UWAGA!

Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności

 Elbląg, Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaznacza, że wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

Aby wypełnić uproszczony wniosek, wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. – Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – wyjaśnia szefowa ZUS.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Wniosek znajduje się tutaj.
        

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • W du. .. e niech sobie ZUS wsadzi ten wniosek !!!!
 • Niby z czego go bede mial zaplacic w d.. se wsadzcie ten wniosek obroty spadly mi o 70 % wole zwiesic dzialalnosc nie dostaniecie nic odemnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Wkurzony na maxa(2020-03-24)
 • Dlaczego tak na siłę ZUS namawia na składanie wniosków o zawieszenie czy odroczenie składek jeśli w piątek będzie przyjęta ustawa w której będzie możliwość nie płacenia przez okres 3 miesięcy?
 • Czekam na umozenie skladek na 3 miesiące, Adrian tak postanowił, choć prerogatyw takowych nie posiada
 • Wniosek o uproszczenie płatności ojojoj ZUSik idzie na rękę, żeby tylko im płacić. Jest jedna partia, która chce ta mafie zamknąć i na nią będę głosował. ZUS to mafia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Gosc739392(2020-03-24)
Reklama