UWAGA!

Kolej nadzalewowa ścieżką pieszo-rowerową?

 Elbląg, Kolej nadzalewowa ścieżką pieszo-rowerową?
fot. Anna Dembińska

W siedzibie Urzędu Miasta we Fromborku odbyło się spotkanie dotyczące możliwości bezpłatnego przejęcia przez lokalne władze samorządowe gmin Elbląg, Tolkmicko, Frombork i Braniewo nieczynnej linii kolejowej nr 254. Dyskutowano o zagospodarowaniu kolei nadzalewowej na ścieżkę pieszo-rowerową łączącą Elbląg z Braniewem.

Spotkanie w Urzędzie Miasta we Fromborku odbyło się 18 marca. Inną rozpatrywaną na nim możliwością było kursowanie tą trasą drezyn i rozbudowa pobliskiej, małej, architektury.

- To było pierwsze, intencjonalne, robocze spotkanie. Lokalni samorządowcy chcą próbować w jakiś sposób odbudować czy zagospodarować kolej nadzalewową. Nie zapominamy o niej. W trakcie tych wstępnych rozmów padł pomysł o możliwości przebudowy torowiska na sieć pieszo -rowerową. Pojawiła się też druga opcja, czyli ruchu drezynowego - mówi Damian Krasiński, zastępca burmistrza Fromborka.

Jak podkreśla zastępca burmistrza Fromborka, uruchomienie samej linii, jeśli gminy miałyby partycypować w kosztach jej utrzymania, jest raczej niewykonalne. 

- To przewyższa możliwości naszego budżetu i domyślam się, że każdej gminy nadzalewowej. Łatwiejszą drogą wydaje się być jej przekształcenie w ścieżkę pieszo-rowerową. Pojawiły się też instytucje, które chciałby nas wesprzeć w takich działaniach. Być może uda się zrobić to komplementarnie: ścieżka rowerowa i drezyny. Trasa jest w złym stanie, już po części zagospodarowała ją natura. Potrzebna jest też wola właściciela tej linii, czyli Polskich Kolei Państwowych, od tego dużo zależy  – podkreśla Damian Krasiński.

Czytaj również nasz artykuł o kolei nadzalewowej.

W spotkaniu uczestniczyli: starosta braniewski Karol Motyka, przedstawiciele Spółki Eco Masuria Wojciech Matuszny i Aleksandra Szurlej, przedstawiciel firmy EKJ Consulting Engineers Sp. z o.o. Mateusz Fliszkiewicz, burmistrz Fromborka Zbigniew Pietkiewicz oraz zastępca burmistrza Damian Krasiński, zastępca wójta gminy Elbląg Roman Pawłowski, zastępca burmistrza Braniewa Anna Kapusta, wójt gminy Braniewo Jakub Bornus i burmistrz Tolkmicka Magdalena Dalman. 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • elblag i okolice maja orgomnego pecha co do samorzadow, skutkiem tego sa takie pomysly jak likwiwidacja kolei i jej zamiana na chodniki oraz puszczanie obwodnicy przez bazantarnie, za niskie mosty blokujace wplywanie wyzszych jednostek do portu(patrz most unijny, bez drog rowerowych, bez chodnikow)reasumujac tam gdzie powinny byc drogi rowerowe i chodniki tam ich nie ma, brac sztachete w dlon jak mawial bronek i gonic za wschodnia granice
 • Drezyna mogłaby zrobić robotę. Frombork wkrótce będzie bogatszy niż Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  12
  Gienio(2021-03-23)
 • Też tak myślę. Drezyna to bardzo dobry pomysł. Świetnie się sprawują np. w Puszczy Białowiejskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  12
  no...(2021-03-23)
 • Oczywiście, że to bardzo dobry pomysł. Beton B 25,frezowanie adekwatne dla rowerów z jednej strony, z drugiej dla pieszych. Oświetlenie, ławeczki i kosze na śmieci. Zjazdy dla pojazdów uprzywilejowanych (ambulans, radiowóz, śmieciarka)Tematyka poruszana od lat, bicie przysłowiowej piany. Rozumiem, że decydenci czekają, aż siła robocza i materiały budowlane będą jeszcze droższe. Koncepcję dałem, mam jeszcze wybudować?
 • Szkoda, że prawdopodobnie nie uda się wskrzesić kolei nadzalewowej, w całym kraju wiele szkody zrobiło założenie, że wszystko musi zarabiać, czynnik ludzki się nie liczy. Dzięki takiemu nastawieniu część terenów przestała się rozwijać, również turystycznie ale też gospodarczo, szkoda, wielka szkoda. ..
 • Dramat! Kogo Wy wybieracie na ul. Wiejską i do samorządów, biedny suwerenie Ty?!
 • @Kat_Na_Idiotów - A kogo Ty kacie wybierasz. ..
 • @opus - Most jest za niski to prawda, ale do portu wpływają statki z towarami od strony zalewu, więc port jest przed mostem. Most przeszkadza w żegludze turystycznej.
 • Od dawna o tym mówię i widać podłapali mój pomysł.
 • Teraz do końca rozebrać, sprzedać tory na złom a ścieżka zarośnie krzakami jak wszystko w tym mieście Była szansa coś z tym zrobić sensownego ale jest dużo ludzi którzy blokują rozwój w regionie, ciekawe czyich interesów bronią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  4
  Zielarski(2021-03-23)
 • Rewelacyjny pomysl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  25
  obserwatorelblaga(2021-03-23)
 • @opus - Polska od wieków ma pecha do rządów, a nie tylko Elbląg
Reklama