UWAGA!

Jedni tną, inni sadzą

 
Elbląg, Jedni tną, inni sadzą
fot. Michał Skroboszewski

Na skwerze przy ul. Mickiewicza zasadzono 20 drzewek. Ten symboliczny gest ma nie tylko przypominać o Międzynarodowym Dniu Lasu, ale i zwrócić uwagę na niekontrolowaną wycinkę drzew w kraju. Opiekunami posadzonych brzózek są dziennikarze, radni, działacze polityczni, dyrektorzy instytucji miejskich. Zobacz zdjęcia.

Zostały posadzone symbolicznie
       - Sadzimy drzewka dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Lasu i pierwszego dnia wiosny. Sadzimy je również w kontekście tego, co ostatnio dzieje się w Polsce. Chcemy zademonstrować, że Polacy kochają przyrodę. Przede wszystkim nie zgadzamy się z tym, żeby w taki sposób niszczyć polskie drzewa, żeby dopuścić do ich mordowania, bo tak to trzeba nazwać – tłumaczył ideę dzisiejszej akcji Jerzy Wcisła, senator, a także inicjator tego wydarzenia. - Chcemy pokazać, że sadzić można je także i w mieście. Robimy to symbolicznie, w Elblągu będzie to 20 drzewek, które będą miały swoich właścicieli. Są nimi elbląskie redakcje [jedno z nich należy do PortEl.pl - red.], radni, działacze Platformy Obywatelskiej [drzewka sadzili również działacze KOD oraz dyrektorzy instytucji miejskich- red.].
       Młode brzózki zostały "włożone" do ziemi na skwerze, pomiędzy ul. Mickiewicza a ul. Żeromskiego.
       - Poprosiliśmy miasto o możliwość zasadzenia tych drzew i to ono wskazało miejsce oraz gatunek – wyjaśnił Jerzy Wcisła. - Cała "operacja" została wykonana na mój koszt [za drzewka zapłacono niecałe 300 zł – red.].
      
       PO patrzy innym na siekiery

       - Mamy podstawy, by sądzić, że ta wycinka nie jest tylko efektem głupoty i zaniedbania, ale że są to celowe działania, za którymi stoi grupa lobbystów – mówił. - Po to to wszystko dokumentujemy, żeby w momencie, gdy PiS straci władzę, a straci ją, posadzić tych, którzy dopuszczali do wycinki drzew. Symbolicznie mówiąc - posadzimy Szyszkę.
       Jerzy Wcisła dodał również, że w Elblągu i regionie sytuacja wygląda spokojnie, pojawiają się sygnały o wycince pojedynczych drzew, ale trudno tu mówić o lobbingu.
       Jak wspomniał parlamentarzysta w senacie odczuwalne jest zaniepokojenie silnym parciem na zmianę polskiego prawa.
       - I to zmianę pod konkretny interes kilku polityków czy jakiejś grupy – dodał parlamentarzysta. - Jeżeli mówimy o drzewach, to w całkowicie nieformalnych rozmowach większość senatorów PiS była również zszokowana, tak, jak i my, że prawo zezwoliło na niekontrolowaną wycinkę.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zabierzcie tego Wcisło, bo się niedobrze robi. Ja wiem, że lokalne me(n)dia go kochają, bo reklamy wykupuje za pieniądze zrabowane podatnikom, ale bez przesady. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60
  11
  RedaktorJabłkalski(2017-03-21)
 • Wycinają drzewa lobbyści związani od lat układami z PO, a jadą po PiS. Dobre.
 • Pan Boruszka ubrany odpowiednio do sytuacji (jak prawdziwy polityk)!!! Brawo nawet w gumakach można pokazać klasę! Nie to co Pan Turlej (ubrany jak wieśniak) z resztą jak zawsze! Bycie osobą publiczną zobowiązuje! A panu brakuje jeszcze czapki w____dolki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  fashion(2017-03-21)
 • Bardzo dobrze. Raz że w mieście jest coraz mniej drzew, dwa że parka przy Mickiewicza przypomina pustynię. Szkoda tylko że same brzozy. Mogły być też i piękne klony, tam dużo miejsca jest, a w lato mało cienia by odpocząć w gorące dni. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  6
  hania78(2017-03-21)
 • A to coroczna akcja, czy tylko POkazówka 2017? A dlaczego w darze nie wsadzono szlachetnych drzew, których nigdy nie można byłoby wyciąć?
 • Promocja zaledwie kilku działaczy. Nie chodzi o pomysł ale o to jaki rozgłos nadajecie tej sprawie. .. .. Szkoda pisać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  5
  braksłów(2017-03-21)
 • Brawo!Drzewa tam gdzie dzieciaki grają w piłkę, nie wzdłuż alejek tylko głupio na środku. Jak takie macie wizje tworzenia lepszej Polski a nie umiecie mądrze i z pomysłem posadzić drzew to powiem tylko jedno- WONT z Polski nieudolni ludzie. Kodziarze platformusy ludzie z ekipy która wysprzedała nasz Piękny kraj obcym. Wont z Polski!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  10
  ZohanDisco(2017-03-21)
 • a moim zdaniem wcale POwcom nie chodzi o drzewa tylko o sianie negatywnych emocji wobec obecnego Rządu, Sejmu i Senatu. Jak oni byli przy władzy to nie sadzili młodych drzew tylko nakładali opłaty za wycinanie spróchniałych, grożących zawaleniem drzew, karali za wycinkę szkodliwych topoli i tolerowali rozrost barszczu Sosnakowskiego i innego badziewia. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Trzeba powiedzieć głośno.PLATFUSY CHCIELI SPRZEDAĆ LASY PAŃSTWOWE!Komu to się domyślacie i pewnie za ????
 • w zas**nym przez psy Elblągu posadzona brzózka ma szanse przeżyć tylko wtedy gdy ogrodzi się ją siatką, tego POwcy na pewno nie zrobią, za to zmarnują trzy inne drzewka zabijając przy drzewie trzy drągi. Zdaniem dendrologów przyczyną zniszczenia młodych drzew w mieście nie są wichury, przed którymi rzekomo ochraniają paliki tylko: po pierwsze psie odchody, po drugie bezmyślne dzieci. Widział ktoś może młodą brzózkę rosnącą na pustym polu złamaną wiatrem, bo ja jeszcze nie ? Hero (Heronim Zabiełło)
 • To sie pan Motorowa wykosztowal :D :D :D
 • Proszę ja was. .
Reklama