UWAGA!

Koniec emocji, czas na chłodną kalkulację

 
Elbląg, Jerzy Buzek przeszedł razem z Elżbietą Gelert po elbląskiej starówce
Jerzy Buzek przeszedł razem z Elżbietą Gelert po elbląskiej starówce (fot. AD)

Mieszkańcy Elbląga wykazali ogromną determinację w ciągu ostatnich tygodni i w okresie referendum, potrafili się zorganizować oraz dokonać znaczących zmian. Teraz czas na chłodną kalkulację po to, aby wybrać kogoś, kto da wam największe szanse rozwoju, teraz już jest koniec emocji – mówił Jerzy Buzek, który dziś (28 czerwca) pojawił się w Elblągu, aby wspierać kandydatkę Platformy Obywatelskiej na prezydenta miasta. Zobacz więcej zdjęć.

Druga tura wyborów zbliża się szybkim krokiem, 7 lipca elblążanie zdecydują, kto zostanie ich prezydentem. Dziś (28 czerwca) do Elbląga przyjechał Jerzy Buzek, były premier oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego, aby wspierać Elżbietę Gelert, kandydatkę na prezydenta Elbląga.
       Jak mówił Jerzy Buzek, Elbląg i jego okolice nie są mu obce.
       – W Elblągu byłem wiele razy, a także w jego rejonie. Takie miejsca jak Pasłęk, Braniewo czy Frombork to miejsca moich wyjazdów wakacyjnych, bo spędzam je zawsze w Polsce, nie za granicą – mówił Jerzy Buzek. – Miasto jest niezwykłe, na pewno jest w nim sporo rzeczy do zrobienia. W tej chwili miasto poszukuje osoby, która mogłaby spełnić tak ważną funkcję jak bycie prezydentem, to znaczy takim menedżerem, który najlepiej wykorzysta możliwości miasta i stworzy z niego „perełkę” położoną nad Zalewem Wiślanym. To miasto ma szansę na wielki rozwój.
       Padło również pytanie o reformę administracyjną z 1999 r., która m.in. zmniejszyła liczbę województw z 49 do 16.

 

– Reforma administracyjna i samorządowa to było trudne przedsięwzięcie. Absorpcja środków unijnych w Polsce sięga niemal stu procent. Jesteśmy najlepsi w Europie, zazdroszczą nam Rumuni czy Węgrzy, tam sięga ona 20-30 proc. Uważa się, że właśnie podział naszego kraju czyli wyodrębnienie tych kilkunastu silnych regionów, a nie takie rozdrobnienie spowodowało, że jesteśmy tak bardzo zdolni do przyjmowania funduszy unijnych – mówił Jerzy Buzek. – W swoich działaniach mieliśmy na uwadze kilka ważnych aspektów. Ważne było to, że jeżeli w jakimś województwie są dwa równorzędne miasta, tak jak w przypadku waszego regionu, to będą one zarządzane w sposób partnerski. W stosunku do Olsztyna były wielkie oczekiwania, że potraktuje Elbląg w sposób partnerski, ale jak słyszę od mieszkańców nie zawsze to miało miejsce. Zapewne to trzeba by było zmienić. Jestem przekonany, że zarówno władze wojewódzkie i samorządowe Olsztyna będą robili wszystko, aby takie partnerstwo zbudować. Chcielibyśmy również, aby takie miasta jak Elbląg mogły mocno się rozwinąć, dzięki temu, że w danym regionie mają znaczącą pozycję.
       Jaki powinien być prezydent miasta według Jerzego Buzka?
       - Jakie potrzebne są przymioty aby prowadzić miasto? Trzeba być dobrym menedżerem. Trudno sobie wyobrazić lepszą naukę niż ta, która dotyczy ochrony zdrowia. To najbardziej wrażliwa część naszej społecznej gospodarki i jednocześnie dla ludzi najważniejsza. Jeżeli ktoś przez 15 lat wzorowo prowadził Szpital Wojewódzki i zdobył m.in. pierwszą w Polsce plakietkę ISO to wszystko działo się pod kierownictwem jednej osoby – pani Elżbiety Gelert. Z drugiej strony trzeba mieć doświadczenie polityczne i myślę, że praca w komisji sejmowej dały pani poseł doświadczenie polityczne – wyjaśniał Jerzy Buzek. – Mieszkańcy Elbląga wykazali ogromną determinację w ciągu ostatnich tygodni i w okresie referendum, potrafili się zorganizować oraz dokonać znaczących zmian. Teraz czas na chłodną kalkulację po to, aby wybrać kogoś, kto da wam największe szanse rozwoju, teraz już jest koniec emocji.
       – Mieszkańcy sami zdecydują, ale warto podkreślić pewne cechy osób, które o to stanowisko się ubiegają po to, aby wybrali mądrze. Nie mówię jednak, że mój kontrkandydat nie jest mądry, wybór zostawiam mieszkańcom – dodała Elżbieta Gelert. – To będzie trudny wybór, na bardzo krótki okres, będzie to trudne dokończenie kadencji.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Świetnie ze ktoś taki jak Buzek odwiedził Elbląg! Powodzenia Pani Gelert!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  47
  MichalD(2013-06-28)
 • Kurde sam już nie wiem na kogo głosować. .. Na pewno nie chce żeby rządził PiS i ten Likwidator Elsinu! Ale boje się trochę czy Pani Gelert da radę. .. Myśle ze warto jej zaufać powodzenia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  38
  Marcin223(2013-06-28)
 • Likwidator ElSiNu ma zostać prezydentem? Hahahhahahahhahahahhahahahahahahahahhahahahahahahhahaah śmiech na sali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  28
  Apolityczny(2013-06-28)
 • Otóż to! Elblag powinien być druga stolica Warmii i Mazur! Po co do Pomorza? Słupsk cierpi bo ma za malo środków unijnych m. in. Brak programu Polska wschodnia. Trzeba podnieść rangę miasta, bo na to Elbląg zasługuje. PiS może obiecać nawet utworzenie woj. Elblaskiego ale nic z tego nie będzie tak samo jak z IV portu RP. W opozycji można obiecać wszystko ale historia pokazuje ze będąc u władzy takie obietnice są puste.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  12
  Bartolomeo25(2013-06-28)
 • Tak, swietnie, ze odwiedzil nas BUZEK - czlowiek, ktory zlikwidowal wojewodztwo elblaskie. .. .Tak Michale D. .. bardzo swietnie. Bez komentarza
 • Fajna kiełbasa, pogadać i za 2 tygodnie już nikt nie będzie pamiętac
 • Wy jak zwykle wytykacie jedna zła cechę reszty dobrych nie widzicie! Niech wygra Gelert i Wam pokaże ze stać ja na o wiele wiecej niż innych!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  26
  Realista2233(2013-06-28)
 • ŁoBuzek zlikwidował województwo elbląskie, wprowadził OFE (fachowcy mówią że to przekręt stulecia) który teraz guru PO likwiduje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  3
  AntyPO(2013-06-28)
 • Ja myśle ze takie coś wcale głupie nie jest i cieszę się ze chociaż przy kampani Elblagiem interesują się takie osoby
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  JanuszeK22(2013-06-28)
 • Ludzie tylko nie koleżnka Nowaczyka. Pogonić towarzystwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  11
  k.m.o(2013-06-28)
 • Buzek, to człowiek odpowiedzialny za degradację naszego miasta, że ma czelność jeszcze tu przyjeżdżać?????
 • trele morele, oferta Buzka to Nowaczyk w spódnicy, nic więcej,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  10
  werr(2013-06-28)
Reklama