UWAGA!

Kolejne imprezy w powiecie i gminach odwołane. Co będzie z Dniami Elbląga?

 Elbląg, Decyzja o odwołaniu Dni Elbląga jeszcze nie zapadła
Decyzja o odwołaniu Dni Elbląga jeszcze nie zapadła (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

W tym tygodniu podjęto decyzję o przełożeniu lub odwołaniu wszystkich imprez organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, które miały się odbyć do końca czerwca. Niektóre z gmin rezygnują już nawet z jesiennych wydarzeń. Nie zapadła natomiast jeszcze decyzja o przełożeniu na inny termin lub odwołaniu tegorocznych Dni Elbląga.

W tym tygodniu Zarząd Powiatu w Elblągu zdecydował o przełożeniu lub odwołaniu wszystkich imprez organizowanych przez starostwo powiatowe, które miały odbyć się w pierwszym półroczu tego roku. Zwrócił się także do organizatorów wydarzeń objętych patronatem starosty o ich przesunięcie na „inny, bezpieczny termin”.

- Decyzja o możliwości organizacji wydarzeń w drugim półroczu 2020 r. zostanie podjęta przez Zarząd Powiatu w Elblągu na przełomie maja i czerwca - czytamy w komunikacie starostwa.

Wszystkie imprezy wiosenne i letnie odwołały też władze Pasłęka.

- Taka decyzja już dawno zapadła. Dużą imprezą miały być obchody 30-lecia pasłęckiego samorządu. Wszystko już mieliśmy przygotowane: medale, wyróżnienia, uroczysty koncert. Niestety, to musi poczekać. Jak długo? Tego nie wiemy. W sezonie wiosenno-letnim na terenie gminy i sołectw odbywa się około 100 imprez - mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

Niektóre z gmin rezygnują już nawet z jesiennych wydarzeń, a pieniądze zaoszczędzone na ich organizacji przeznaczają na inne cele. 

- Po uprzednich konsultacjach z radnymi, sołtysami oraz rolnikami, postanowiłem odwołać organizację dożynek w 2020 roku. Niektórzy mieszkańcy mogą pomyśleć, że do sierpnia sytuacja się zmieni na lepsze, jednak pewności nie mamy, a zwykle już od kwietnia przed dożynkami powstawał scenariusz uroczystości, podpisywano umowy z zespołami, rozmawiano o wieńcach dożynkowych z sołtysami, zamawiano scenę, ochronę, załatwiano wiele spraw, by ten dożynkowy dzień był radosny, by niczego nie zabrakło, by można było świętować. Teraz jest to niemożliwe, chociażby ze względu na fakt bezterminowego zakazu organizacji imprez masowych - informuje Zbigniew Lichuszewski, wójt Rychlik.

Pieniądze zaoszczędzone na organizacji dożynek (kilkadziesiąt tysięcy złotych) gmina zachowa „na wypadek pogłębienia się kryzysu”.

W Elblągu do tej pory odwołano między innymi organizację Biegu Piekarczyka, który był zaplanowany na 31 maja. - Decyzja o odwołaniu tegorocznych Dni Elbląga jeszcze nie zapadła. Czekamy na rozwój sytuacji – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Przypomnijmy, że podczas czwartkowej (16 kwietnia) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zakaz organizacji imprez masowych, meczów i koncertów będzie utrzymany najdłużej.

- Na ten moment jest to zakaz do odwołania i nie planujemy jego zniesienia ani w drugim, ani w trzecim, ani na ten moment w czwartym etapie - mówił premier.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama