UWAGA!

Kawkami rządzą panie (Opowieści z lasu, odc. 208)

 Elbląg, Kawkami rządzą panie (Opowieści z lasu, odc. 208)
(fot. Wikimedia.pl)

"Jedną z najbardziej interesujących cech u kawek jest wyraźna hierarchia panująca w kolonii oraz wzajemne przywiązanie partnerów. W kolonii rządzi samica alfa, a dziedzictwo przekazywane jest jej córkom" – pisze Rafał Śniegocki w książce "Z pamiętnika skrzydlatych myśli".

Jak podaje Encyklopedia Leśna, kawka to ptak z rodziny krukowatych o łupkowoczarnym ubarwieniu, którego długość ciała wynosi 30-34 cm, a rozpiętość skrzydeł 64-73 cm. Masa ciała kawki waha się między 180 a 260 g.

Według Rafała Śniegockiego, hierarchia w stadzie kawek odgrywa także rolę w przypadku dobierania się ptaków w pary. „Kawki, które chcą zawrzeć związek małżeński, muszą znajdować się na tym samym szczeblu w hierarchii stada. Zatem samica alfa (nazwijmy ją królową) nie zwiąże się z byle kim” - podkreśla autor.

Ciekawostką jest, że udomowione kawki zachowują się inaczej, gdy wiedzą, że są obserwowane. Według portalu ekologia.pl, próbują one odczytać intencje swoich ludzkich opiekunów, spoglądając w ich oczy i obserwując ruchy: „sięgały po pokarm, gdy człowiek wskazał go ręką lub kilkakrotnie przenosił wzrok z ptaka na miejsce przechowywania pożywienia” - czytamy na stronie. Portal wskazuje też, że kawki czytają z oczu lepiej niż psy czy szympansy. Informuje jednocześnie, że są to oddane stworzenia, które „pozostają wierne swoim partnerom przez całe życie, a w tym aspekcie wzrok jest przecież nie do przecenienia”.

Kawki są też waleczne i oddane swojej „rodzinie”: "W okresie lęgowym, kiedy młode wychodzą z gniazd, by na własne skrzydło poznawać świat, całe stado bacznie obserwuje takiego młodzieńca i w razie niebezpieczeństwa, opiekunowie atakują wroga. Najpierw reagują głosem, wznosząc alarm słyszalnym na dalekie odległości: „agrrr”. Gdy to nie zadziała, mogą podobnie niczym puszczyk podjąć się próby ataku, jeśli wróg nie odpuści" – podaje ekologia.pl.

Encyklopedia Leśna wskazuje, że kawka jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem lęgowym w naszym kraju. "Zamieszkuje osiedla ludzkie i skraje starych lasów. Gniazdo zakłada na drzewach (w obszernych dziuplach) lub na budynkach (np. w przewodach kominowych)". To gatunek wędrowny, który licznie ściąga do Polski na zimę, przylatując ze wschodu i z północy. Jego liczebność w kraju nad Wisłą jest szacowana na 100-300 tys. par. - Warto też zaznaczyć, że jest wszystkożerna, nie pogardzi owadami i ich larwami, ślimakami, nasionami i owocami – podkreśla Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Jest też gatunkiem objętym ścisłą ochroną – zaznacza leśnik.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • W kolonii rządzi samica alfa tak do 30 stki pozniej trzeba wymienic na mlodsza
 • Oesu, przeca to oczywista oczywistość a ja się ostatnio dowiedziałem że tylko samice kukułek kukają samce milczą :p
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ŁorniToLog(2020-03-09)
 • Przed snem ogladalem na youtubie filmik "10 Najmniejszych zwierząt świata, w których istnienie nie uwierzysz", i przyśnił mi się przez to miniaturowy flaming taki na 5 cm. W senniku pisza ze spotka mnie szczescie ale chyba bedzie małe.
 • Wszystkie ptaki z rodziny krukowatych są inteligentne (u nas to najinteligentniejsze ptaki kraju). Doktor Andrzej Kruszewicz, ornitolog (obecnie dyrektor warszawskiego zoo), gdy o nich opowiada, zawsze się dziwi, że władcy zwykli wybierać na swoje godła orły, a one są "głupie". Chyba tu chodziło o wielkość (jak zwykle u mężczyzn)i tak zwany majestat, ha, ha. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Lubię wrony, jak Młynarski..(2020-03-11)
Reklama