UWAGA!

Jesteśmy wdzięczni

Elbląg, O godz. 17.00 złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej
O godz. 17.00 złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej

Około 300 osób - przedstawicieli władz miasta, kombatantów i elblążan wzięło udział w obchodach 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczęło spotkanie prezydenta z ostatnimi żyjącymi w Elblągu żołnierzami Powstania. Z powodów zdrowotnych do ratusza dotarło tylko sześcioro z nich. Wszyscy otrzymali honorowe wyróżnienia za zasługi dla miasta.
     Po spotkaniu, przy sąsiadującym z ratuszem Pomniku Armii Krajowej stanęła warta honorowa. O 17.00, dla upamiętnienia godziny "W", rozległ się dźwięk syreny alarmowej.
     W swoim wystąpieniu Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Elblągu, Marian Dmowski nawiązał do wypowiedzi, jakie miały miejsce w czasie warszawskich obchodów rocznicy. Przypomniał, że we wszystkich brzmiał apel o pojednanie i właściwą ocenę wydarzeń sprzed 60 lat.
     - Tego zrywu nie da się zrozumieć, jeśli będzie się nań patrzyło tylko w kategoriach wojskowych czy politycznych - przypomniał Marian Dmowski.
     Jak powiedziała nam ze wzruszeniem w głosie jedna z uczestniczek spotkania pod pomnikiem, Halina Szyman ze Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny, uczestnikom Powstania Warszawskiego wszyscy Polacy winni są głęboki szacunek i wdzięczność:
     - Oni oddali własne życie za to, byśmy my, którzy wojnę przeżyliśmy, nasze dzieci i wnuki mieli lepsze jutro - mówi urodzona w Wilnie elblążanka.
     Obchody rocznicy wybuchu Powstania „zwykłych ludzi” zakończyła msza święta w katedrze św. Mikołaja.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama