UWAGA!

Kłódka na moście, miłość na wieki

 
Elbląg, Kłódki, według legendy, mają zapewnić miłość na wieki
Kłódki, według legendy, mają zapewnić miłość na wieki (fot. Witold Sadowski)

Most Miłości, która ugina się pod ciężarem kłódek z wypisanymi na nich imionami, inicjałami, datami, wyznaniami mają europejskie stolice, mają też miasta w Polsce, m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, a teraz także i Elbląg. Na nowym moście w ciągu ulicy Studziennej wisi już kilkadziesiąt dowodów uczucia, które ma przetrwać wieki.

Według legendy (i Wikipedii) zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj został spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści Tylko Ciebie chcę (Ho voglia di te) z 2006. Obecnie w większości krajów europejskich istnieją miejsca, gdzie masowo wiesza się kłódki miłości. W Polsce są to m.in.: Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław. Swój Most Miłości ma także Elbląg. Póki co, to skromna kolekcja kilkudziesięciu kłódek na moście w ciągu ul. Studziennej. Napisy "krzyczą" o wielkim uczuciu, które połączyło m.in. Gosię i Karola, Darka i Angelikę, a także nieśmiałych "J + M", "O + M".
       - To miły zwyczaj zapożyczony z innych mostów – przyznaje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Nie ma w prawie zapisu, który by zabraniał takiej formy eksponowania swoich uczuć. Jako miasto, nie mamy nic przeciwko temu, ale jeśli kłódek zacznie przybywać i pojawiają się sygnały, że szpecą most, trzeba będzie szukać innego rozwiązania. Monitorujemy most, także dosłownie, bo "patrzą" na niego "oczy" kamery.
       Walory estetyczne to jedno, ale paryski most nie był w stanie unieść takiego ogromu uczuć i ... dosłownie się załamał. Władze miasta od lat prosiły turystów, by zaprzestali wieszania kłódek. Miłość jest jednak ślepa, ale i głucha na tego typu apele.
       Problemy stwarzały również kłódki zawieszone na Moście Tumskim we Wrocławiu. Szczególnie te, które wisiały nad głowami przechodniów. Gdy most miał zostać poddany konserwacji część dowodów miłości została zdemontowana. Czy nie zagrozi to uczuciu, trudno orzec.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama