UWAGA!

Jutro pierwsza tura odszkodowań

Jutro Bank PKO BP rozpoczyna pierwszą część wypłat odszkodowań dla najstarszych polskich robotników przymusowych III Rzeszy. W pierwszej turze z terenu byłego województwa elbląskiego odszkodowania dostanie 119 osób.

W rejonie byłego województwa elbląskiego jest 5519 osób uprawnionych do odbioru odszkodowań za przymusową pracę na rzecz III Rzeszy. W pierwszej turze odszkodowania będą wypłacane dla najstarszych Polaków, przede wszystkich tych, którzy ukończyli 80 rok życia. Przy pierwszej wypłacie poszkodowani otrzymają 75 procent należnej kwoty. I tak Polacy wywiezieni w czasie wojny do obozów koncentracyjnych, gett oraz ofiary holokaustu otrzymają w dwóch turach odszkodowania w wysokości 15 tys. marek (około 30 tys. zł). Więźniowie obozów karnych dostaną od 5 do 12 tys. marek. Deportowani do III Rzeszy do pracy w przemyśle oraz sektorach publicznych otrzymają po 4 tys. marek czyli około 8 tys. złotych, deportowani do pracy w rolnictwie, usługach rzemieślniczych - 2 tys. marek. Ofiary, które w dniu deportacji nie ukończyły 12 lat lub urodzone podczas robót przymusowych otrzymają odszkodowania w wysokości 2 tys. marek. Jeżeli trafiły do obozu przejściowego nie ukończywszy 16 roku życia, otrzymają 1 tys. marek. Odszkodowania przysługują także matkom, których dzieci zginęły w Kinderheimach oraz ofiarom eksperymentów pseudomedycznych (do 15 tys. marek). Pierwsza tura wypłat, która rozpocznie się już jutro w oddziałach Banków PKO BP, dotyczyć będzie 10 tysięcy osób w całej Polsce, w tym 119 osób z naszego regionu. Odszkodowania będą także wypłacane prawnym spadkobiercom ofiar robót przymusowych, pod warunkiem, że uprawniony zmarł 16 lutego 1999 roku lub po tym czasie.
     - Od tego czasu w całej Polsce zmarło około 10 proc. uprawnionych, czyli 35 tysięcy osób - mówi Mateusz Chachaj, rzecznik prasowy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie. - Nie mamy informacji o tym, ile osób z rejonu elbląskiego nie doczekało już odszkodowań. Każdy uprawniony otrzymał od nas informację, kiedy i jaką kwotę ma do odebrania.
     Ponieważ kwoty wypłacane przez PKO BP są niemałe, elbląska policja apeluje do świadczeniobiorców o rozwagę, a przede wszystkim, aby nie korzystali z propozycji obcych osób, deklarujących pomoc w realizacji spraw związanych z wypłatą odszkodowania. Wypłaty najlepiej przelewać na swoje konto bezpośrednio w banku, co pozwoli uniknąć przenoszenia gotówki. Osoby w podeszłym wieku lub niepełnosprawne powinny skorzystać z pomocy członków rodziny. Jeśli ktoś mimo wszystko zdecyduje się na odbiór gotówki, powinien pamiętać, aby przed odejściem od okienka odpowiednio zabezpieczyć odebrane pieniądze. Najlepiej schować je do portfela, a portfel do wewnętrznych kieszeni ubrania. Nie należy wkładać portfela do tylnej kieszeni spodni lub bocznej kieszeni kurtki. Nie należy także okazywać całości gotówki w sklepie, osobom spotkanym na ulicy lub innych instytucjach.
     - Większe bezpieczeństwo wszystkim osobom odbierającym odszkodowania mają zapewnić częstsze patrole policji w rejonach banku - obiecuje Alina Zając, rzecznik elbląskiej policji.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama