UWAGA!

Konkurs dla recytatorów

Do 10 kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia chętnych, którzy chcą wziąć udział w 54. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Eliminacje miejskie i rejonowe odbędą w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid 21 kwietnia o godz. 11.

Konkurs jest imprezą otwartą - dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych, a prowadzony będzie w formie czterech odrębnych turniejów.
     W turnieju recytatorskim repertuar obejmuje trzy utwory w całości lub fragmentach, w tym dwa utwory poetyckie oraz prozę (uczestnik wykonuje prozę i 1 utwór poetycki, łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut).
     Dowolny repertuar w dowolnej formie zaprezentować można w turnieju „Wywiedzione ze słowa". Może to być wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów, a pokazać to można w formie teatru jednego wiersza, poprzez łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem (czas występu nie może przekroczyć 7 minut).
     W kategorii teatry jednego aktora obowiązuje przygotowanie spektaklu w oparciu o dowolny materiał literacki (do 30 min), a w turnieju poezji śpiewanej repertuar obejmuje trzy utwory śpiewane i jeden recytowany (uczestnik wykonuje dwa utwory śpiewane, 1 utwór recytowany; łączny czas występu nie może przekroczyć 10 minut).
     - W związku z tym, że Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego (w roku 2009 przypada dwusetna rocznica urodzin Juliusza Słowackiego, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci) w przeglądzie wojewódzkim OKR oraz w spotkaniach finałowych uczestnicy turniejów recytatorskiego oraz poezji śpiewanej mogą ubiegać się o zdobycie
     nagrody specjalnej za interpretacje utworu Juliusza Słowackiego - informuje Justyna Kozłowska-Dyrla, specjalista ds. PR w Światowidzie. - Utwór ten może wchodzić w skład repertuaru, może też być zgłoszony dodatkowo.
     Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych przeglądów – w Światowidzie odbędą się eliminacje miejskie i rejonowe. Warunkiem udziału jest przygotowanie repertuaru nie prezentowanego w poprzednich OKR i złożenie karty uczestnika. Przeglądy finałowe dla turnieju recytatorskiego i „Wywiedzione ze słowa" odbędą się w dniach 4 - 7 czerwca w Ostrołęce, dla teatrów jednego aktora w dniach 12 - 14 czerwca w Słupsku, a poezji śpiewanej od 16 do 19 czerwca we Włocławku.
     Karty uczestnictwa i regulamin dostępne są na stronie www.swiatowid.elblag.pl.
     Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.tkt.art.pl.
     Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Kultury Teatralnej, a patronat nad nim objęły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
oprac. A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama