UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jest dawca, będzie przeszczep

 
Elbląg, Wielką pasją Irka Rupniewskiego jest fotografia
Wielką pasją Irka Rupniewskiego jest fotografia (fot. Witold Sadowski)

Znalazł się dawca szpiku dla chorego na białaczkę elblążanina, 50-letniego Ireneusza Rupniewskiego. Bliźniak genetyczny, a właściwie bliźniaczka, mieszka w Niemczech. Zanim jednak do "transferu dla zdrowia" dojdzie, organizm Irka musi dojść do siebie po chemioterapii. Potrwa to kilka tygodni. A jak się czuje pacjent? - Ja jestem zdrowy tylko moja krew jest chora - przyznaje z uśmiechem pan Irek.

Zaczęło się od bólu gardła i wizyty u lekarza rodzinnego. Później u laryngologa, a po USG węzłów chłonnych przyszła diagnoza – ostra białaczka szpikowa. Jedynym lekarstwem dla Ireneusza Rupniewskiego, znanego w Elblągu z pasji fotograficznej, jest dawca niespokrewniony, który podzieli się z nim swoim szpikiem. Rozpoczęły się poszukiwania bliźniaka genetycznego - w kraju i za granicą. I udało się.
       - W Polsce znalazły się dwie osoby, ale jedna została odrzucona ze względu na problemy zdrowotne, druga zaś ze względu na brak pełnej zgodności szpiku - mówi Irek Rupniewski. - Szukano dalej i w bazie w Niemczech znalazła się młoda kobieta, która będzie mogła zostać moi dawcą. Spodziewałem się tego - dodaje. - Od momentu, gdy trafiłem do szpitala wiedziałem, że będzie dla mnie dawca.
       Zanim jednak do przeszczepu szpiku kostnego dojdzie, organizm pana Irka musi dojść do siebie po chemioterapii, która zakończyła się wczoraj. Ten okres to 4-5 tygodni. Następnie, po konsultacji z lekarzami w klinice w Gliwicach, będzie mogło dojść do "transferu dla zdrowia". Póki co, Ireneusz Rupniewski przebywa w szpitalu w Olsztynie. Jak się czuje? - Ja jestem zdrowy to tylko moja krew jest chora - mówi z optymizmem.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama