UWAGA!

Koalicja Obywatelska: Chcemy pomocy dla naszego województwa

 Elbląg, Politycy Koalicji Obywatelskiej chcą większej pomocy dla naszego województwa
Politycy Koalicji Obywatelskiej chcą większej pomocy dla naszego województwa (fot. Anna Dembińska)

- Dlaczego nam nikt nie pomaga? Może dlatego, że prezydent Komorowski pływał na jeziorach Warmii i Mazur, a prezydent Duda jeździ na nartach. To mi pierwsze przychodzi na myśl – mówił wiceprezydent Elbląga Michał Missan na konferencji prasowej przed Bramą Targową. Politycy Koalicji Obywatelskiej domagają się od rządu pomocy dla naszego województwa.

- Z nadzieją czekaliśmy na wczorajsze posiedzenie rządu. Liczyliśmy że premier Mateusz Morawiecki wraz ze swoją ekipą pochyli się nad naszym regionem i zaproponują wsparcie w tej trudnej sytuacji. Od wielu tygodni apelujemy, aby nasze województwo i mieszkańców naszego regionu traktować na równi z innymi – mówił poseł KO Jacek Protas na dzisiejszej konferencji prasowej.

Przypomnijmy: od soboty (27 lutego) w naszym województwie wprowadzono mocniejsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Tak mocne ograniczenia obowiązują tylko w województwie warmińsko – mazurskim. Ich wprowadzenie rząd argumentował najgorszą sytuacją epidemiczną w tym regionie. Jednak gdy przyjrzymy się sytuacji w poszczególnych powiatach – kształtuje się ona różnie: są powiaty ciężko doświadczone przez koronawirusa i są takie, gdzie liczba nowych zachorowań jest mniejsza.

Politycy Koalicji Obywatelskiej domagają się od rządu wprowadzenia pakietu pomocy, podobnie jak to otrzymały gminy górskie.

- Wprowadzony lockdown najbardziej uderza w branżę turystyczną. Zrozumielibyśmy, gdyby zamknięte zostały powiaty, w których wystąpiła największa ilość zachorowań. Chcemy Państwu uświadomić jak mocno lockdown uderza w branżę turystyczną naszego regionu. Turystyka generuje 11 proc. regionalnego PKB, pracuje w niej ponad 100 tys. ludzi. Mamy ponad tysiąc obiektów noclegowych, trzy tysiące obiektów gastronomicznych, wszystkie one są dziś zamknięte. Firmy nie pracują, są coraz większe zwolnienia. W ubiegły roku o ponad 40 proc. spadła ilość turystów odwiedzających nasz region, turystów zagranicznych o 73 proc. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przemysłowym i usługowym spadło o 11 proc. Początek tego roku będzie jeszcze gorszy – kontynuował Jacek Protas. - Domagamy się od premiera przygotowania planu realnej pomocy dla województwa warmińsko – mazurskiego.

- Branża turystyczna i branże z nią związane nigdy nie cieszyły się poważaniem i uwagą rządu. Efekt jest taki, że w branży turystycznej bezrobocie osiągnęło 22 proc. w ubiegłym roku. W styczniu bezrobocie wzrosło o 3 tys. osób. Mówię tutaj o naszym województwie. Przedsiębiorcy z Warmii i Mazur już nie mają cierpliwości czekać na pomoc państwa i zamykają swoje zakłady, hotele i restauracje. Sprawdziłem w urzędach pracy: w najbliższym czasie będzie zwolnionych kolejnych 700 osób – dodał senator KO Jerzy Wcisła.

- Dziś mamy lockdown na Warmii i Maurach. Czemu bez rekompensat? Gminy górskie je dostały. Nie żałujemy im, należało im pomóc, ale dlaczego nam nikt nie pomaga? Może dlatego, że prezydent Komorowski pływał na jeziorach Warmii i Mazur, a prezydent Duda jeździ na nartach? To mi pierwsze przychodzi na myśl – mówił Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wcisła znowu wylazł z nory wstydu nie ma
 • Jak nie będą szkodzić tu na miejscu i tam w Brukseli to już duża pomoc dla województwa będzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  106
  24
  PiotrSkarga(2021-03-03)
 • Panie Nissan pomoc jest potrzebne ale pana prymitywne uwagi na pewno nie pomogą. Jakoś nie pamiętam żeby PO jak rządziło to bardzo zajmowało się olsztyńskim województwem. Obrażanie innych nic nie pomoże tylko źle świadczy o panu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  125
  18
  Ttkk(2021-03-03)
 • Dramat! Nie wprowadzajcie chaosu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  76
  14
  Kat_Na_Idiotów(2021-03-03)
 • gdyby była pomoc to ci państwo wybudowali by zimne termy, lotnisko w krzakach, hangar na jachty dla milionerów, może metro w Olsztynie, a tak niestety nie będzie nic z tych planów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  91
  10
  Fhkk(2021-03-03)
 • Redakcjo, ja tu jem a Wy taki artykuł dajecie!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  70
  8
  Ruminek(2021-03-03)
 • Wy panowie powinniście zwrócić się o pomoc do lekarza, najlepiej od razu do szpitala z gumowymi ścianami Kiedy do was dotrze że wasza rola was przerasta, nie zrobiliście i nie zrobicie nic dla ludzi bo nie umiecie Druga sprawa panie Wcisla i tak jak dostaniecie to oddacie do Olsztyna
 • Przy okazji do REDAKCJI warto przeczytać przed puszczeniem. Tu cytuje ". .. Dlaczego na nikt nie pomaga?. .. "O co chodzi?
 • Może Warmi i Mazury to wasz region, ale nie Elbląga - historycznie i geograficznie związanego z Pomorzem czy, jak kto woli Wybrzeżem - więc niech się poduczą. Może i Komoruski wypoczywał na jeziorach Warmii i Mazur, dlatego nie było go w Elblągu, więc tzw. senatorowie z Elbląga nie powinni sie w tym temacie wypowiadać. Wnioek - im zależy bardziej na faktycznej Warmii i Mazurach i, że taki Olszczyn i okoliczne miejscowości stracą, a nie na Elblągu. Szkoda, że tak nie walczą o chociażby równe traktowanie dwóch nawiększych miast post-wojewódzkich. To zapyziale wojewodztwo nigdy niczego dobrego nam nie dało, a jedynie robi nam czarny PR i rzuca kłody pod nogi, więc dla Elbląga to ostatecznie bez różnicy.
 • Jak była szansa na rewitalizację kolei nadzalewowej z Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus to nawet wniosku nie złożyli, a poźniej sprzedali stację Elbląg Zdrój. Tak nasi włodarze dbają o nasz region.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  84
  12
  mieszkaniec elmblonga(2021-03-03)
 • Jedyny rozsądny ruch tych obłąkańców z PIS, w ostatnim czasie. Zagłodzić to war-maz badziewie. Co ci idioci w szmatach pitolą, bo słabo słyszę?
 • Trzeba wygrać wybory. A ponadto tu i teraz niech każde miasto złoży pozew / jak to uczynił prezydent Szczecina / o wypłacenie należnych pieniędzy z rządu.
Reklama