UWAGA!

Krwawy Grudzień 1970. Pamiętamy

 
Elbląg, Ciało Zbyszka Godlewskiego robotnicy nieśli na drzwiach ulicami Gdyni
Ciało Zbyszka Godlewskiego robotnicy nieśli na drzwiach ulicami Gdyni (fot. arch. WS)

18-letni Zbyszek Godlewski miał marzenia, plany, które brutalnie przerwały kule świszczące na ulicach Gdyni. Koledzy "na drzwiach ponieśli go Świętojańską". 17 grudnia 1970 r. Pamiętamy o Janku Wiśniewskim, a także o innych ofiarach Wydarzeń Grudniowych. Uroczystości rocznicowe w naszym mieście odbędą się jutro, 18 grudnia.

„Zbyszek nie żyje – Połowski Kazimierz” - państwo Godlewscy o śmierci syna dowiedzieli się z telegramu. Zginął 17 grudnia nieopodal przystanku SKM Gdynia Stocznia, gdy szedł do pracy. W chwili śmierci miał 18 lat. Protestujący przemaszerowali z jego ciałem niesionym na drzwiach ulicami Gdyni. Obraz zainspirowała Krzysztofa Dowgiałłę do napisania tekstu piosenki o tym wydarzeniu. Nie znał on nazwiska ofiary, więc użył przypadkowego imienia i nazwiska - Janek Wiśniewski. My pamiętamy - to Zbyszek Godlewski z Elbląg.
       Wspominamy również Waldemara Rebinina, kierowcę karetki pogotowia. 15 grudnia 1970 roku wiózł oznakowanym samochodem zaopatrzenie medyczne do przychodni kolejowej przy Dworcu Głównym w Gdańsku. W okolicach dworca został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza MO. Miał 26 lat. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.
       Tadeusz Marian Sawicz jest trzecim elblążaninem zastrzelonym w czasie wydarzeń grudniowych. Zginął 18 grudnia wychodząc z baru mlecznego przy ul. 1 Maja w Elblągu. Został postrzelony w głowę przez funkcjonariusza MO, jadącego milicyjną nysą. Zginął na miejscu. Sawicz nie brał udziału w manifestacjach. Jego narzeczona była w ciąży, a tydzień później, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, miał się odbyć ich ślub...
       Okrągła rocznica tragedii, która wydarzyła się w grudniu 1970 roku skłania do nieco głębszej refleksji i podsumowań. W piątek (18 grudnia) w Elblągu będzie ku temu kilka okazji. Zobacz szczegółowy program obchodów rocznicowych.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To największa tragedia jak Polak strzela do Polaka! Nigdy więcej nie możemy do tego dopuścić! Jedna Polska, jeden Naród, jedna konstytucja! POkój wam!;)
 • pokój z nami ale nie z polakami gorszego sortu jak powiedział nasz prezes, dzielmy się, jak dzieli ludzi Prezes na lepszych o gorszych, idą święta czyli święto kościelne i polska tradycja, uważajmy komu podajemy rękę i komu składamy życzenia, nie pomylmy się
 • Niech Pan ma nas w opiece i żeby nigdy historia nie powtórzyła się. .. .Bo jak patrzę i słucham co się dziś dzieje mam obawy żeby brat nie podnosił ręki na brata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  Kat.Na.Idiotów(2015-12-17)
 • tak bardzo pamiętacie, że od 25 lat rządzą Elblągiem z krótkimi przerwami spadkobiercy tych ci kazali strzelać w grudniu 1970 !!
 • Historia smutna, ale to kolejny przykład, ze Elbląg historycznie związany jest z polskim Wybrzeżem, nie z Warmią. To z Wybrzeżem łączą nas wspólne wydarzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  Do_pomorskiego(2015-12-17)
 • Byłem świadkem zabójstwa śp Mariana Sawicza szliśmy dużą grupą z pracy ul. 1 maja gdy dochodziliśmy do baru mlecznego, od strony ul. Hetmanskiej nadjechała policyjna Nysa i z karabinu maszynowego puścili serie nad naszymi głowami. Pech Sawicza że w tym czasie wychodził z Baru i stał na schodach dostał prosto w głowę przenieśliśmy ciało pod czołg i poprosiliśmy dowódcę o wezwanie karetki. To nie był jedyny śmiertelny przypadek widziałem jak pewna Pani uciekała z domu towarowego Pegaz z kradzionymi rzeczami i policyjna Nysa przejechała po niej straszna historia.
 • Było do roboty chodzić i słuchać władzy a nie szabrować sklepy to nie było by ofiar.
 • tej pani co kradła dziś należy się hołd bo w końcu zabili ją milicjanci ale nie ważne że rabowała przecież kradła mienie prlowskie więc tym bardziej medal pośmiertny dziś powinien być przyznany. Fajnie że dziś dużo się zarabia w pracy a pracy jest wiele i nie trzeba już strajkować
 • W tym czasie SB wybijała szyby w sklepach aby ludność zachęcić do rabowania sklepów.Mialo to na celu aby protest robotników miał charakter rabunkowy a nie polityczno-ekonomiczny.
 • do "wujek"- ty "wujek" pewnie jesteś z tego "lepszego" sortu, i też jak prezes dzielisz Polaków na lepszych i gorszych, nawet w święta nie stać cię na gest pokoju przez podanie ręki.
 • A czy tego morderce, który zabił Godlewskiego i innych rozliczono, wymierzono kare
 • A mimo to są nadal tacy, którzy nazywają takiego Jaruzelskiego czy innego Kiszczaka mężem stanu albo człowiekiem honoru. Za bardzo cenię swoją ślinę więc nawet splunąć w ich kierunku bym nie chciał. I nie jest to kwestia nienawiści a raczej sprawiedliwości i honoru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Zawada_81(2015-12-17)
Reklama