UWAGA!

Kandydaci mają głos: O inwestycjach

 Elbląg, (il. AK)
(il. AK)

To już ostatni odcinek naszego cyklu, w którym przepytujemy kandydatów na parlamentarzystów na temat spraw ważnych dla naszego regionu. Dzisiaj pytamy o to, jakie duże inwestycje w Elblągu i regionie powinny być finansowane z funduszy unijnych, a które z budżetu państwa?

Prawo i Sprawiedliwość (Jerzy Wilk)
       Z budżetu centralnego finansowana będzie budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W nowej perspektywie unijnej będzie można uzyskać środki na innowacyjne działania, dlatego trzeba przyciągnąć do naszego miasta inwestorów, którzy u nas będą chcieli otwierać swoje fabryki. Przypomnę, że za mojej prezydentury kilka takich fabryk powstało. Dały one setki miejsc pracy.
      
       Platforma Obywatelska (Jerzy Wcisła)
       Jest ich sporo. W naszym regionie to oczywiście wszystkie sprawy wodne, od kanału przez Mierzeję, po pogłębienie torów wodnych do portu w Elblągu. To drogi ponadlokalne, inwestycje przeciwpowodziowe i zwiększające nasze bezpieczeństwo. W naszym regionie to także wsparcie, przyspieszające nasz ogólny rozwój, gdyż – pamiętajmy – ciągle jesteśmy w tzw. Polsce B. A więc inwestycje w innowacyjność, zwiększanie dostępności do Elbląga (wodnej, połączenie z A1), kształcenie i przekwalifikowywanie kadr, itd.
      
       Partia Razem (Małgorzata Sandecka)
       Przede wszystkim doinwestowanie Elbląskiego Parku Technologicznego w celu przekształcenia go w wiodący ośrodek badawczy nie tylko w dziedzinach, jakimi obecnie się zajmuje, ale też w technologiach związanych z ochroną środowiska i odnawialnych źródeł energii. Elbląg, z uwagi na swoje dobre tradycje w tej dziedzinie, a także przynależność do Euroregionu Bałtyk, którego inni członkowie jak Dania i Szwecja są liderami w wykorzystywaniu OZE, jest naturalnie predestynowany do roli krajowego lidera w rozwoju technologii związanych z ekologią.
      
       KORWiN (Michał Szydlarski)
       Elbląg w tym momencie jest na skraju bankructwa, więc rozmowa o kolejnych inwestycjach to zupełna pomyłka. KORWiN od lat tłumaczy ludziom, jak wygląda mechanizm unijnego zadłużania samorządów. Inwestycja startuje, mimo że nie ma wkładu własnego. Pozostaje zatem zadłużanie miasta, bo żaden urzędnik nie przepuści środków koło nosa, pozbawiając się dochodów. Dodajmy do tego zupełną bezkarność urzędników wobec prawa. Inwestycja może na wiele milionów przekroczyć koszty ustalone w projekcie, a ostatecznie być zupełnie niedochodowa i przynosić straty. Doskonałym przykładem są tutaj kompletnie nietrafione inwestycje, firmowane przez byłego marszałka województwa Jacka Protasa. Termy Warmińskie koniecznie chciał ulokować w swoim rodzinnym mieście – Lidzbarku Warmińskim. W efekcie władze Lidzbarka chyba nie skaczą z radości, mając świadomość, że co roku będą dopłacać 800 tysięcy na samo podgrzanie wody. Drugim takim kaprysem jest lotnisko w Szymanach, które będzie kosztować 200 mln zł i z pewnością stanie się lotniskiem widmem, jak wiele podobnych regionalnych lotnisk w naszym kraju. Notabene nasz prezydent Wróblewski też miał w tym swój udział. Podobnie będzie z naszym nowym basenem, gdzie miasto co roku będzie dopłacało do jego utrzymania. Coraz bardziej Elbląg jest w sytuacji bez wyjścia. Zaczyna się nerwowa wyprzedaż wszelkiego majątku, na którym zawsze korzystają znajomi królika. Wypuszczane są obligacje, prywatyzuje się spółki miejskie. Panuje kompletny chaos i nikt nie wie, co robić. Stanowisko KORWiN jest jasne i logiczne. Nieważne, gdzie pożyczysz, gdy nie masz, z czego spłacać. Najpierw trzeba szukać oszczędności i to najlepiej na biurokracji.
      
       Polskie Stronnictwo Ludowe (Piotr Żuchowski)
       Na pewno inwestycje, które dobrze wpłyną na rozwój regionu i samego Elbląga. Mam na myśli budowę drogi nr 7 , inwestycje portowe Elbląga z budową obrotnicy dla statków i budową mostu w Nowakowie i na Kanale Jagiellońskim, które znalazły się na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Potrzebne są środki zewnętrzne na połączenia drogowe ułatwiające życie inwestorom z Modrzewiny, a odciążające ruch drogowy w centrum miasta. Zdaję sobie sprawę z tego, że Elbląg jest w trudnej sytuacji finansowej, ale by nie dopuścić do zastoju gospodarczego i społecznego, nie może zrezygnować z sięgania po unijne wsparcie. Na mapie potrzeb znajdują się także elbląskie szpitale, w szczególności miejski i „powojskowy”które czekają duże wydatki w związku ze standaryzacją usług medycznych. Przydadzą się pieniądze na nowy odcinek linii tramwajowej w ciągu ul. 12 Lutego i na uzbrojenie kolejnych terenów inwestycyjnych miasta.
      
       Zjednoczona Lewica (Małgorzata Prokop-Paczkowska)
       Ze środków unijnych zbudowaliśmy sporo oczyszczalni ścieków, basenów i dróg, których powstawanie trzeba kontynuować. Ale najwyższa pora  inwestować w naukę, innowacyjność i rozwój lokalnych sieci kolejowych, aby można było łatwo dojeżdżać do pracy. Trzeba też postawić na odnawialne źródła energii, bo to szansa dla milionów gospodarstw domowych, mogących produkować energię na własne potrzeby a także na tym zarabiać (system prosumencki). Warmia i Mazury, gdzie wiatru i słońca, jest dużo, może bardzo na takich rozwiązaniach zyskać. OZE poprawi także stan naszego środowiska a co za tym idzie nasze zdrowie. Środki z budżetu centralnego muszą być inwestowane w nas obywateli. Edukacja i zdrowie. Darmowe żłobi i przedszkola dla wszystkich dzieci we wsi w i mieście. Szkoła z dentystą i bezpłatnym wyżywieniem (zamiast wydawania milionów na katechezę). Wzrost publicznych wydatków na zdrowie do 7 procent PKB, czyli średniej europejskiej. Kilka miesięcy temu straciłam męża, bo w porę nie zrobiono mu badania PSA. Potem wydano duże pieniądze na chemio- i radioterapię, ale było za późno. Oszczędzanie na diagnostyce okrutnie się mści. Konieczne jest zniesienie kuriozalnych limitów na świadczenia finansowane ze przez NFZ. Odkładanie leczenia na pół, rok czy dwa lata później to często dramat, niepotrzebne cierpienie chorego, ale także marnotrawstwo pieniędzy. Bo czekając długo na badanie, zabieg, operację koszty leczenia tylko się zwiększają, choroba się pogłębia, człowiek wypada z rynku pracy.
       Niepotrzebnie wydajemy na zasiłki chorobowe, renty zdrowotne czy wdowie. Leczyć trzeba szybko i korzystając z najnowszych osiągnięć medycyny i farmakologii. W naszym programie domagamy się też zwiększenia miejsc na studiach lekarskich, aby pilnie przybyło specjalistów. Geriatrów mamy tylko 334, a społeczeństwo się starzeje, podobny problem jest z pediatrami i psychiatrami. Neoliberalny kapitalizm stawiający na wyścig szczurów bardzo nadszarpnął nasze zdrowie. Co roku 6 tysięcy Polaków popełnia samobójstwa, których powodem często bywa utrata pracy, środków do życia, dachu nad głową. Dlatego państwo musi wspomagać budowę  tanich mieszkań komunalnych, przeciwdziałając w ten sposób emigracji młodych których nie stać na własny kąt. Człowiek dla państwa musi być najwyższą wartością i w niego trzeba przede wszystkim inwestować. Miliony, które państwo wpompowało w betonową gigantomanię Świątyni Opaczności, mogły uratować życie wielu ludzi albo zapewnić posiłki sporej rzeszy głodnym dzieciom.
      
       Kukiz ’15 (Andrzej Kobylarz)
       - Jeśli chodzi o działania inwestycyjne, to będziemy zabiegali o wpisanie drogi krajowej 22 na listę rządowego programu budowy dróg jako drogi ekspresowej. Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli szybko dotrzeć przez Malbork do autostrady A1. Elbląg może wówczas stać się centrum logistycznym u zbiegu dróg nr 7 i 22, blisko granicy wschodniej. Z pieniędzy rządowych należy zbudować most w Nowakowie, który pozwoli elbląskiemu portowi funkcjonować przez cały rok - ta inwestycja przerasta możliwości gminy.
      
       Nowoczesna Ryszarda Petru (Łukasz Grużewski)
       Odnośnie funduszy UE i ich oceny odsyłam do mojej strony internetowej, gdzie szczegółowo oceniam całą sprawę. Nadmienię, że inwestycje unijne rozleniwiły władzę oraz nie zostały efektywnie wykorzystane. Dotacje z UE powinny być impulsem do zmian i późniejszego dalszego rozwoju, w naszym grodzie stały się przykładem samego wydawania pieniędzy bez planu długoterminowego, czyli jak w przyszłości będzie można wykorzystać daną inwestycję do poprawy analizy SWOT, w dziale Mocne strony lub Szanse z punktu pozycji miasta chcącego pozyskać inwestora.
      
       KWW Zbigniewa Stonogi (Klaudia Proc)
       - Uważamy, że jedną z takich inwestycji powinno być przekopanie Mierzei, co spowoduje szybszy rozwój gospodarczy naszego miasta. Warto również zainwestować w turystykę i rekreację tym bardziej, że mamy do tego możliwości.
      
       Odpowiedzi nie otrzymaliśmy od komitetu JOW Bezpartyjni.
      
Sebastian Malicki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pan Jerzy Wcisła wie co mówi, zajmuje się tą tematyką od wielu lat. Będąc Senatorem będzie mógł te projekty przedstawiać i co ważne współrealizować.
 • A pan Wilk dalej o tym samym, ile to on "zrobił" dla Elbląga. Panie Wilk miałeś pan jedynie farta, że w CV możesz pan napisać byłem prezydentem i nic poza tym.
 • NIe wiem czy to dziennikarz czy PAn Wilk mówi: " Z budżetu centralnego finansowana będzie budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. " No to będzie przekop skoro takie stwierdzenie pada, że budowa kanału finansowana będzie z budżetu państwa. Ciekawa KIEŁBASA WYBORCZA.
 • KORWIWN oczywiście jak zawsze nie na temat. Tylko krytykować, a nie co zrobić by w przyszłości nie krytykować tylko chwalić.
 • Przestańcie kłamać-CAŁA KASA pójdzie na olsztyn a do Elbląga g***o. Cały czas dotujecie olsztyn i mazury a Elbląg upada. Wyborcy powinni was na*****ć za te kłamstwa.
 • Krótko :PO i PSL po 25 już nas nie oszukają bo pójdą PRECZ!!!!!
 • A konkretnie panie Wilku ". .. Przypomnę, że za mojej prezydentury kilka takich fabryk powstało. Dały one setki miejsc pracy. .. ." gdzie i ile?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Któryś.Na.Liście.Wilka(2015-10-23)
 • Do Kobylarza! Człowieku i kolego Penkalskiego czytaj uważnie, a jest nadzieja, że zrozumiesz. Cytuję ". .. Z pieniędzy rządowych należy zbudować most w Nowakowie, który pozwoli elbląskiemu portowi funkcjonować przez cały rok - ta inwestycja przerasta możliwości gminy. .. ." co to ". .. may cię. .. " Przede wszystkim port ma szanse funkcjonować tylko do realizacji handlu z obwodem kaliningradzki. Następnie należałoby zmienić prawo zakazujące ruch statków nocą i pobudować urządzenia nawigacyjne. Pogłębić tor wodny do co najmniej 3 metrów i najważniejsze określić kto i w jakich częściach opłaca i zabezpiecza lodów łamanie. .. .Inwestycja budowy mostu w Nowakowie wraz z infrastrukturą to koszt ponad 200 mln. A nic lepiej nie zagwarantuje pracy i rozwoju elbląskich przedsiębiorstw jak stabilna i partnerska polityka zagraniczna z Rosją. Kraju, mocarstwa zamożnego i nas potrzebującego. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Kat.Na.Idiotów(2015-10-23)
 • Wydaje się, że wytłumaczenie Polakom iż rzucanie się między PiS a PO w nadziei, że któraś z nich będzie mniej zła nie jest dobrym pomysłem dla Polski, to syzyfowa praca. Dwa razy już się sparzyli i trzeci raz sprawdzają czy ogień jest gorący. Obie partie rządziły i rządziły w sposób Polaków niezadowalający. Rządy PO nie ma co omawiać, każdy widzi i ocenia sam. PiS rządził tak, że po dwóch latach Polacy powiedzieli im na pełne 8 lat wielkie „NIE”. Że są to partie tożsame, obie wywodzące się z Okrągłego Stołu, obie głosujące w ważnych sprawach zadziwiająco jednolicie. PiS zarzucał PO że chce wyprzedać lasy, gdy PO utworzyło ustawę z zapisem o ochronie lasów, to nagle PiS było przeciw. PO-PIS to dwie partie utworzone po to, by usadowiwszy się na dwóch głównych elektoratach w Polsce: PO ludzi pragnących liberalizmu gospodarczego i rozwoju, mieszkańcach dużych miast i PiS na ludziach o poglądach konserwatywno-katolickich, mieszkańcach wsi, markując tylko różnice poglądowe, tworząc spektakularne kłótnie, (pamiętacie kłótnię między Tuskiem a Kaczyńskim o pistolecik i o wilcze zęby?) przejęli 60% tych co im się chce iść na głosowanie. Czym są programy polityczne? Czystym rozdawnictwem, które gdyby naprawdę zrealizować to nasz dług publiczny poleciałby do nieba tak, że nawet sprzedaż wszystkich lasów i ziem na jego pokrycie by nie starczyło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  zEmigracji(2015-10-23)
 • Kandydat Nowoczesnej Ryszarda Petru udzielił najbardziej tragicznej odpowiedzi. Od kandydata partii, która przy pomocy mediów okrzyknęła się partią ekspercką można oczekiwać więcej. Do kogo można dotrzeć odsyłając do swojej strony internetowej co jest niezbyt lubiane i nietaktowne zamiast udzielenia odpowiedzi. Ale najlepszy jest ten kawałek o wykorzystywaniu inwestycji do poprawy analizy SWOT w dziale Mocne Strony z punktu pozycji Miasta. Typowy bełkot sztucznej inteligencji z którego dla wyborcy nic nie wynika. Do samego siebie docierasz z takim tragicznym przekazem a nie do wyborców. Czerwony
 • Przez 25 lat rzadza Wami ci sami kolesie (kto byl kiedys w sejmowym barze, ten widzial jak sie tam "nienawidza" przy wodce). Polak przed wyborami, i po wyborach glupi? Wylaczcie propagandowe-media. .. Zobaczcie WolneMedia, NiezaleznaTelewizja, RadioNaFali, PodziemnaTV. .. Niestety nie moge glosowac, z tego samego powodu, dla ktorego nie pisze akurat z polskimi "ogonkami" -jestem na emigracji :/ jak wielu moich znajomych i rodziny. Mam jeszcze nadzieje do Elblaga wrocic, bo to miasto ma mozliwosci (niewykorzystane, podobnie jak nasz kraj) - prosze Was, na Boga, nie glosujcie na dziadkow ze zjednoczonej partii POPiSLDPSL i bankstera z "nowoczesnej" - wierzcie, ze NIC sie nie zmieni, jak bedziecie glosowac na tych samych dekli, ktorzy oklamuja Was od 25 lat zgodnie z interesami korpo-banksterki, ktora wysysa ten, i inne kraje. Z "emigracji" widac to znacznie wyrazniej w globalnym kontekscie. Polska za rzadow POPiSLDPSL to KOLONIA. Zrozumcie to w koncu. Ile razy mozna wchodzic do tej samej wody? Ilu ludzi ma z Polski jeszcze wyjechac, zebyscie to w koncu zrozumieli?? - Moze dlatego dzialacze POPiSLDPSL lubia obrazac emigracje, bo boja sie tych aktywnych 5 mln ludzi, ktorzy nie lubia czekac pol zycia na manne z nieba i chca REALNYCH zmian. Nie agituje za zadna partia - agituje tylko PRZECIW piaskowym dziadkom, ktorzy okradaja Was od 25 lat! Prosze Was, takze w imieniu znajomych emigrantow, nawet nie tylko z Polski! Elblaski Emigrant
 • Ludzie - prosze jeszcze, nie oddawajcie niewaznych glosow. To zwieksza tylko statystyki frekwencji. W mediach i tak nie mowia, ile glosow bylo niewaznych, a ten % niewaznych glosow zawsze pomaga we wszelkich manipulacjach. W Szkocji tak samo Angole falszowali wyniki referendum ws. odlaczenia sie Szkocji od UK. To nie sa zarty - jesli chcecie oddac niewazny glos, to lepiej nie idzcie na wybory, albo idzcie by zapi3rniczyc karte wyborcza - jako, ze to druk scislego zarachowania, komisja ma znacznie wieksze problemy z czyms takim. Jak bylem jeszcze w kraju, nie zliczono mojego glosu (mozna sprawdzic online w protokolach komisji po wyborach) = ilosc glosow byla ZERO. W Polsce nie ma limitu frekwencji przy tzw. "wyborach". Sa tylko oszukancze limity przy REFERENDACH (tak, zdarzaja sie w tym kraju "raz na ruski rok", a raczej dekade, gdzie na zachodzie sa rzecza normalna i PRZESTRZEGANA); i niezgodne z Konstytucja progi wyborcze - te progi sa po prostu NIELEGALNE. Do tego metoda liczenia glosow D'Hondta - to wszystko jest obliczone, zeby w Polsce rzadzili ciagle ci sami kolesie. I tak jest od 25 lat (komuna rzadzila 50 lat dla przypomnienia) Tak was robia w balona :/ Dlatego tylu Polakow zostalo emigrantami, tak jak ja, czesc rodziny i wielu znajomych :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  ElblaskiEmigrant(2015-10-23)
Reklama