UWAGA!

Jest dotacja na renowację średniowiecznych malowideł

 Elbląg, Jest dotacja na renowację średniowiecznych malowideł
fot. Michał Skroboszewski

W tym roku mają być kontynuowane prace konserwatorskie średniowiecznych malowideł w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Mariance. Pieniądze na ten cel przekazali podczas ostatniej sesji pasłęccy radni.

Ponad 28 tys. zł przyznała Rada Miejska w Pasłęku na prace konserwatorskie w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Mariance, które mają być prowadzone w tym roku.

- Roboty wykonane będą w celu zachowania i wyeksponowania zabytkowych malowideł ściennych o dużej wartości artystycznej i historycznej. Prace będą dotyczyły wizerunków apostołów Jakuba Starszego i Tomasza oraz herbów von Plauen, von Lubichau, von Creytzen. Całkowity koszt prac szacowany jest na 56.200 zł - czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą podjęli radni na sesji 20 marca br.

Będzie to kontynuacja prac nad uczytelnieniem malowideł w kościele w Mariance, które są prowadzone od 2007 roku. Malowidła datowane są w literaturze naukowej na lata 1432-1467. Po raz pierwszy odkryte zostały podczas prac remontowych w 1892 roku. Wówczas sporządzono sprawozdanie konserwatorskie i opublikowano je w prasie naukowej. Później jednak zostały ponownie zamalowane. Wnętrze kościoła w Mariance mieści także inne cenne zabytki: granitową średniowieczną chrzcielnicę, wmurowane w ścianę tabernakulum z pierwszej połowy XV wieku oraz zespół barokowego wyposażenia zdobionego piękną snycerką.

 

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Brawo Pasłęk. Do ratowania zabytku mógłby przyłączyć się także, choćby finansowo, Minister Kultury, miast rozważać, którego to jeszcze dyrektora teatru, czy dyrektora muzeum zmienić na swojego. Hashtagi: #Roman
Reklama