UWAGA!

Kino samochodowe już latem w Elblągu?

 Elbląg, Otwarcie kin znajduje się w IV etapie odmrażania gospodarki
Otwarcie kin znajduje się w IV etapie odmrażania gospodarki fot. Anna Dembińska

Kino Światowid choć podczas pandemii zamknięte, nie przestaje szukać alternatywy dla siebie i widzów. Jedną z nich mogą być seanse kina samochodowego. - Jesteśmy na to gotowi, mamy też ofertę od dystrybutorów filmów, które mogłyby być pokazywane. Na razie przepisy zabraniają jakichkolwiek projekcji, nawet w plenerze. Mamy nadzieję, że latem może się to zmienić – mówi Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa kina zostały zamknięte. Ponowne ich otwarcie zaplanowane jest w czwartym etapie „odmrażania” gospodarki.

- Na razie mamy jedynie nieoficjalne informacje, że uruchomienie kina stacjonarnego będzie możliwe w połowie lipca. Kino będzie otwarte w strukturach reżimowych, nie wszystkie miejsca będą mogły być sprzedane, będą konieczne środki bezpieczeństwa. Konkretnych wytycznych jeszcze nie ma - mówi Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.

Zaplanowane na wiosnę 2020 roku premiery filmowe zostały wstrzymane i przeniesione na jesień.

- Jeśli kino zostanie otwarte latem, w jego repertuarze znajdą się filmowe powtórki, czy kino artystyczne. Na jesieni, oczywiście jeśli będzie to możliwe, będziemy grali już regularnie - mówi Natalia Piotrowska.

O powrót widzów na salę kinową Światowid jest spokojny.

- Myślę, że widzowie chętnie wrócą. Są spragnieni kina. Widzimy to po reakcjach na Facebooku, gdy uruchamiamy posty wspomnieniowe lub nasze wirtualne wycieczki po salach kinowych i reżyserkach, to komentują, tęsknią za kinem. Są z nami także w tym trudniejszym czasie – podkreśla Natalia Piotrowska.

Tymczasem Kino Światowid nie ustaje w poszukiwaniu alternatyw dla siebie oraz widzów. Jedną z nich może być kino samochodowe, czyli projekcje, które widzowie oglądają w plenerze pozostając we własnych autach.

- Inicjatywa, by uruchomić kino samochodowe na placu Kazimierza Jagiellończyka zrodziła się dwa miesiące temu. Napisaliśmy pismo do prezydenta Elbląga w tej sprawie. Bardzo byśmy tego chcieli i jesteśmy gotowi. Mamy też ofertę od dystrybutorów filmów, które mogłyby być pokazywane. Jednak na razie przepisy zabraniają jakichkolwiek projekcji, nawet tych w plenerze. Nie mamy podstaw prawnych, aby móc takie kino zorganizować. Jednak latem może się to zmienić. Mam nadzieję, że zgoda na kino samochodowe będzie być może szybciej, niż na kina stacjonarne - mówi Natalia Piotrowska.

Aby dopiąć organizację seansów samochodowych Światowid musi jeszcze kupić przekaźnik fal radiowych.

- Ponieważ widz ogląda film we własnym samochodzie, słuchając przy tym własnego radia. Więc musimy mieć do tego odpowiedni sprzęt – wyjaśnia kierownik Kina Światowid.

Ile będzie kosztował bilet na samochodowe seanse?

- Jeszcze nie wiemy, czy będą one bezpłatne, czy wstęp będzie za jakąś symboliczną opłatą, która zrekompensuje koszty organizacji seansu - mówi Natalia Piotrowska. 

Pod koniec maja Kino Światowid planuje również otworzyć swoją "salę" na platformie mojekino.pl.

- W tej sprawie czekamy na komunikat ze Stowarzyszenia Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, do których należymy. Kino Światowid, jak i czterdzieści innych kin w Polsce będzie miało swoją platformę  VOD. Będzie ona działała teraz, ale także w „normalnych” czasach. Widz znajdzie tam filmy, które wyświetlaliśmy w kinie, ale nie zdążył ich obejrzeć, bo na przykład nie pasowały mu terminy seansów. Będziemy mieć swój wirtualny pokój kinowy na platformie mojekino.pl. Widzowie będą mogli kupować bilety do wirtualnego Kina Światowid – mówi Natalia Piotrowska.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama