analogicznym okresie,

- zwolnienie z opłaty targowej za 2021 r. z rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów.

Oprócz tego, pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych pandemią będą mieli odroczoną płatność składek zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników (wpłata za październik, listopad i grudzień zostanie przesunięta o pół roku).

- Prezentowane dzisiaj rozwiązania dotyczą listopada i życzę wszystkim rodakom, wszystkim przedsiębiorcom, żeby na listopadzie się skończyło – mówił premier. Wyraził nadzieję, że wkrótce będzie można z zachowaniem reżimu sanitarnego dopuścić przedsiębiorstwa do normalnego funkcjonowania i zapewnił, że jeśli będzie inaczej, państwo będzie realizowało dalsze formy wsparcia.

Z nowych rozwiązań pomocowych ma skorzystać 200 000 przedsiębiorstw, łączna kwota wsparcia ma wynieść 1,83 mld zł. Przedsiębiorcy mają mieć też możliwość m. in. ze skorzystania z długoterminowych pożyczek.

W czasie dzisiejszej konferencji premier Morawiecki odniósł się również do trwających obecnie protestów, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji dokonywanej na podstawie przesłanki embriopatologicznej. Zaznaczył, że wyrok TK nie dotyczy sytuacji, w których zagrożone jest życie i zdrowie kobiety czy ciąży zaistniałej w wyniku czynu zabronionego jak gwałt czy kazirodztwo. Według Morawieckiego, kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu.

- Wolność wyboru, prawo wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną - mówił Morawiecki. - Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, by zrealizować wolność wyboru, trzeba żyć - przekonywał. - Jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, to jest ograniczona podstawowym prawem do życia.

Premier podkreślił też, że należy rozszerzyć kwestię wykonywania badań prenatalnych, by jak najwcześniejszym etapie rozpoznać rozwój dziecka. - Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet, bo dzisiaj jest to dla kobiet po 35 roku życia albo z powikłaniami ciąży. Będę je zalecał dla wszystkich – mówił Mateusz Morawiecki. Zaapelował też o zaniechanie ostatnich aktów wandalizmu i agresji w życiu publicznym, a także o odpowiedzialne podejście do zaleceń sanitarnych w związku z trwającymi protestami. Całe oświadczenie można obejrzeć tutaj.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • dajcie ludziom pracować ! To wszystko. Nic nie bedzie potrzebne. Tylko rządzących wymieńcie na tych co nie bedą przeszkadzać. A ludzi leczyć aspiryna bo ten covid to zwykła zakrzepica płucna jest.
 • Nie promujcie plandemi swoimi twarzami, nie poddawajcie się eksperymentom medycznym takim jak pomiary temperatury, wymazy itp. wtady plandemia ustanie i bedzie można rozliczyć tych wszystkich kłamców za straty, które spowodowali.
 • Nic im nie dac w innych krajach nic nie daja. Niech im POcy dadza kopa.
 • Żadnej pomocy dla januszy biznesu z moich podatków! Niech teraz sami robią darmozjady wyzyskiwacze
 • Kozie pomagali, aż jej ogon urwali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  mądrość ludowa(2020-10-27)
 • podsumujmy, co doprowadziło do lockdownu (już za chwilę)i do zakazu wychodzienia z domu bez przepustek (za kilka dni): masowe wyjazdy wakacje, otwarcie szkół, postawa płaskoziemców (po co te szkoly, skoro ich efekt to zbiorowa ciemnota??)zaprzeczajacych epidemii, zwlekanie z zamknięciem szkół, dziki motłoch na ulicach w ostatnich dniach. Wystarczylo troche romumu i mozna bylo uniknąć tego co nas czeka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  10
  yelou(2020-10-27)
 • media kłamią
 • zaraz odkryja cudowna szczepionke i wszystkich zaszczepia, ale lekarze umywaja rece bo nie poniosa odpowiedzialnosci, takie prawo, tak samo jak policja wali mandaty niezgodnie z przysiega
 • portel do dziela, cenzurujcie wpisy :)
 • Powiedzcie proszę tym ludziom na ulicy że zasłona dymna w postaci aborcji jest wywołana aby zakryć totalne odebranie naszej wolności, by jeszcze bardziej podzielić nas Polaków 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Z całym szacunkiem do demonstrantów, też walczycie o prawo do decydowania o sobie. .. . Ale! Aborcja dotyczy w naszym kraju TYLKO 0,003 % całego narodu 💥💥💥 1110 zabiegów w roku ubiegłym. .. Rozumiesz? Ustawy w tym czasie przepychane przez sejm dotyczą 💥100%💥 czyli NAS wszystkich 🙏🙏🙏🇵🇱🇵🇱🇵🇱 CHODŹCIE Z NAMI, APELUJE DO PROTESTUJĄCYCH, NIE DO ICH ZWIERZCHNIKÓW - obowiązek szczepień wszystkich bez wyjątku, eksperymentalnymi szczepionkami - ustawowy brak odpowiedzialności lekarzy i urzędników za błędy medyczne i ofiary na ich skutek - przymuszanie przy pomocy wojska i policji do procedur medycznych - ograniczenie wolności, swobód i podstawowych praw człowieka - ruina twojej firmy i całej gospodarki - przymuszanie do wykonywania fałszywych testów PCR na obecność COVID 19 Jeszcze mam wymieniać czy już rozumiesz o co chodzi?
 • RobertKoliński Posłanki Lewicy zablokowały przed chwilą mównicę i domagają się dodania do porządku obrad ustawy wprowadzającej w Polsce legalną aborcję na żądanie. Chwilę później na Konwencie seniorów Sejmu Marcelina Zawisza z niemowlakiem na ręku krzyczała na Marszałka Terleckiego domagając się wprowadzenia do porządku obrad ustawy ratunkowej "żadnego karania za aborcję". To jest prawdziwa troska o polskie rodziny, a nie jakieś prawackie obsesje. #PosłankiLewicy, #Sejm, #WyrokNaKobiety, #StrajkKobiet, #piekłokobiet Hashtagi: #patoprawica, #WyrokNaKobiety, #kler
 • TYLKO 0,003 % całego narodu, bo jeszcze jako tako matki mają sumienie, eutanazji tez nie ma ale poczekaj jutro, zaraz ci stwierdza covida132 bedziesz umieral w cierpieniu, jest eutanazja zloty lek na wszystkie bolączki no to na ulice glosujmy za lekiem na cale zlo
Reklama