UWAGA!

Konserwator zabytków uratował willę przed rozbiórką

 Elbląg, Willa Thiessena znajduje się tuż przy węźle Elbląg - Południe
Willa Thiessena znajduje się tuż przy węźle Elbląg - Południe (fot. Michał Skroboszewski)

Willa Thiessena przy ul. Warszawskiej, tuż koło węzła drogowego Elbląg Południe, nie zostanie wyburzona. Planom miasta sprzeciwił się wojewódzki konserwator zabytków, którego poparł minister kultury. Co dalej z budynkiem, z którego wyprowadzili się już mieszkańcy?

Budynek przy ul. Warszawskiej 142a przed wojną należał do rodziny Wilhelma Thiessena i jest jedną z dwóch pozostałości po przedwojennym tartaku. To właśnie do tego tartaku – jak pisze Lech Słodownik, znany w Elblągu, propagator historii - flisacy spławiali Kanałem Elbląskim i rzeką Elbląg znane w całej Europie sosny z Lasów Taborskich, rozpościerających się w gminie Miłomłyn.
       - Na naszych oczach ginie jeden z ważnych obiektów związany z przedwojennym industrialnym Elblągiem. A wydawało się, że willa zostanie uratowana – wszakże zakończono budowę Węzła Raczki (obecna nazwa Elbląg – Południe – red.) i w sumie dom ten w tej budowie wiele nie przeszkodził . Już wszystkich wysiedlono, już postawiono techniczne ogrodzenie i wnet wejdzie tam „ekipa rozwalająca”... – pisze Lech Słodownik na jednym z profilu fejsbukowym „Zdjęcia Elbląga”. Pan Lech powiadomił o swoich spostrzeżeniach żyjącego do dzisiaj syna ostatniego właściciela tartaku - 78-letniego Jürgena Thiessena.

  Elbląg, Konserwator zabytków uratował willę przed rozbiórką
(fot. MS)


       Poszliśmy śladem tej historii. Zarząd Budynków Komunalnych rzeczywiście przeznaczył ten budynek, który od dłuższego czasu jest pustostanem, do rozbiórki. Jeszcze pod koniec 2016 roku wystąpił do prezydenta o zgodę na rozebranie willi. Jak się jednak okazuje, w jej obronie wystąpił wojewódzki konserwator zabytków. W lutym 2017 roku odmówił wydania zgody na rozbiórkę willi, a w maju wpisał budynek na wojewódzką listę zabytków. Decyzje konserwatora poparł minister kultury, do którego zażalenie w tej sprawie zgłosił Zarząd Budynków Komunalnych. W efekcie rozbiórka budynku stała się niemożliwa i prezydent Elbląga nie miał wyjścia – 29 września 2017 roku odmówił udzielenia pozwolenia na prace rozbiórkowe.
       Co dalej stanie się z willą? Prawdopodobnie miasto wystawi ją na przetarg. Może znajdzie się inwestor, który jest miłośnikiem historii i tchnie w budynek nowe życie? Mamy nadzieję, że nie podzieli losu niszczejącej od lat will Grunaua przy ul. Pułaskiego, którą miasto bezskutecznie próbuje sprzedać...
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a gdzie naczelny złodziej z ZBK ?
 • A ja się pytam dla kogo uratował? i czy będzie tak odnawiana jak inne elbląskie zabytki. kto smaruje ten jedzie? Czy jak? Może wreszcie Ktoś to skontroluje czy nie? A może sie myle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  9
  kriskris(2018-01-01)
 • Czy oglądał tę willę konserwator albo minister - a może to oni se kupią tę willę. .. Będzie to samo jak na Piechoty - będzie stało aż się samo zawali. ..
 • Brawo. Wnętrze budynku jest mocno zaniedbane ale z wieloma smaczkami architektonicznymi, co prawda nie wyjątkowymi w skali świata, ale naszego nędznego w takie zabytki miasta jak najhardziej. Tylko szkoda, że zapewne będzie się dalej degradował jak palacyk na Pułaskiego, bo raz miasto chce zarobić na obiekcie zdewastowanym przez ostatnie półwiecze i do tego określa cenę zaporową na budynek. Bo najchętniej by je wyburzyli...bo tak najprościej...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  4
  ojdyromuchomoro(2018-01-01)
 • I pytanie bo nie wiem czy konsterwator zabytków wojewódzki, to ten sam co odpowiada za odbudowe starówki czyli najnowszego osiedla co niema za wiele wspólnego ze starówką ale wiadomo kto odbudowywał. .. szkoda gadać. I jeszcze sobie hotelik walnął he
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  7
  kriskris(2018-01-01)
 • Jedna ruina stoi na Piechoty a ta bedzie następna
 • Nie ma pieniędzy????? W gazie lupkowym i syngazie powstałym z podziemnego zgazowania Węgla kamiennego możemy mieć biliony dolarów!!!! Dlaczego polski rząd nic nie robi???? opozycja też milczy.
 • w takim razie przede wszystkim należy zadbać aby jakiś "miłośnik" nie podpalił lub zdewastował bardziej iż jest! Inna sprawa zdumiewa ciąg wydarzeń od 2009 roku do lutego 2017 roku! Warto tu wspomnieć o wybitnych specjalistach przez których nie można odbudować starego miasta jak wyglądało przed 1945 oraz rozebrano zabytkowy most czy tez kościół przy robotniczej nazwisko wciąż to samo pomimo przemian ustrojowych. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  0
  Kat.,Na.,Idiotów(2018-01-01)
 • Teraz konserwator i minister zrzucą się ze swoich budżetów na remont tego czegoś. Elblążanie chcą pieniądze "wywalać" na inwestycje, a nie na remont jakiejś rudery. Już Pan Słonina wywalił kiedyś 4 mln zł na przenosiny starej chałupy.
 • Lewandowski, po HGW jesteś następny w kolejce do rozliczenia za mieszkania przed sprawiedliwością za krzywdy ludzkie.
 • Ale miasto i tak by ją wynurzyło... Więc maj jeszcze szansę.
 • Mieszkańców wysiedlili bo willa miała iść do rozbiórki, ale teraz się wyremontuje i opchnie za grubą kasę, bo to luksus. ..
Reklama