[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Klasztor bez tajemnic

Elbląg, Zabudowania klasztoru dominikanów mieściły się niegdyś przy kościele Najświętszej Marii Panny (obecnie siedzibie Galerii EL)
Zabudowania klasztoru dominikanów mieściły się niegdyś przy kościele Najświętszej Marii Panny (obecnie siedzibie Galerii EL) (fot. nadesłane)

Z okazji obchodzonego na całym świecie w kwietniu Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, Galeria EL zaprasza na wędrówkę po klasztorze dominikanów, którego zabudowania mieściły się niegdyś przy kościele Najświętszej Marii Panny (obecnie siedzibie Galerii EL).

Obecnie klasztor dominikanów pozostaje w stanie ruiny. Zachowały się jedynie fragmenty murów poszczególnych pomieszczeń. Dzięki planowi klasztoru oraz nielicznym przedwojennym fotografiom przedstawiającym system klasztornych zabudowań postaramy się odtworzyć usytuowanie poszczególnych pomieszczeń, ich nazwy oraz przeznaczenie.
       Dowiemy się, gdzie mnisi - dominikanie spożywali posiłki, spali, poszerzali swoją wiedzę czy hodowali rośliny. Dzięki mapie, planom, znakom rozpoznawczym oraz własnej intuicji dotrzemy do dominikańskiego szpitala, kuchni i skarbca. Nazwy takie, jak dormitorium, refektarz, skryptorium przestaną być dla nas tajemnicą.
       Spotkania przeprowadzone zostaną w dniach od 6 do 27 kwietnia, w formie gry, w przestrzeni dziedzińca Galerii EL. Udział w nich jest bezpłatny. Spotkania skierowane są do grup uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W celu uzyskania dodatkowych informacji oraz umówienia się na spotkanie prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Martą Karaś (tel: 055 232 53 86; e-mail: marta@galeria-el.pl).
      
Joanna Mierzejewska, Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No i jak miasto dba o zabytki ?. Gdyby oddali kościół zakonnikom, to by coś pożytecznego dziś było. Teraz jest ruina i miejsce wystaw dla pseudo geniuszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2010-03-18)
 • @anonim: zdaje mi się, że opowieść będzie nie o kościele, ale o zniszczonych w czasie wojny zabudowaniach klasztornych. Ani to wina pseudogeniuszy, ani nawet geniuszy. A w ogóle to dzięki temu, że w murach zniszczonych kościołów powstawały galerie czy domy kultury (np. obecny kościół Bożego Ciała), to te budynki miałyby marne szanse przetrwać. Takie były warunki polityczne. A w Elblągu jest chyba gdzie się modlić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  fellini(2010-03-18)
 • Przepiękny kościół mariacki. Przed wojną główny kościół ewangelickiego (w większości Elbląga) i kościół garnizonowy. Pewnie to najstarsza budowla murowana w Elblągu. "Kamienie tego kościoła" mogłyby opowiedzieć wielką historię dawnego Elbląga. .. Jego budowę można datować na ok. 1250 r. .. .Wewnątrz światyni znajdują się płyty nagrobne z epitafiami z ok. 1700 r. .. .. Opowiadają historię Elbląga, jego prominentnych postaci, tak jak kamień nagrobny Michaela Posilgera ("i jego dziedziców") z 1719 r. Ten piękny kościół przeszedł gruntowna restaurację w 1936/1937 r. na 700- lecie Elblaga. .. , a na poczatku lutego 1945 r. przeszedł podobną tragedię jak kościół św. Mikołaja. Uroki dziedzińca klasztornego były wdziecznym miejscem dla wielu malarzy, artystów etc. .. .Szkoda, że po wojnie nie odrestaurowano sygnaturki dachowej tej świątyni, która oprócz majestatycznej wieży kościoła św. Mikołaja, wieży nowomiejskiego kościoła Trzech Króli, wieży kościoła św. Anny, wieży gimnazjum H. v. P (dzisiaj Urząd Miejski) i wieży nowego ratusza - wpisywał a się w logo miasta, niesamowity widok i panorama miasta dla gościa przybywającego z kierunku Gdańska. .. .Sześć wież, prawie tyle co w Lubece - matce Elbląga, Lubeki cieszącej się z mianem "miasta 7-miu wież". .. W starym Elblągu ostało się ich b. niewiele. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  erg.(2010-03-18)
 • do erg !!!! nie wiesz czasem co oznaczają słabo już widoczne napisy(chyba są to jakieś nazwiska z tego co pamiętam) umieszczone na ww. budynku zlokalizowane na jego zewnętrznych ścianach? dzięki z góry i pozdrawiam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bob kościelny(2010-03-18)
 • do erga : gratuluję wiedzy o Elblągu!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-18)
 • A moim zdaniem, tylko te obiekty, które zostały oddane Kościołowi Katolickiemu służą mieszkańcom Elbląga i nie tylko. Pamiętam, jak na grobach w Gal. El. jakiś cwaniak miał urządzić zabawę sylwestrową. Okazało się później, że zwinął pieniądze i zniknął. Może to przestroga dla innych. Dom Boży ma służyć Bogu. Ludzie mają dosyć kamienic, domów, muzeów jest ich tysiące. Niech tam oddają się swej kulturze. Czy wam to nie przypomina stalinowskiej Rosji, gdzie kościoły zamieniano na magazyny i teatry. Jak na tym oni wyszli przeciętny człowiek to wie. Elbląg też w ostatnich latach traci miejsca pracy na rzecz innych miast. Może to jest przestroga?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2010-03-18)
 • Na ścianach kościoła św. Marii, dzisiaj Laboratorium Sztuki Nowoczesnej Galeria EL, znajdują się tablice nagrobne znanych patrycjuszy elbląskich, m. in. przybyłych z Wysp Brytyjskich (w okresie Estland Company) Ramsay'ów (jeden z nich - Karol - był burmistrzem), Slocumb'ów i inn. Są wiekowe, więc dzisiaj już mało czytelne. .. Kilka, niezwykle cennych i efektownych epitafiów znajduje się w krużganku kościoła. .. szkoda, że niedostępnych, ale remont ma swoje prawa. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  erg..(2010-03-18)
 • A niby z jakiej racji Kościół Katolicki miałby stac sie właścicielem tego Obiektu? Tu był Kościół Ewangelicki. Przestrogą to jest treść Twojego komentarza. Zachłanność Kościoła Katolickiego wyziera ze wszelkich jego działań. Natomiast trudno byłoby znaleźć bardziej pożyteczną dla kultury Elbląga instytucję w ciągu wielu ostatnich lat niż Galeria El.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkam tu(2010-03-18)
 • Do pierwszego niepodpisanego. Kościół NMP był kościolem zakonnym, zakonu Dominikanów. W 1542 roku dominikanie z własnej i nieprzymuszonej woli oddali kościół z klasztorem władzom miasta Elbląga. I niech tak zostanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MirCrow(2010-03-18)
 • Kościół Katolicki przejął po wojnie wiele kościołów ewangelickich. Świątynia, jest Świątynią. Zresztą w protestanckich w większości Niemczech siłą rzeczy większość kościołów była ewangelicka. Kościoła NMP nie przejął, bo nie chciał wypalonej ruiny bez dachu, stropu. .. Stały właściwie tylko mury. No i krużganek. Kościołowi wystarczył na starym mieście kościół św. Mikołaja. Największy i jedyny w Elblągu zawsze katolicki. Opuszczona ruina stała sobie, dopóki nie zainteresował się nią Gerard Kwiatkowski, twórca Galerii El. Ruinę kościoła dachem przykryto dopiero na początku lat 70.A do dzisiejszego stanu doprowadzono w połowie lat 80.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żuber(2010-03-18)
 • A może dla dorosłych takie spotkanie Państwo zorganizujecie. Jestem chętna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-19)
 • Kościół NMP został wybudowany z datków katolików. To, że później był protestancki to wynik przejścia wielu Elblążan na protestantyzm. Po prostu Zakon Dominikanów nie miał z czego się utrzymać i aby świątynia nie popadła w ruinę przekazał ją miastu. W 1945r mieszkańcy Prus Wschodnich w tym i Elbląga dostali zapłatę za odejście od nauki Boga i przyjęcie innych doktryn i nazizmu z jego okropnymi skutkami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-19)
Reklama