UWAGA!

Jest nowy prezes Sądu Okręgowego w Elblągu

 
Elbląg, Sędzia Piotr Żywicki (na zdj. w środku) nowym prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu
Sędzia Piotr Żywicki (na zdj. w środku) nowym prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu (fot. AD, arch. portel)

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu sędziego Piotra Żywickiego. Zastąpi on odwołanego 17 października sędziego Marka Omelana.

Przypomnijmy: minister sprawiedliwości, jako powód odwołania z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu sędziego Marka Omelana podał przewinienie służbowe, którego ten się - zdaniem ministra - dopuścił. Chodziło o wymianę korespondencji między ówczesnym prezesem Sądu Okręgowego w Elblągu a Radą Miejską, dotyczącej jednej z ławniczek. Marek Omelan miał przekazać urzędnikom dokumenty opisujące przebieg narady sędziowskiej objętej tajemnicą. Odwołano również wiceprezes sądu Grażynę Borzestowską, po tym, jak sama zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.
       Dziś (6 listopada) nadeszła kolejna informacja z resortu kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę. - Minister sprawiedliwości powołał z dniem 1 listopada 2017 r. na prezesa Sądu Okręgowego na okres 6 lat sędziego Piotra Żywickiego - informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy SO. - Pan sędzia orzeka w Wydziale VI Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego.
       Sędzia Żywicki orzekał m.in. w głośnym procesie grupy zajmującej się handlem kobietami (2014 r.) oraz procesie mężczyzny oskarżonego o śmiertelne pobicie półtorarocznego Szymonka (2011 r.) W 2006 r., jako sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu, Piotr Żywicki otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sędzia Europejski 2005”, organizowanym przez polską sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników. Organizacja ta promuje prawa człowieka oraz wysokie standardy orzecznictwa.
       I było to już drugie wyróżnienie sędziego Żywickiego w tym konkursie. Pierwsze otrzymał w II edycji konkursu za uzasadnienie wyroku skazującego na grzywnę lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, który podczas jednej z rolniczych blokad w Nowym Dworze Gdańskim w 1999 r. nazwał ówczesny rząd premiera Buzka rządem zdrady narodowej, a kilku członków gabinetu bandytami i pajacami. Sędzia Żywicki wówczas uzasadniał, że czym innym jest krytyka, a czym innym słowny atak na określone osoby.
      
       ***
       Sędzia Piotr Żywicki ma 50 lat. W 1991 r. ukończył studia prawnicze na UMCS w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym. Dwa lata później w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie ukończył pozaetatową aplikację sądową. Od 1994 r. był asesorem - I Wydział Cywilny, II Wydział Karny SR w Elblągu, a od 1996 r. sędzią Sądu Rejonowego.
       Funkcje:
       - przewodniczący VIII Wydziału Karnego SR w Elblągu – 14.07.1998r. – 31.08.2000r.;
       - przewodniczący II Wydziału Karnego SR w Elblągu – 01.09.2000r. – 30.09.2002r.;
       - przewodniczący VIII Wydziału Karnego SR w Elblągu – 01.10.2002r. – 15.06.2006r.
       Od listopada 2006 r. Piotr Żywicki jest sędzią Sądu Okręgowego w Elblągu. Obecnie orzeka w Wydziale VI Karnym Odwoławczym SO.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no to co z tym, ,wycieraniem mord zdradzieckich. .. ., ,i, ,oskarżeniami o zbrodnie zabójstwa, ,wygłoszone z Trybuny Sejmowej. .. .. ?????
 • Bardzo duże i szczere gratulację. W końcu człowiek odpowiedni na odpowiednim miejscu. Panie Sędzio życzę dalszych sukcesów.
 • Bardzo rozsądna decyzja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  28
  jysdt(2017-11-06)
 • Widze ze rasowy specjalista od skazywania ludzi za wypowiedziane slowa, sprawdzilby sie w cenzurze PRL. Na szczescie jestesmy juz w UE i ten wyrok z 1999 r. nie moglby sie powtorzyc.
 • "klmn" ma rację, w kolejnej edycji konkursu "Sędzia Europejski" oczekujemy rozprawki o "mordach zdradzieckich i zabójcach"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  2
  Machupichcę(2017-11-06)
 • Data powołania i nazwisko idealne na to stanowisko. Na pewno sędzia Piotrowicz udzieli rad młodszemu koledze z Elbląga. Trzymam kciuki.
 • I co? sędzia Piotr Żywicki przyjął stanowisko prezesa? nie solidaryzuje się z byłym prezesem SSO Markiem Omelanem? tak jak to zrobili inni sędziowie?, no cóż, sędzia ten jest już ponad 10 lat w tym układzie kasty elbląskiej i na pewno będzie pilnował jej interesów :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  13
  olimpia(2017-11-06)
 • W sądzie nie ma solidarnosci, donosza na siebie jak dzieci w przedszkolu.
 • UBkistan już pluje jadem
 • Jaki by nie był powód odwołania. Miał prawo jako minister to odwołał. Koniec, kropka. Bedziecie teraz 2 lata rpzpamietywac i biadolic o byłym prezesie. Nas wyrzucali z pracy bo zakład szedł pod młotek. .Jakos nikt sie na nasz temat nie rozpisywał czym nakarmimy rodziny i zapłacimy czynsze etc.
 • @joto - "W końcu odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu". Hahaha, bo akurat dobrze znasz tego jegomościa i wiesz do czego się nadaje :) Zapewne pierwszy raz w życiu słyszysz to nazwisko pajacyku
 • Hahahahaha. Bo już dla was zwykłych szaraczków zmiana na stanowisku prezesa Sądu Okręgowego BAAARDZO wiele zmieni :)) Od teraz wyroki będą "sprawiedliwe", a procesy znacznie krótsze :) Czytając komentarze nie wiem czy ludzie robią sobie jaja czy może aż tylu ludzi jest chorobliwie naiwnych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  3
  kkkkkk1(2017-11-06)
Reklama