UWAGA!

Kierunek: Łotwa

 Elbląg, Kierunek: Łotwa
Fot. strona 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej

W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej uroczyście pożegnano żołnierzy IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy przez najbliższe pół roku będą pełnili służbę na Łotwie. W uroczystości wzięli także udział liczni goście: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele wojskowych instancji centralnych z generałem dywizji pilotem Dariuszem Malinowskim, a także rodziny wyjeżdżających żołnierzy.

Na północ ma wyjechać 170 żołnierzy, w tym cztery kobiety. Miejscem ich stacjonowania będzie położone nieopodal Rygi miasteczko Adażi. Żołnierze uczestniczą w NATO-wskiej misji zapewnienia bezpieczeństwa krajom bałtyckim. Całość rozpoczęła się od wyśpiewanego żołnierskimi głosami Mazurka Dąbrowskiego.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje jako część wielonarodowej grupy batalionowej pod dowództwem oficera z Kanady. Prócz Kanadyjczyków i Polaków służbę pełnią tam również Włosi, Albańczycy, Słoweńcy i Hiszpanie. Żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej wyjeżdżają na Łotwę już piąty raz. Większość z wyjeżdżających żołnierzy też już tam była na wcześniejszych zmianach. Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała na Łotwę pododdział w sile kompanii czołgów PT - 91 z plutonami logistycznymi.

  Elbląg, Kierunek: Łotwa
Fot. strona 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej

Po odczytaniu rozkazu o skierowaniu IX zmiany PKW w rejon misji wojskowej dokument podpisali: w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – płk Wojciech Ziółkowski, a w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. dyw. pilot Dariusz Malinowski. Dowódcą wyjeżdżającego oddziału został mianowany major Michał Czarny. Żołnierzom, którzy w większości są mieszkańcami Braniewa, miejską flagę przekazał burmistrz Tomasz Sielicki z prośbą o jej częste prezentowanie dla podkreślenia związku brygady z miastem.

Wszyscy wyjeżdżający są ochotnikami. Służba na takiej misji ma charakter stały, urlopy nie są przewidziane.

W Braniewie już szkoli się następny, X kontyngent misyjny, który ma zastąpić wyjeżdżających teraz kolegów w styczniu 2022 r. Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę zakończyła wspólna defilada pododdziałów 9 brygady i IX zmiany PKW Łotwa. Odśpiewano także pieśń będącą oficjalnym hymnem Wojska Polskiego - "My, Pierwsza Brygada". Całą uroczystość uświetniała elbląska orkiestra wojskowa pod batutą majora starszego chorążego Jacka Buczka. Już w sobotę (24 lipca) wczesnym rankiem ruszyły pierwsze pojazdy z żołnierzami kontyngentu.

kzs

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama