UWAGA!

Konserwator zabytków twierdzi: budowa parku wodnego w Modrzewiu jest możliwa

 Elbląg, Konserwator zabytków twierdzi: budowa parku wodnego w Modrzewiu jest możliwa
fot. AD

Informuję, iż dopuszczam taką możliwość przy spełnieniu określonych warunków dotyczących konkretnej lokalizacji oraz właściwej formy architektonicznej - napisała Maria Gawryluk, p. o. kierownika delegatury w Elblągu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w opinii na temat możliwości budowy aquaparku na terenie Parku Modrzewie. Z oficjalnym wnioskiem o opinię na temat tej lokalizacji wystąpił Witold Strzelec, radny Platformy Obywatelskiej.

Publiczną debatę nad pilną potrzebą budowy aquaparku w Elblągu rozpoczął latem Grzegorz Nowaczyk – dziś kandydat Platformy na Prezydenta Elbląga.
       - Brak takiego obiektu w Elblągu jest naszym lokalnym kompleksem, miasto otaczają bowiem mniejsze ośrodki posiadające lub budujące tego typu obiekty - napisał w lipcu na swoim blogu Nowaczyk. Kandydat PO po raz pierwszy zaproponował elblążanom ocenę nowej, dotychczas nieprezentowanej lokalizacji w Parku Modrzewie. Grzegorz Nowaczyk nakreślił plan tej inwestycji: budowa w ramach umowy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego z udziałem inwestora prywatnego, realizacja budowy połączona z przebudową ulic Browarnej i Mazurskiej w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej 503. Jednocześnie Grzegorz Nowaczyk zapowiedział wcześniejsze konsultacje społeczne w celu pozyskania opinii mieszkańców Elbląga na temat tej inwestycji.
      
       Urząd Miasta nie dowierza w informację o 503
       Kilka tygodni później Grzegorz Nowaczyk poinformował na swoim blogu:
       - Na mój wniosek Zarząd Województwa podjął decyzję w sprawie finansowania przebudowy elbląskiego odcinka drogi wojewódzkiej 503. Uruchamiając dużą pulę środków na poprawę infrastruktury drogowej w Regionie Zarząd Województwa umożliwi nowemu Prezydentowi Elbląga zrealizowanie olbrzymiej inwestycji polegającej na przebudowie newralgicznego dla miasta ciągu komunikacyjnego od Rycerskiej przez Pocztową i Browarną do Mazurskiej.
       Informacja wywołała reakcję Urzędu Miejskiego w Elblągu. W przesłanym do mediów komunikacie Rzeczniczka Prezydenta napisała:
       - W harmonogramach na rok 2010 również brak jest na najbliższe miesiące daty ogłoszenia procedur i otrzymujemy jedynie słowne deklaracje, że taki konkurs będzie. Skoro nie ma jeszcze nawet ogłoszonego konkursu dziwią więc słowa pana Nowaczyka, dotyczące tego, że "na jego wniosek Zarząd Województwa podjął decyzję w sprawie finansowania przebudowy elbląskiego odcinka drogi wojewódzkiej 503".
       W tej samej informacji przedstawiciel Prezydenta Słoniny zwrócił się bezpośrednio do Grzegorza Nowaczyka komentując proponowaną lokalizację aquaparku w Parku Modrzewie:
       - Nie sposób się również nie odnieść do zapowiadanego przez pana Nowaczyka pomysłu budowy Aquaparku w Parku Modrzewie. Otóż obszar ten jest objęty nadzorem konserwatorskim i nie można tam wykonać żadnej inwestycji. Po co więc mydlić mieszkańcom oczy?
      
       Konkurs na 503

       28 września Zarząd Województwa ogłosił konkurs umożliwiający Prezydentowi Słoninie zdobycie dofinansowania na przebudowę ulic Rycerskiej, Pocztowej, Robotniczej, Browarnej i Mazurskiej. Podważana przez Rzecznika Prezydenta słowna deklaracja Grzegorza Nowaczyka została potwierdzona oficjalną decyzją i w konsekwencji Wydział Strategii i Funduszy Unijnych w UM rozpoczął pracę nad wnioskiem o dofinansowanie przebudowy tych ulic.
      
       Park wodny w Modrzewiu – konserwator wydaje opinię

       Drugim ważnym sprostowaniem słów przedstawiciela Prezydenta Słoniny jest opinia wydana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W opinii można przeczytać m.in.:
       - W odpowiedzi na pismo z dnia 20 września w sprawie możliwości budowy parku wodnego na obszarze Parku Modrzewie w Elblągu uprzejmie informuję, iż dopuszczam taką możliwość przy spełnieniu określonych warunków dotyczących konkretnej lokalizacji oraz właściwej formy architektonicznej. [...] Na obszarze parku Modrzewie znajduje się jedyne miejsce, w którym stanowisko konserwatorskie może dopuścić taką inwestycję - a mianowicie południowa krawędź parku z boiskiem, pozbawiona zadrzewienia, z zatartym historycznym układem dróg. Taka lokalizacja pozwoli też wykorzystać tzw. Domek Bramny - obiekt zabytkowy znajdujący się w opłakanym stanie, wymagający natychmiastowego remontu i zagospodarowania, podobnie jak wieża widokowa znajdująca się w północno - wschodnim fragmencie parku. Kolejne miejsce, które można rozważyć znajduje się w północnej części historycznego zespołu - poza obszarem wpisanym do rejestru zabytków, między jego granicami a Aleją Odrodzenia. W związku z planowanymi inwestycjami na obszarze parku Modrzewie należy podkreślić konieczność zadbania w pierwszej kolejności o jego zachowaną substancję zabytkową wraz z obiektami architektonicznymi.
      
       Radny Witold Strzelec komentuje sprawę
       Na mocy artykuł 5 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami to właśnie na obecnym Prezydencie jako właścicielowi terenu Parku Modrzewie ciąży obowiązek prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku, zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie. Jak z tego obowiązku wywiązuje się Henryk Słonina i podległe mu służby? Wystarczy spojrzeć na stan zabytkowej wieży widokowej lub tzw. harcówki, a także ścieżek przecinających park – mówi w podsumowaniu medialnej dyskusji Witold Strzelec, radny Platformy - Prezentowany zatem przez Grzegorza Nowaczyka pomysł budowy parku wodnego na terenie Parku Modrzewie powiązany z kompleksową rewitalizacją tego terenu, obejmującą odnowienie wieży widokowej, a także ścieżek parkowych jest jak najbardziej do zrealizowania. Dzięki temu park „odżyje” i będzie doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców - podsumowuje radny Platformy całą debatę publiczną na ten temat - W tym miejscu nie sposób nie odnieść się do nieprawdziwych i deprecjonujących moją osobę stwierdzeń Rzecznika Prezydenta. Mam pełną świadomość, że Rzecznik Urzędu miasta jest w przedwyborczej atmosferze wykorzystywana do firmowania swoim nazwiskiem komunikatów i wypowiedzi tworzonych przez osoby z najbliższego otoczenia Henryka Słoniny. Przedstawione wyżej informacje ostatecznie wyjaśniają kwestię możliwości budowy parku wodnego w Modrzewiu. I tego faktu nie zmieni żaden kolejny komunikat Rzecznika.
       Fakty są takie , że po 12 latach rządów Henryka Słoniny nie mamy w Elblągu ani Aquaparku, ani porządnego basenu – dodaje.
      
Witold Strzelec
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Cuda się zdarzają:)Nastał czas cudów:)
 • No ale jak to? zniszczą ten cudny park?????
 • mi by wystarczył normlany basen głęboki
 • Aqua park tz park wodny a kto najlepiej leje wodę? OCZYWIŚCIE POLITYCY :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  eselpeselpopisde(2010-10-02)
 • Za dwa dni będzie zdjęcie kandydata PO na modrzewinie jak biega. ..
 • I gra gitara! Slonina na emeryture, Nowaczy buduje
 • Niebywały upór. Bez względu na opinie konserwatora zabytków, ochrony środowiska i kogokolwiek pomysł budowy i praktycznie likwidacji Parku Modrzewia to debilny pomysł. Świat idzie w druga stronę. Przykładem może być brytyjska organizacja Community Environmental Educational Development (CEED) z Sunderland, która we współpracy z władzami lokalnymi tworzy tzw. tereny dzikiej przyrody w mieście, na terenach zrekultywowanych bądź zaniedbanych. PO chce likwidować park. Upiera się przy debilnym pomyśle jak osioł. Ten artykuł to ma być niby sukces? Mamy rację? Jesteśmy mądrzy? To przypomina przechwałki osła. Choć - pokażę ci mój pazur lwi i ośle ucho pokazał mi. Czerwony
 • Za ciężko im podciągnąć wszystkie potrzebne media w okolice góry Chrobrego i Gęsiej żeby zrealizować porządny aquapark ? Za mało wielcy konserwatorzy naniszczyli i oszpecili w tym mieście?
 • Trzeba być dur. .. aby wymyślić taką lokalizację. Nie mieszkam w tej dzielnicy ale wielki plac budowy w tym miejscu to chyba nieporozumienie. Wolę w takim razie starego Słoninę
 • PANOWIE!!!Proponuję aquapark na miejscu odkrytego basenu na ul. spacerowej. Miejsca pod dostatkiem a i lokalizacja przyzwoita. Wystarczy tylko dotacja ze środków Unii Europejskiej oraz zaangażowanie Radnych Miasta!Do roboty Panowie!WYBORY NIEBAWEM!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WYBORCA(2010-10-02)
 • ble ble ble, od 10 lat ta sama gadka, jak zaczna budować to uwierzę
 • do Czerwony. Początek likwidacji Parku Modrzewia w obecnych granicach pójdzie na konto obecnego Prezydenta Elbląga - poczekajmy na szczegóły dokumentacji technicznej przebudowy ul. Mazurskiej, nieoficjalnie już wiadomo, że ubędzie trochę obszaru na chodnik i miejsca parkingowe. Ale to warunki rozwoju cywilizacji. Czy w podobny sposób będziesz lamentował gdy buldożery najadą okolice cmentarza Agrykola i Dolinkę jeżeli w ramach swojego uporu Prezydent Słonina zacznie budować aquapark na bazie otwartego kąpieliska? A co do CEED, u Nas obszarów dzikiej przyrody nie trzeba tworzyć - wystarczy, że Pan Słonina wyjrzy rano z okna swojego gabinetu na teren przy byłym kinie Syrena i tej działce obok. Przyroda z miesiąca na miesiąca robi się tam coraz bardziej unikalna, malownicze bajorko nadaje miejscu mickiewiczowskiej świteziańskiej atmosfery gdzie "Ziemia uchyla się grząska. Cisza wokoło, tylko pod nogą. Zwiędła szeleszcze gałązka. " Niebieski.
Reklama