UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koniec ze sprzedażą alkoholu dzieciom

 
Elbląg, W konferencji udział wzięli: Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej, Oliwier Pietrzykowski, przewodniczący SMD i poseł Piotr Cieśliński
W konferencji udział wzięli: Jerzy Wcisła, przewodniczący Rady Miejskiej, Oliwier Pietrzykowski, przewodniczący SMD i poseł Piotr Cieśliński (fot. AD)

Plakaty ostrzegające, happening, spotkania z psychologiem i anonimowe ankiety – w Elblągu rusza kampania społeczna pod hasłem „Stop! sprzedaży alkoholu nieletnim”. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Młodych Demokratów.

Już wkrótce w elbląskich sklepach i lokalach pojawią się plakaty ze specjalnym znakiem stopu. Te krzykliwe zakazy mają wyeliminować sprzedaż alkoholu nieletnim. Kampania skierowana jest do młodych ludzi, ich rodziców oraz właścicieli sklepów, pubów i dyskotek, w których sprzedawany jest alkohol.
       Zdaniem Oliwiera Pietrzykowskiego, przewodniczącego elbląskiego koła Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, po napoje wyskokowe sięgają coraz młodsi ludzie, a nawet dzieci. - Jeszcze kilka lat temu mówiło się o tym, aby nie sprzedawać alkoholu szesnastolatkom, teraz ten wiek znacznie się obniżył – mówił podczas piątkowej konferencji. - W trakcie kampanii podejmiemy szereg działań, które, mamy nadzieję, doprowadzą do tego, że za kilka lat widok dziecka raczącego się piwem, będzie czymś rzadko spotykanym.
       Obecnie wśród młodych ludzi panuje niechlubna moda na picie. Faktycznie, przysłuchując się rozmowom młodzieży, prowadzonym całkiem jawnie czy to w tramwaju, czy w innym miejscu publicznym, wywnioskować można, że największym „szpanem” jest to, kto ile i czego wypił. Na szczęście w wielu sklepach i lokalach zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim jest przestrzegany, a sprzedawcy i barmani żądają okazania dowodu osobistego. Jednak niepełnoletnia młodzież ma swoje sposoby, by zdobyć butelkę piwa, wina czy wódki. Po taki zakup wysyłają starszych kolegów, kogoś z rodziny lub proszą o to obcych ludzi. Dlatego tak ważne jest informowanie społeczeństwa o powadze problemu. Toteż oplakatowanie miejsc, w których spotykają się młodzi ludzie to nie wszystko. W najbliższym czasie Stowarzyszenie planuje zorganizować także spotkania z psychologiem dla rodziców elbląskiej młodzieży. Kolejnym pomysłem jest happening, który przybierze formę koncertu lub dyskoteki.

       - Chcemy pokazać młodzieży, że bez alkoholu też można się dobrze bawić – podkreśla Oliwier Pietrzykowski.
       Natomiast po wakacjach Młodzi Demokraci chcą przeprowadzić wśród uczniów anonimową ankietę, która pozwoli dokładnie zbadać to zagadnienie. Kolejnym krokiem mającym na celu nagłośnienie akcji jest współpraca z elbląskimi organizacjami i placówkami wychowującymi dzieci i młodzież. Przykładem takiego działania jest patronat klubu sportowego Olimpia 2004.
       - Objęliśmy kampanię patronatem, ponieważ chcemy propagować zdrowy tryb życia wśród młodzieży – mówi Paweł Guminiak, prezes klubu. – Chcemy wychowywać młodzież, odciągając ją od takich używek, mówiąc głośno, że nie jest to dobra droga.
       Akcję „Stop! sprzedaży alkoholu nieletnim” wspierają także politycy, m.in. obecny na piątkowej konferencji Jerzy Wcisła, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej oraz poseł Piotr Cieśliński.
       - Jestem przekonany, że tego typu działania prowadzone w różny sposób, mogą uratować wielu ludziom przyszłość – powiedział Jerzy Wcisła.
      

 


       Patronat medialny nad kampanią objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.
      
      

Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zbliżają się wybory - a jak rozliczycie si ludzie z PO z tych obietnic budowy autostrad, tanich mieszkań i miejsc pracy ?!?!?
 • Zielona Wyspa - a to nie była metafora ( inteligentni ludzie tak to odebrali ) tylko trzeba było to brać dosłownie, drogi i fabryki zarosły trawą i krzakami !!
 • plakaty, wspaniały pomysł. choć myśle, że plakaty pan wcisła był by wstanie sam wymyśleć. pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  miłośnik pisu(2011-07-25)
 • idą wybory. tylko następny "garnitur" cwaniaków musi się lansować by wygodnie żyć za cudze pieniądze. panowie, wystarczy egzekwować obowiązujące prawo. dlatego to nie musi być wasza lansinicjatywa a zapowiedz pracy policji i prokuratury w tym temacie. czekam, że jak w stanach, posady komendanta policji (szeryfa), prokuratora który na oskarżać w imieniu ludu i sędziego będą z wyboru. wtedy nie będzie takiej pobłażliwości i może zniosą statystyki.
 • Ja poczekam na Socjalistów - zobaczymy co młode komuchy wymyślą :[]
 • Co z tego, że się przebada ankietami młodzież??Po co???Ankiety takie już przeprowadzano. .. Czas coś z tym zrobić, żeby zjawisko picia alkoholu przez młodzież wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować. To jest konkretne zadanie wymagające sporego nakładu pracy i podjęcia wielu działań dla osiągnięcia celu. Ale za to nikt się nie bierze bo po co jak ankiety są takie proste prawda?? Kto pomyśi, żeby pokazać młodzieży, że są ciekawsze sposoby spędzania wolnego czasu?Kto znajdzie sponsorów na np. otwarcie ośrodków, w których młodzież może rozwijać swoje talenty, grać w coś, w kulturalny sposób spędzać czas? Nikt o tym nie pomysli, bo to za dużo pracy, a efekty mało medialne - i dlatego robi się setną ankietkę. ..
 • czyli do tej pory można było tak?
 • Niech powiedza co juz zrealizowali, plany wszyscy mamy abitne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hehehe(2011-07-25)
 • jestem nieletni i jeszcze nie zdazylo mi sie zeby zaden tak zwany menel z pod sklepu za browarka nie kupil mi kilku piwek; )
 • Młodzi PO-wcy niech się lepiej wezmą za jakąś normalną pracę, bo polityka to jedno wielkie zło. Nie warto maczać się w tym bagnie zwanym polityką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jytjytj(2011-07-25)
 • To Wcisła uważa się za młodego demokratę? hahaha
 • Taka jest smutna rzeczywistość - kampania, AKCJA, odkrywanie odkrytego, kradzież pomysłów i realizacji. To norma w pracy tzw. młodych demokratów. Przewodniczący mianuje, nagłaśnia i. .. , i nic za tym nie idzie. Jest ustawa i trzeba ją realizować. Widocznie są pieniądze i trzeba je wydać. Nawet na coś co funkcjonuje poprawnie. Nieletni sami alkoholu nie kupują. Oni go spożywają. Kupują im dorośli. Młodzi demokraci nie mają pomysłu na swoje istnienie. Za finansowanie młodzieżowej rady miasta można utworzyć patrol policji nadzorujący ad hoc prawidłowość postępowania sprzedawców alkoholu i innych używek zakazanych dla młodzieży. Trzeba zabrac samochód i biuro straży miejskiej i 8 godzin pracy w terenie-miejscu do którego strażnicy się wynajęli. Przewodniczącego i jego kilku popleczników trzeba wyciszyć, bo znacznej części młodzieży elbląskiej źle się kojarzy - gadulstwem, szpanem i nierealnymi pomysłami niczego, poza własną karierą, nie osiągnął dotychczas. Nawet demokracji wśród młodzieży. Są już instytucje i organizacje, które realizują zadania wynikające z ustaw chroniacych młodziez i dzieci. Zawłaszczanie ich pracy przez politykierów jest niesmaczne. Mówi o tym "skromny" wzrok" i kierunek spojrzenia przewodniczącego młodzieżówki. Nic z jego bicia piany nie będzie. Poza wzrostem nielegalnego spożycia, oczywiście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  demokrata(2011-07-25)
Reklama