UWAGA!

Karta Dużej Rodziny

 Elbląg, Wrześniowa sesja RM
Wrześniowa sesja RM (fot. AD.

Dla rodzin z co najmniej trójką dzieci – ulgi w opłatach za przejazdy komunikacją miejską, za miejskie żłobki i przedszkola, za organizowany przez miejskie placówki wypoczynek. Tyle da „Karta Dużej Rodziny”. Szczytna idea i tylko jedna rzecz może budzić kontrowersje – nie przewiduje się żadnego, nawet wysoko ustawionego kryterium dochodowego.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, którą zaplanowano na 14 listopada, radni głosować będą nad projektem uchwały wprowadzającej
       Program „Karta Dużej Rodziny”. Jego celem jest poprawa warunków życia rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Elbląga. W myśl Programu duża rodzina to rodzina lub rodzina zastępcza składająca się z rodziców (rodzica) lub opiekunów prawnych (opiekuna prawnego) mających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – bez ograniczenia wieku pozostających pod opieką.
       Osoby objęte Programem „Karta Dużej Rodziny” będą miały prawo do ulg: w opłatach za przejazd komunikacją miejską, w opłatach za opiekę nad dzieckiem w żłobkach i przedszkolach prowadzonych przez Miasto, w opłatach za wypoczynek letni i zimowy dzieci i młodzieży organizowany przez elbląskie szkoły, na wstęp do obiektów, udziału w zajęciach i wydarzeniach sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych
       organizowanych przez instytucje miejskie. Jak duże to będą ulgi, określi Prezydent Elbląga w osobnym rozporządzeniu.
       „Karta Dużej Rodziny” ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2014 roku.
       W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.: „Program „Karta Dużej Rodziny” jest elementem polityki prorodzinnej realizowanej przez miasto na rzecz
       rodzin wielodzietnych. […] Program obejmie wszystkie chętne do wzięcia w nim udziału rodziny (w tym rodziny zastępcze oraz rodziców samotnych), bez względu na kryterium dochodowe. Program wspomoże rodziny wielodzietne, których dochody, ze względu na bardzo niskie kryteria, często nie pozwalają na otrzymywanie zasiłków rodzinnych i dodatków do tych świadczeń, choć często kryteria dochodowe przekraczane są w bardzo niewielkim stopniu.”
      
      
PD

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • KRYTERIUM DOCHODOWE powinno być ustalone. na pewno nie takie jak do rodzinnego ale w normalnej rozsądnej wysokości. Znam rodziny z trójką dzieci i dobrze sytuowane, i pewnie bez ustalonego kryterium dochodowego też skorzystaja z proponowanych ulg. I będzie tak jak z ulgą rodzinną przy rozliczaniu podatku dochodowego. że korzystali z niej najbogatsi. bo mieli podatki od których można było odliczyć ulgę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  14
  hania4409(2013-11-04)
 • Jest propozycja prezydenta ale nie tego ale ogólnokrajowego by wprowadzić kartę. Więc może lepiej się dowiedzieć, by znowu się nie okazało że wilk wyskoczył z czymś co już jest i to lepsze! Może to kolejny populizm PIS_u a potem się okaże że chcieli tyle dać szczęścia a ktoś ich znowu wyprzedził! To chociaż wstęgę przetnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  ewa12,5(2013-11-04)
 • NIE znam żadnej rodziny gdzie rodzice mający do 35 lat i mniej mają 3 i więcej dzieci. To są jedynie jednostki w tym mieście, z resztą tak jest w całym kraju dzięki polityce Pseudo-rodzinnej która przyczyniła się do ucieczki młodych z tego podłego kraju w celu założenia rodzin, godnego życia, godnego wychowania i przyszłości swoich pociech. Patologie pomijam.
 • Kryterium dochodowe? Ze względu że już dziś na jednego emeryta przypada 5 pracujących (nauczyciel, lekarz, urzędnik, policjant, robotnik) a w 2060 będzie przypadać już tylko dwie. Czy biedny, czy bogaty wiadomo że wychowanie dziecka kosztuje, więc nasze społeczeństwo nie ma innego wyjścia jak zachęcać rodziców do decyzji o powiększeniu rodziny lub dalej zadłużać państwo na wypłatę świadczeń gdyż nie będzie miał kto zarobić na utrzymanie państwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Lolelb(2013-11-04)
 • Wychowujemy dzieci dla innych państw kosztuje nas o wiele więcej niż mamy pożytku z UE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Lolelb(2013-11-04)
 • A dlaczego nie wszystkie dzieci i wszystkie rodziny?To że mam 2 dzieci czyni moje dzieci gorszymi i pozbawia przywilejów?Każdy ma tyle dzieci na ile sie zdecyduje i bierze za nie odpowiedzialnosc. Liczne rodziny mają przywileje, dodatki, zasiłki a moim nawet rodzinne odebrano, bo oboje pracujemy. paranoja!!!!
 • Widać, że wybory się zbliżają!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  Kaznodzieja(2013-11-04)
 • A co z kartą małej rodziny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  NowaPrawica(2013-11-04)
 • DLA MNIE TO WSZYSTKO JEST CHORE, caly ten system ludzie, czlowiek samotnie wychowuje dzieci, bo tatus wolal co innego, ja chciałam życ normalnie, miec prawdziwą rodzinę, odchowałam dzieci poszłam do pracy, i co ?? nie nalezy mi sie NIC KOMPLETNIE NIC, jako samotnej matce, zero rozdinnego, zadnej doplaty do mieszkania, do ksiązek, bo co ?? panstwo uwaza ze jak zaraniam 1960 zł na reke to mam RAJ na ziemi, a ja z dziecmi wegetuje, nigdzie pojechac nie moga bo mnie nie stac, nie mam mowy o kupnie ciuchów w sklepie normalnym, wszystko w lumpach bo inaczej zalegalabym w oplatach, musze oszczedzac na jedzeniu zeby starczylo na oplaty, to jest paranoja, a moja sąsiadka pijaczka oddala dziecko do rodziny zastępczej, całe zycie piła, za mieszkanie jej placi miasto, bo ona dochodw nie ma MOPS biady da bo nie ma dochodów, corka jej teraz sie usamodzielnia kase z miasta dostanie, a moim dzieciom pytam kto da, a przeciez uczciwie pracuje staram sie jak moge i zadnej pomocy. .. .nic, pytam sie PANIE PREZYDENCIE JAK ZYC ?? dlaczego pijak mai jego dzieci a ten co uczciwy to nie ma, tylko sam zostawiony ze sobą ??? czemu karta jest tylko dla ludzi z 3 dzieci, a gdzie Ci matki i ojcowie co sami wychowuja dzieci, gdzie dla nich pomoc, tych uczciwych pracujacych starajacych sie i WEGETUJACYCH !!!! ???
 • Ja mam 3 dzieci i nie mam 35 lat i takich rodzin znam kilka
 • Wegetujących jest więcej nawet gdy jest pełna rodzina ale tylko jeden pracuje lub oboje rodziców pracuje za minimalną to im się nie przelewa. Tego w W-wa nie widzą ważniejsze są stadiony, koncerty Madonny a dla władz lokalnych dwa mosty obok siebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Lolelb(2013-11-05)
 • Skąd wzięliście wiek rodziców? W artykule nie ma wzmianki o górnej granicy wieku rodziców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  hauabała(2013-11-05)
Reklama