UWAGA!

Jest kadra dla instytutu

 Elbląg, Prof. Zbigniew Walczyk
Prof. Zbigniew Walczyk

W październiku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej rozpocznie działalność Instytut Informatyki Stosowanej. Rozmowa z rektorem PWSZ Zbigniewem Walczykiem na temat przedsięwzięcia, z którym miasto wiąże tak wielkie nadzieje.

Na jakim etapie są obecnie przygotowania do otwarcia Instytutu Informatyki Stosowanej przy PWSZ?
     Przygotowania idą do przodu. Masmedia widzą tylko część problemu – ostatnio skupiły się na problemie związanym z otrzymaniem pomieszczeń w budynku po urzędzie wojewódzkim. Idziemy do przodu – Instytut Informatyki Stosowanej będzie bez względu na wszystko.
     W tej chwili Ministerstwo Edukacji Narodowej zostało o przedsięwzięciu poinformowane. Natomiast procedura jest trochę dłuższa. Uruchomienie nowej specjalności trwa nierzadko cały rok. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej mamy jedną specjalność informatyczną, a ponieważ wszystkie specjalności, które planujemy uruchomić będą wyrastały z jednego pnia, przyjmujemy na tę specjalność kierunki profilowe, które zostaną przebudowane w specjalności. Mamy już wszystko, co jest potrzebne do powołania Instytutu Informatyki Stosowanej. A mianowicie: zgodę Senatu uczelni, zgodę Konwentu i kadrę. Przy czym kadra jest zakontraktowana od października i od tej chwili zostanie powołany instytut.
     
     Jakiś czas temu rozmawialiśmy z Florianem Romanowskim, szefem OPeGieKa, który niechętnie wypowiadał się o zamieszaniu związanym z uzyskaniem pomieszczeń w budynku byłego urzędu wojewódzkiego.
     Ja też na ten temat nie chcę mówić, bo spory polityków to nie nasza sprawa, ale dziwię się sposobem, w jaki one się odbywają. Wydaje mi się, że powołanie Instytutu Informatyki Stosowanej nie zmieni niczego jeśli chodzi o zatrudnienie w innych firmach. Wręcz przeciwnie. Walczymy o to, aby jak najwięcej ludzi mogło mieć pracę.
     
     Jaki firmy zaangażowały się już w tworzenie instytutu?
     Rozmawiamy z wieloma firmami, ale nie u wszystkich jest zrozumienie dla sprawy. Ale tak jest zawsze. Firmy patrzą na siebie nawzajem, jestem jednak przekonany, że w momencie uruchomienia projektu ten proces zaskoczy. W tej chwili zaangażowały się: OPeGieKa, Alstom Power oraz przede wszystkim EB w konglomeracie ze spółką inwestycyjną, której prezesem jest pan Borowski.
     
     Czy nie jest tak, że szkoła będziecie kształcić poszukiwanych na rynku specjalistów, a obce firmy – właściwie za darmo – będą tych specjalistów, mówiąc brzydko, połykały?
     Tak by to wyglądało. Natomiast przedsięwzięcie jest szerzej pomyślane. Szkoła będzie kształcić w określonym profilu dla potrzeb miejscowych, ale nie tylko, ponieważ będzie musiała spełniać też inne ambicje młodzieży – być może u nas będą uczyli się także ci, którzy będą chcieli kontynuować naukę na studiach magisterskich. Dlatego nie rezygnujemy ze specjalności pedagogicznej. Tym bardziej, że z jednego tylko instytutu PWSZ dzisiaj już mamy trzy specjalności kompatybilne ze specjalnościami na Uniwersytecie Gdańskim – co do innych instytutów nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi. W Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim mamy uznane wszystkie specjalności, oprócz dwóch – anglistyki i elektrotechniki z informatyką, których ten uniwersytet nie ma.
     
     Wspomniał pan o kadrze...
     W wyniku ogłoszonego przez nas konkursu mamy cztery osoby, o których istnieniu dotąd nawet nie wiedzieliśmy. Jedna osoba jest ze Szczecina i będzie to szef instytutu. Chodzi o profesor dr hab. inż. Antoniego Wilińskiego. Pracą w Elblągu zainteresowało się też trzech doktorów – dwóch z Gdańska i jeden z Gliwic. Do Elbląga zaczynają przyjeżdżać ludzie. W chwili tworzenia PWSZ zdawałem sobie sprawę, że będzie to proces długi, ale wydaje mi się, że ten proces właśnie się rozpoczął.
     
     Miasto dysponuje obecnie sześcioma mieszkaniami dla nauczycieli języka angielskiego. Jednak nie ma chętnych na taka posadę w Elblągu. Jak udało się panu przyciągnąć kadrę do tworzonego instytutu?
     Polega to na tym – jeżeli w Elblągu równolegle z Instytutem Informatyki Stosowanej nie powstanie Centrum Informatyczne, to będę miał kadrę na rok lub dwa. Ci specjaliści muszą zarabiać pieniądze. Oni zgłosili się na ofertę łączoną – pracy w Instytucie i Centrum. I tylko w ten sposób. Dodatkowoplanowane są jeszcze domki dla kadry. To się miastu opłaca. Teraz wydamy 200-250 tys. złotych, ale za jakiś czas tantiemy z tej inwestycji będą nieporównywalnie większe. Można zadać pytanie następujące: Ile można wybudować mieszkań dla bezrobotnych za 250 tys. zł? Dwa?..
     
     Jak ocenia pan współpracę z władzami miasta?
     Współpraca z władzami miasta jest bardzo dobra - przede wszystkim z prezydentem Henrykiem Słoniną bardzo mocno zaangażowanym w tworzenie Centrum Informatyki i rozumiejącym problemy aglomeracji elbląskiej, jak i Radą Miejską w Elblągu. Współpracujemy także z władzami wojewódzkimi: marszałkiem sejmiku Andrzejem Ryńskim, wicemarszałkami sejmiku i wojewodą Zbigniewem Babalskim.
     
     Czyli ponad podziałami politycznymi.
     Każdy z nas ma własne poglądy, ale zdajemy sobie sprawę, że osobistych poglądów nie wolno włączać w taką sprawę. Trzeba próbować współpracować ze wszystkimi. Demokracja polega przecież na konstruktywnej współpracy.
     
     Jak ocenia pan szansę na powtórzeniu w Elblągu sukcesu z Ronneby, skąd zaczerpnięto pomysł utworzenia Instytutu i Centrum?
     Mamy szansę na powtórzenie sukcesu z Ronneby. Wszystkie warunki na starcie zostały spełnione, aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Dopóki chcemy współpracować ze sobą i widzimy cele społeczne tworzenia instytutu, dopóty będzie dobrze.
     
     W Gdańsku swoje siedziby ma wiele firm związanych z informatyką, a w specjalnej strefie ekonomicznej w Tczewie lokują się firmy produkcyjne związane z tą dziedziną gospodarki. Czy nie obawia się pan, że wykształceni specjaliści odpłyną z Elbląga właśnie tam?
     Wszyscy którzy się urodzili w Elblągu, mieszkać w tym mieście nie mogą. Takie jest życie. Jeżeli młodzi ludzie nie będą mieli atrakcyjnego zawodu, zostaną w Elblągu na pewno... Chodzi o to, aby dać wiedzę i dyplomy, aby młodzieży dać prace nawet u obcego pracodawcy, bądź aby ci młodzi ludzie założyli własne firmy tutaj. W tym przypadku chodzi o pojemność infrastruktury. Jeśli infrastruktura będzie wzmacniana, to absolwenci instytutu informatyki zostaną w Elblągu. A taki są prognozy. Działalność informatyczna ma swoją specyfikę – produkt przemieszcza się bardzo szybko, niezależnie o tego, gdzie powstał.
     
     PWSZ rozwija się bardzo dynamicznie. Czy mamy w Elblągu szansę na studia magisterskie. Albo inaczej – jakie są założone granice rozwoju uczelni?
     Jest bardzo trudno rokować o zmianach jakościowych, ponieważ często nie mamy na to wpływu. Obecnie możemy kształcić na poziomie licencjackim. Jeżeli się zmienia przepisy, to możemy spróbować kształcić inaczej. Ostatnio krytykowane jest szkolnictwo dwuetapowe – najpierw zawód, potem magisterium. Jednak na świecie właśnie taki model szkolnictwa zrobił karierę i się utrzymuje. Niemiecki personel przemysłowy w 75 procentach jest wykształcony właśnie na poziomie licencjackim. To o czymś świadczy. W przypadku nauk politechnicznych uważam, że każdy magister powinien być najpierw inżynierem. Oczywiście są kierunki kształcenia, gdzie tego się nie da zrobić. Są to kierunki przede wszystkim uniwersytecki, jak prawo, fizyka itp.
     Taka szkoła, jak nasza, powinna działać w systemie kształcenia pierwszego stopnia po to, aby młodzież mogła w tańszy sposób kształcić się na miejscu, a potem pójść dalej albo podjąć pracę. Uważam, że ten profil jest dobry. O magisterium w Elblągu na razie nie chciałbym mówić, aby nie być posądzonym o megalomanię...
     
     PWSZ został powołany z kilkoma podobnymi uczelniami. Jak wypadamy na ich tle?
     Zostaliśmy powołani w gronie ośmiu innych szkół. Idziemy mniej więcej równo. Mamy tę przewagę, że wyspecjalizowaliśmy się w pewnych problemach i ministerstwo już teraz dyskutuje z nami pewne sprawy dotyczące prowadzenia takiej szkoły, co daje nam dodatkową satysfakcję.
     
     Przeczytaj także rozmowę, jaką przeprowadziliśmy z Florianem Romanowskim, szefem OPeGieKa
przyg. M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Myślę, że powołanie instytutu jest bardzo dobrym pomysłem, śledzę losy powstawania od samego początku i jak narazie nie jestem zawiedziony. Bardzo mnie ta sprawa interesuje.
 • Bardzo dobry pomysł. Jeśli nawet Elbląg nie stanie się drugą doliną krzemową to przynajmniej nie zostanie w tyle.
 • Wspaniały pomysł PWSZ - Instytut Informatyki Stosowanej, jednak nie wielu ambitnych studentów skorzysta z tej propozycji. Takowi raczej wolą wypróbowane uczelnie. Niestety pracodawcy również chętniej przyjmują absolwentów uczelni z renomą. Prestiż w dzisiejszych czasach jest podstawą bytu. Oczywiście prędzej czy później również PWSZ być może będzie należała do jednych z najlepszych w tej dziedzinie. Obecnie jest to uczelnia z niewielkim doświadczeniem, chociaż obserwujemy jak „rośnie w oczach”.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-19)
 • Należy pamiętać iż w naszym województwie znaczna ilość bezrobotnych to ludzie z wyższym wykształceniem. To nie ich brakuje, a miejsc pracy. Jest duże prawdopodobieństwo, że studenci świadomi rynku pracy zrezygnują z PWSZ – mimo iż jest na miejscu, ponieważ z myślą o przyszłości będą gonili za tym na co jest popyt wśród pracodawców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica w szkole życia(2001-04-19)
 • Dzisiaj posada nauczyciela języka angielskiego to najmniej poszukiwane miejsce pracy. Człowiek z dobrą znajomością języka angielskiego w zamian za nią woli stanowisko tłumacza. Ciepła posadka, czasami wyjazdy, znacznie wyższe aniżeli w szkole wynagrodzenie. Ewentualnie masochista zdecydowałby się dzisiaj na rolę nauczyciela języka angielskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-19)
 • chcecie kształcić specjalistów, a gdzie ci "informatycy" w elblągu będą pracować ???, szkoła to tylko 1 % umiejętności jaką oferuje uczelnia w tym zawodzie. Co najmniej rok w plecy uczelnie są do tyłu za technologią, po za tym jest bezrobocie !?!, ludziom się nie chce pracować !!!, a pracodawcy stwarzają marne warunki pracy, popytajcie byłych pracowaników opegieku kto tam jest potzrebny do pracy, ile się zarabia ILE TRZEBA PRACOWAĆ NA CZARNO, aby dostać 1 umową na FIKCYJNĄ najniższą krajową.
 • Jeśli ktoś nie rozumie idei programu moim zdaniem nie powinien na temat się wypowiadac. W związku z wykształceniem kadry ma ona otrzymać stanowiska pracy w "informatycznym miasteczku". Z tego co mi wiadomo to bodajże w szwecji jest bliźniacze miasto w którym rownież stworzono takie miasteczko i wszelkie problemy z bezrobociem spadły do oczekiwanego minimum. Natomiast rok to i tak nie wiele i możemy cieszyć się że jesteśmy zaledwie rok za ich technologią. Powinniśmy być z tego dumni i korzystać z możliwości jakie mamy i jakie są dla nas stwarzane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-24)
 • Ludziom faktycznie nie chce się pracowac. Prawdą jest że młodzi ludzie szukają pracy o konkretnych zarobkach - ponieważ znają swoje umiejętności i mają swoją cenę, jeśli takiej nie znajdują to wolą pracować na czarno. Odnoszę jednak wrażenie iż instytut informatyki jest dobrym początkiem na to aby sami stwarzali sobie możliwości. Sami tworzyli sobie stanowiska pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-24)
 • Droga uczennico, jesteś bardzo naiwna ze swoją wiarą w to że absolwenci informatyki znajdą zatrudnienie w centrum informatycznym. Jeśli się o czymś pisze, to trzeba mieć o tym przynajmniej trochę pojęcia.
 • W moją naiwność nie powątpiewam. Takiż wiek i nic na nią nie poradzę. Jednak miasteczno informatyczne znajduje się jak już powiedziałam bodajże we Szwecji. Moje wnioski wyciągam na podstawie informacji dotyczących właśnie niego. Uważam iż ktoś kto planuje utworzenie takowego miasteczka w Elblągu, zna idee i z pewnością jest świadom, że studenci będą chcieli kształcić się tutaj tylko wtedy gdy będą widzieli w tym przyszłość. Poza tym nie mówmy hop... to tylko idee... "A idee są zawsze tylko ideami" jak napisał Tetmajer.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczennica(2001-04-24)
 • W Szwecji utworzono Centrum Informatyczne chyba w latach 80-tych, kiedy programistów było bardzo mało. Wtedy rzeczywiście spowodowało to napływ firm informatycznych do Ronneby. Dzisiaj mamy trochę inną sytuację. Rynek informatyczny jest już ukształtowany. Dlatego radzę podchodzić do idei Centrum Informatycznego z większą rezerwą, tym bardziej, że do tej pory nikt dokładnie nie wyjaśnił na czym ma polegać jego działalność. Nie wiem np. w jaki sposób ma na siebie zarabiać. Podejrzewam, że nie ma nawet swojej strony internetowej, co w przypadku instytucji informatycznej jest delikatnie ujmując dziwne. Co do sprawy powołania Instytutu Informatyki Stosowanej na PWSZ, to jestem mocno za i nie dostrzegam żadnych złych stron tego pomysłu.
Reklama