UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koncerty organowe we Fromborku

Elbląg, Koncerty organowe we Fromborku

We Fromborku trwa 44. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. W najbliższą niedzielę 7 sierpnia odbędzie się koncert sopranistki Danuty Mossakowskiej – Dulskiej, kontratenora, czyli sopranu męskiego Marcina Ciszewskiego oraz organistki Ewy Bąk. Początek o godz. 14.

Jak mogli się przekonać licznie przybywający do Fromborka melomani i turyści, wykonawcy i repertuar utworów prezentuje się na wysokim poziomie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by można było delektować się wspaniałą muzyką, która dociera do każdego. W tym roku występowali już: prof. Roman Perucki z kwartetem skrzypiec 4PM w składzie: Maria Perucka, Nadia Monczak, Mariusz Monczak i Łukasz Perucki; prof. Andrzej Chorosiński wraz synem, znanym aktorem Michałem Chorosińskim; Bogdan Narloch i trębacz Roman Gryń; Wołodymyr Koshuba z Ukrainy, Filipe Veressimo z Portugalii, a w ubiegłym tygodniu Adriana Zjawiona na waltorni i Szymon Buczyński na organach.
       Równie ciekawie zapowiadają się kolejne koncerty. W najbliższą niedzielę 7 sierpnia  będzie można posłuchać występu: sopranistki Danuty Mossakowskiej – Dulskiej, kontratenora, czyli sopranu męskiego Marcina Ciszewskiego i organistki Ewy Bąk.
       Kolejny koncert (14 sierpnia) nazwany został przez organizatorów elbląskim, ponieważ wystąpi na nim znana i ceniona, szczególnie poza granicami naszego kraju, elblążanka Joanna Konefał, a wraz z nią dziewczęcy chór z Ceglédu na Węgrzech oraz organista Maciej Zakrzewski.
       21 sierpnia zaprezentuje swoje umiejętności Javier Pina z Hiszpanii, a na zakończenie tegorocznego festiwalu będzie można posłuchać gry Witolda Zalewskiego, który jest organistą katedry wawelskiej.
       44. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku organizują: Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur, Parafia Rzymskokatolicka Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku, ks. Prałat kanonik Tadeusz Graniczka.
       Patronat nad festiwalem objęli: Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Metropolita Warmiński dr Wojciech Ziemba oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas.
      
       Bilety na koncerty w cenie 20 zł normalny i 15 zł ulgowy do nabycia przed wejściem do katedry we Fromborku.
      
       O artystach najbliższego koncertu
       Danuta Mossakowska-Dulska jest sopranistką, która wykształcenie muzyczne uzyskała w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu i śpiewu solowego. Studia podyplomowe odbyła w Wyższej szkole Muzycznej w Dreźnie. Po ukończeniu studiów fortepianowych, rozpoczęła pracę na stanowisku wykładowcy na wydziale wokalno-aktorskim na macierzystej uczelni. W latach 1995-1999 śpiewała w Operze Hamburskiej, a następnie rozpoczęła pracę pedagogiczną w szkole muzycznej i na Uniwersytecie w Brunszwiku. Występuje na wielu festiwalach i koncertach muzyki oratoryjnej i operowej, m.in. w filharmoniach: Kolonii, Hamburga,
       w Holandii, Francji, Szwajcarii, Słowacji i Szwecji. Wraz z Marią i Romanem Peruckimi nagrała płytę CD „Utwory wybrane na skrzypce, sopran i organy”.
      
       Marcin Ciszewski jest kontratenorem, który w 1999r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu u prof. Piotra Kusiewicza). Kształcił się również pod kierunkiem takich pedagogów jak: Kinga Chełmińska, Kai Wessel, Gerhard Kahry, Dariusz Paradowski.
       Marcin Ciszewski już w czasie studiów występował na wielu estradach filharmonicznych w kraju, wykonując głównie repertuar oratoryjno- kantatowy. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii Narodowej. Rozpoczął też współpracę z wieloma zespołami muzyki dawnej, m.in. Il Tempo, Ars Nova, Dolnośląska Orkiestra Barokowa, Cappella Gedanensis, Parnassos, Musica Antiqua Köln.
       Artysta obecnie koncertuje głównie za granicą: Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Węgry, Ukraina. Stale gości na festiwalach i estradach muzycznych w Paryżu (Katedra Notre- Dame w Wersalu), Rouen, Luneville, Saint Denis, Rioclar, Pontoise, Grenoble, Brest, Quimper, St Renan i innych.
       Wystąpił w takich salach jak m. in. Concertgebouw (Amsterdam), Tonhalle (Zurich), Casino (Bazylea), Kultur Center Saal (Lucerna), Theatre Royal de Namure( Francja), Audytorium de Lyon, Opera de Besancon, Theatre du Capitole de Tulouse, Generale Theatre de Bourg-en-Bresse.
       Marcin Ciszewski w 2002r. został zaproszony przez Rinaldo Allessandriniego do udziału w przedsięwzięciach muzycznych Europejskiej Akademii Barokowej w Ambronay (Francja). Artysta stale współpracuje z Dariuszem Paradowskim. Efektem tej współpracy są liczne występy na festiwalach krajowych i zagranicznych, m. in. pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej (Hel), Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Jaques’a Chiraca (festiwal Vezere- program „Nowa Polska 2004”).
       Marcin Ciszewski dokonuje także nagrań CD, radiowych i telewizyjnych. Płyta „ Święty Kazimierz Król Polski” A. Scarlattiego (światowe prawykonanie), została nominowana do nagrody „ Fryderyk 2001” w kategorii „Muzyka Dawna”. Artysta posiada bogaty repertuar. Wykonuje muzykę wszystkich epok, jednak specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej. Od lat współpracuje ze znakomitymi organistami - Ewą Bąk i Karolem Hillą, z którymi prezentuje na licznych koncertach sakralną muzykę wokalną. Marcin Ciszewski od 2001. zajmuje się również pracą pedagogiczną - jest współtwórcą i kierownikiem Chóru Akademii Morskiej w Gdyni. Od 2005 roku pracuje na stanowisku asystenta prof. Piotra Kusiewicza, w klasie śpiewu solowego gdańskiej Akademii Muzycznej.
      
       Ewa Bąk pochodzi z Bielska-Białej. Ukończyła Liceum Muzyczne w klasie fortepianu oraz Wrocławską Akademię Muzyczną w klasie organów u prof. Romualda Sroczyńskiego. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Guy Boveta, Herberta Wulfa, Josefa Hofera, Oliviera Latry, Gerharda Weinbergera, Bernharda Gfrerera, Juliana Gembalskiego i Mariettę Kruzel-Sosnowską. Ukończyła także studium korepetycji wokalnej przy Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertuje w kraju i za granicą (Szwecja, Belgia, Niemcy, Czech). Zajmuje się kameralistyką zarówno na fortepianie, jak i na organach. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami i wokalistami m.in. Kałudi Kałudow, Józef Frakstein, Anna Nyberg, Jadwiga Teresa Stępień, Izabela Kłosińska, Marcin Ciszewski (z którym nagrała płytę CD). Ma w swoim dorobku artystycznym także koncerty z chórami z Japonii i USA. Prowadzi klasę organów w Diecezjalnym Studium Organistowskim przy Kurii w Bielsku-Białej. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej i w Wiśle.
      
       Program koncertu:
       Franz Schubert - Ave Maria D 839
       Antonio Vivaldi - aria "Et exultavit" ( na sopran ) z Magnificatu
       Franz Schubert - Litania D 343
       Wolfgang Amadeus Mozart - recytatyw i aria "Tu virginum corona" z Exultate, jubilate KV 165
       Giulio Caccini - Ave Maria
       Jan Sebastian Bach – Charles Gounod - Ave Maria
       Marian Sawa - Ave Maria
       Franz Schubert - Ave Maria
       Eugeniusz Brańka - Salve Regina
       Giuseppe Verdi - Ave Maria z opery "Otello"
       Marian Sawa - Toccata i fuga (organy solo).
       John Rutter - "Et misericordia" z Magnificat.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama