UWAGA!

Koniec marzeń o szpitalu matki i dziecka

 Elbląg, W Szpitalu Miejskim ma powstać pulmonologia i geriatria
W Szpitalu Miejskim ma powstać pulmonologia i geriatria (fot. archiwum portEl.pl)

Szpital Miejski nie będzie w przyszłości Szpitalem Matki i Dziecka. W zamian mają w nim powstać oddziały pulmonologii i geriatrii oraz dwie przychodnie. Dyrektor Szpitala Miejskiego uznała, że zawarta trzy lata temu umowa w sprawie wymiany oddziałów między elbląskimi szpitalami nie jest już wiążąca. Innego zdania jest ratusz.

- Idea powstania Szpitala Matki i Dziecka była słuszna, ale w obecnej sytuacji jest niemożliwa do realizacji. Miałaby rację bytu, gdyby doszło do realizacji w całości porozumienia, które trzy lata temu podpisały wszystkie szpitale – twierdzi Wiesława Lech, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu. - Zgodnie z obietnicami poprzednich władz miasta mieliśmy otrzymać siedem milionów złotych na modernizację pomieszczeń po przekazaniu oddziału wewnętrznego do szpitala przy Komeńskiego. Mieliśmy w nich urządzić pediatrię, która miała być przeniesiona ze szpitala wojewódzkiego. Do dzisiaj nie dostaliśmy ani złotówki. Ponadto poprzednia pani dyrektor złożyła do funduszy norweskich projekt dotyczący powstania w Szpitalu Miejskim oddziału pulmunologii, geriatrii i dwóch przychodni, który jest w sumie wart 7,5 miliona złotych. Czekamy na decyzję, konkurs ma być rozstrzygnięty w październiku.
       Nie czekając na te rozstrzygnięcia Wiesława Lech wysłała do pozostałych szpitali pismo, informując, że podpisanie trzy lata temu porozumienie nie jest już wiążące. - Sytuacja na rynku medycznym w Elblągu się zmienia. W mieście jest potrzebny oddział pulmonologii, żeby mieszkańcy nie musieli jeździć do Olsztyna czy Prabut, są już w tej sprawie prowadzone zaawansowane rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – dodaje Wiesława Lech. - Potrzebna będzie też geriatria, bo jak wszyscy wiemy społeczeństwo się starzeje.
       Jeśli Szpital Miejski konkursu norweskiego nie wygra, będzie miał szanse na pieniądze z tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, specjalnego programu, którym będzie zarządzał Elbląg.
       Tymczasem zdaniem prawników ratusza, pismo dyrektor Szpitala Miejskiego w sprawie porozumienia między placówkami nie ma mocy prawnej. - Porozumienie cały czas obowiązuje, bo do jego rozwiązania potrzeba jest zgoda wszystkich stron. Ale zdaniem prezydenta należy podpisać nową umowę między szpitalami, trwają negocjacje w tej sprawie. W ubiegłym tygodniu prezydent rozmawiał na ten temat z dyrektor szpitala wojewódzkiego – poinformowała nas Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • „ pieniądze z tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, specjalnego programu, którym będzie zarządzał Elbląg” — nie będzie tych pieniędzy, bo przechodzimy do Pomorskiego
 • Brawo Pani Dyrektor Lech.
 • To chyba logiczne, że w mieście emerytów i rencistów takim jak Elbląg, oddział geriatrii ma dużo większy sens niż oddział matki i dziecka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  4
  Jonas(2014-08-25)
 • Wilk odda każde pieniądze które uzyskamy z UE jak z kasa na stadion. Po co nam jakieś dotacje jak można sprzedać majątek miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  7
  Pamiętający (2014-08-25)
 • Cały Elbląg to jedna wielka geriatria , miasto starców
 • Tak to miasto starcow. Caly majatek poszedl w p. .. u uczcie sie chinskiego i ruskiego. tym krajem rzadza same p. .. .y sprzedawac wszystko w glowie sie nie miesci brak slow.
 • prezydent rozmawiał - to najlepsze określenie zmarnowanego 1,5 roku pod rządami Jerzego Wilka.
 • Ale jaja wróżka robi to co chce. najpierw narobiła długów, potem Nowaczk ją wyrzucił, jej następczyni naprawiła fianse szpitala, przyszedł Wilk, wywalił dobra dyrektorkę, a powołał z powrotem wróżkę, a ta mu taki numer, ale jajajajaj
 • Jakie przychodnie, tylko nie kolejny psychiatry. .. nasze miasto " stoi" depresją i zaburzeniami, epidemia. .. od zasiłku do zasiłku, od świadczenia do świadczenia, od komisji do komisji. Tym powinien zająć się " ktoś" i stałby się cud medyczny i ekonomiczny w tym zakresie dla budżetu! Patologia i korupcja!
 • miasto ludzi chorych " psychicznie" , komu pasuje ten stan rzeczy? Przebimbać kilka lat i na geriatrię? Bez urazy dla ludzi starszych i faktycznie schorowanych, ale to co wyprawiają psychiatrzy to katastrofa i kryminalne klimaty! Ot dopiero renciści. .. Niech służby pójdą na takie rehabilitacje psychiatryczne do szpitala obok, a szybko zmaleje liczba " chorych" , zasiłków i rent, " dochodów" cudownego szpitala. ..
 • Geriatryka w budynku kompletnie do tego nieprzystosowanym. Nie wiem jak logistycznie to widzą projektanci przebudowy, ale chyba jakoś ten budynek nie za bardzo jest dla osób z problemami w poruszaniu się. Poza tym taki oddział powinien się znajdować na uboczu miasta, w miejscu mało hałaśliwym, z widokiem jakimś na las, pola, łąki, cisza w parkach itp. Starszy człowiek o wiele lepiej w taki środowisku się odnajduje.
 • o co chodzi z ta wrozka?dlaczego wrozka?
Reklama