UWAGA!

Jedna tona makulatury ratuje 17 drzew

 Elbląg, Jedna tona makulatury ratuje 17 drzew

W sobotę 10 października obchodzony był Dzień Drzew zainicjowany przez Klub Gaja. Z tej okazji znana z ekologicznych pomysłów Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu rozpoczyna wielką zbiórkę makulatury pod hasłem „Jedna tona makulatury ratuje 17 drzew”, która potrwa przez cały październik.

– Nasi uczniowie wzorem lat ubiegłych w październiku będą sadzić drzewa, lecz to nie wszystko – mówi Dorota Życzkowska, eko-kordynator w SP 18. – Najważniejsza bowiem jest świadomość i celowość podejmowanych działań. Odbędą się więc warsztaty dla uczniów, na których dowiedzą się oni, że sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym, że drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla i zawierają, jak się ocenia, o 50 proc. więcej węgla niż atmosfera. Dlatego ogłaszamy w październiku wielką zbiórkę makulatury – dla naszych uczniów i mieszkańców osiedla Zawada. Przyjmiemy w szkole każdy kilogram starych gazet, czasopism i innych resztek papierowych. Również odbierzemy je z Państwa mieszkań czy klatek schodowych. Dajcie nam tylko znać – tel. 55 235 63 76, e-mail: sp18elblag@wp.pl - gdzie mamy się po nią zgłosić. Pamiętajcie tylko, aby makulatura była związana w paczkę. Zróbmy to razem. Korzyści dla nas, dla Ziemi, dla pokoleń jest wiele. Na wysypisku i wokół nas będzie mniej śmieci. 1 tona przetworzonej makulatury uratuje 17 drzew i da nam 910 kg dobrej jakości papieru z odzysku. Oszczędzimy zasoby wodne i energetyczne.
       „Osiemnastka” z energią chroni klimat – pod takim hasłem w tym roku szkolnym SP 18 będzie ekologicznie działać na szkolnym i poza szkolnym podwórku. Październikowa zbiórka makulatury to jedno z takich działań.
      
      
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • proponuję, aby nauczyciele, dyrekcja, kuratorium i w ogóle cała Oświata oddała wszystkie swoje papiery na makulaturę to zasadzimy przeogromny las. Tyle się mówi o ekologi dzieciom, a nauczyciele jak te mróweczki zapisują, drukują dziesiątki dokumentów dziennie po to tylko, aby wydział miał czym zapychać swoje segregatory, a te z kolei, żeby pięknie się prezentowały na półkach, a podczas kontroli trzeba przecież pokazać ile się zrobiło. .papierów!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    makulator(2009-10-11)
  • Edukuje sie dzieci ? To raczej sklepy należy zobligowac do odstawiania makulatury. Bo one co robią ? wszystko wyrzucaja na smietniki co powoduje straszny bajzel w obejściu pojemników.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    STARY DINO(2009-10-12)
  • Najtrudniej edukuje się dorosłych; O( Może właśnie te dzieciaki będą w przyszlości już ekologiczni. Brawo Osiemnastka. Tak Trzymać!!!!
  • Zacytuje cos "Papier z konopi jest cztery razy bardziej wytrzymały niż papier z papki drzewnej i zawiera trzy razy więcej celulozy. Wytwarzanie papieru z konopi zużywa mniej energii i chemikaliów niż papieru z drzew. Produkcja nie wytwarza tylu dioksyn, chloroformu ani innych z dwóch tysięcy szkodliwych składników chemicznych obecnych przy produkcji zwykłego papieru. Konopie są gotowe do zbioru po 120 dniach od zasiewu, podczas gdy drzewom 'dorośnięcie' zabiera dziesiątki lub setki lat. Papier z konopi wytwarzano, aż do roku 1900."
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Andrzey(2009-10-12)
  • świetna wiadomość, mam jakieś 30 kg makulatury może nawet więcej i już nawet myślałam, ze będę musiała to spalić, bo ostatnio nikt nie chciał jej przyjmować ( podobno coś jest nie halo w ZUO ) :)
  • a nie ma nic gorszego, jak miliony folderów reklamowych jyska, kouflada, leclerka i wielu wielu innych. Nikomu to nie potrzebne. Kiedy w mojej skrzynce pocztowej znajduję w/w to co robię? wyrzucam do śmieci. Powinno być zabronione produkowanie tego cholerstwa.
Reklama