UWAGA!

Krwista akcja w szczytnym celu

- To jest fajne uczucie, gdy ma się świadomość, że poprzez oddawanie krwi można komuś pomóc – mówi Marta, studentka dziennikarstwa, która dziś (10 lipca) oddała krew w ramach akcji pod hasłem „Darując Krew Ratujesz Życie” organizowanej przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć i film.

- Często udzielamy się w różnych akcjach charytatywnych – dodaje Natalia, również studentka dziennikarstwa. - Jesteśmy także zarejestrowane w bazie dawców szpiku. Jeżeli jest tylko taka możliwość, pomagamy innym ludziom, bo chcemy ratować komuś życie.
       Krew można było oddać w specjalnym ambulansie, który już od godziny ósmej rano rejestrował chętnych dawców na Placu Słowiańskim przy fontannie. Do godz. 10.30 krew oddały 22 osoby. Jak informuje organizator akcji, dawcami krwi są z reguły osoby w wieku około trzydziestu lat.
       – Fantastyczną sprawą jest to, że wśród dawców jest coraz więcej kobiet – mówi wiceprezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu, organizator akcji, Ryszard Tomaszewski. - Od dwóch, trzech lat wśród dawców przeważają młode kobiety.
       Celem akcji jest zabezpieczenie elbląskich szpitali w krew oraz promocja honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców Elbląga. Kandydaci na dawcę przed oddaniem krwi musieli wypełnić specjalny kwestionariusz zawierający pytania szczegółowe dotyczące ich aktualnego stanu zdrowia.
       – Dawcami krwi nie mogą zostać osoby chorujące na choroby przewlekłe i zakaźne, kobiety podczas okresu miesiączkowania i do trzech dni po zakończeniu miesiączki - mówi Ryszard Tomaszewski, który także od lat regularnie oddaje krew. - Dyskwalifikuje także ciąża, okres karmienia piersią oraz okres sześciu miesięcy po porodzie. Od każdego dawcy pobierana jest próbka krwi do badania, podczas którego stwierdza się, czy dana osoba jest zdrowa i czy nie ma przeciwwskazań do tego, by w danym momencie oddała krew.
       Już dziś Polski Czerwony Krzyż zapowiada kolejną akcję poboru krwi, która odbędzie się pod koniec lipca w elbląskim Światowidzie.
      
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama