UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kanał Elbląski pomnikiem historii

Elbląg, Pochylnia Kąty
Pochylnia Kąty (fot. Bernard Kursa). Zdjęcie z Fotki miesiąca.

Kanał Elbląski wpisany został, decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na listę Pomników Historii. Dołączył tym samym do obiektów o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

- Kanał Elbląski dołączył do elitarnego grona, w którym znajduje się, m.in. Westerplatte i Zamek Krzyżacki w Malborku. Możemy tym samym spodziewać się, że będzie wymieniany w publikacjach promujących Polskę. To duża szansa dla naszego regionu - powiedział prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
       Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jedna z form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Do tej pory to wyróżnienie nadano czterdziestu jeden zabytkom. Wśród nich są, m.in. obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
       - Decyzja Prezydenta Komorowskiego nadająca Kanałowi Elbląskiemu rangę Pomnika Historii ucina medialne dyskusje na temat nazwy Kanału – dodał Grzegorz Nowaczyk.
      
Anna Kleina, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ano, dobrze, i szkoda, że dopiero uczymy się doceniać to, co mamy. Zrozumcie ludzie wreszcie, że od takich rzeczy m. in. zależą Wasze mejsca pracy. pozdro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kawiór(2011-01-24)
 • Pływałem chyba ze 30 lat temu, i dziwie się, że atrakcje tego kanału dopiero teraz zostały docenione, te pochylnie to UNIKAT na skale światową, widac władze E-ga słabo się tym interesowały, ba mało brakowało a by to rozebrano
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  natura2031(2011-01-24)
 • mamy nowego włodarza, i widać od razu wynik, aby tak dalej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oko na bałtyk(2011-01-24)
 • Ale jaka będzie w końcu oficjalna nazawa kanału ? Mija 150 lat od jego powastania, a w Elblagu nie ma zadnych akcentów na ten temat. A przt wjeżdzie do Ostródy jest duża tablica : "150 lat Kanału OSTRÓDZKO - elbląskiego. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Komtur Elbląski(2011-01-24)
 • A według olsztyniaków to kanał Ostródzko-Elbląski (wyborcza olsztyn)
 • Liczne przystanie (dosłownie na żądanie - tak, rejs po kanale wyglądał w połowie XX wieku, bo statek był też autentycznym środkiem transportu), pensjonaty, trasy rowerowe i dobra miejscowa komunikacja z infrastrukturą, to to czego się bali poprzedni samorządowcy i zarządcy tego przedsięwzięcia. A to jest samograj - ino chciejmy to zrobić i udostępnijmy ludziom w właściwym wymiarze i scenariuszu tą - jedyną w swoim rodzaju atrakcję - kiedyś Kanał Oberlandzki a obecnie Kanał Elbląski. Chyba, że nie chcemy - a to najmocniej przepraszam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2011-01-24)
 • W końcu. A jak będą ćwiczyć, to do sądu z dziadami aż się odechce łżeć w żywe oczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gitara(2011-01-24)
 • fakt to jet " kanał elbląski " - elbląg to kanał. .. ..
 • W dalszym ciągu władze Elbląga winny podejmować starania o wpisanie KANAŁU ELBLĄSKIEGO na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Byłaby to niezwykła promocja MIASTA ELBLAGA, gdyż już w samej nazwie kanału jest ona wpisana. Niestety, poprzedni specjaliści od promocji w UM woleli promować na logo 130.000 Elbląga legendarnego Piekarczyka, którego nikt już z niczym nie kojarzy nawet w podelbląskim Komorowie Żuławskim, niż jeden z dawnych 3 cudów Prus Wschodnich. Duże brawa dla Pana Prezydenta Grzegorza Nowaczyka, że wreszcie zajął się tą sprawą i to tak skutecznie! Można mieć nadzieję, że na tym nie poprzestanie, gdyż KANAŁ ELBLĄSKI jest bardziej znany w krajach EU niż w Polsce. Rozstrzygnięcie urzędowe nt nazwy KANAŁ ELBLĄSKI ucina wreszcie jałowe dyskusje na ten temat, zwłaszcza w prowincjonalnej Ostródzie. Historia kanału i jego genialnego twórcy - inż. George J. Steenke jest doskonale znana, vide - internet czy strona Biblioteki Elbląskiej. Nigdy w 150.letnich już dziejach tego kanału nie pojawiała się nazwa "ostródzki", a gdyby nawet - to zgodnie z logiką alfabetu polskiego winno być "elbląsko-. .. .. itd. ". Inż. Georg J. Steenke był honorowym obywatelem Elbląga i tu został pochowany.
 • Polecam Kanał Elbląski na - www.dailymotion.pl
 • Potraficie tylko obrażać wszystkich i wszytko nie dbacie o własne dziedzictwo to dopiero jest prowincjonalne. W folderach turystycznych czytamy Kanał Elbląski. .. .. więc dajcie spokój i powieście sobie przed wjazdem własną tablicę z napisem najlepiej po niemiecku. .. .. żenada :(
 • Więcej o Kanale i o specyfice żeglugi tutaj jachtem: www.zalewwislany.pl Pozdrowienia, Piotr
Reklama