UWAGA!

Ku pamięci

Z okazji 69 rocznicy IV masowej wywózki Polaków w głąb terytorium ZSRR, 24 czerwca w Katedrze św. Mikołaja odbędzie się msza św. za Ojczyznę i Golgotę Wschodu. Natomiast już 15 czerwca Związek Sybiraków w Elblągu zaprasza na spotkanie z zesłańcami-uczestnikami IV wywózki.

Deportacje Polaków rozpoczęły się w lutym 1940 roku. Pierwsza masowa wywózka objęła głównie mężczyzn. 10 lutego w głąb ZSRR wywieziono 220 tysięcy Polaków, przede wszystkim średnich i niższych funkcjonariuszy państwowych i samorządowych oraz rolników, leśników i gajowych z rodzinami. W kwietniu miała miejsce kolejna deportacja. Tym razem do Kazachstanu wywieziono 320 tys. osób. Na przełomie czerwca i lipca 240 tys. Polaków wyjechało do północnych rejonów ZSRR. Rok później miała miejsce kolejna deportacja, która objęła 200 tys. osób. W sumie w ciągu 20 miesięcy wywieziono z kraju co najmniej 1,7 mln Polaków, w tym 560 tys. kobiet i 138 tys. dzieci.
     Ludzi do deportacji zabierano z domów lub ulicy, obchodzono się z nimi jak ze zwierzętami. Zmarłych w drodze palono w palenisku lokomotywy, zmarłe w wagonie dzieci wyrzucano z pociągu. Ludzi wywożono w nieznanym im kierunku, w czasie wielkich mrozów, w bydlęcych wagonach. Brak wody i głód sprawiały, że co chwila umierał człowiek.
     Związek Sybiraków w Elblągu w rocznicę tych wydarzeń zaprasza wszystkich elblążan na mszę świętą, która odbędzie się 24 czerwca w Katedrze św. Mikołaja o godz. 20. Natomiast 15 czerwca o godz. 12 w siedzibie Zarządu oddziału przy ul. Giermków 11 odbędzie się spotkanie z zesłańcami czwartej wywózki.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • czy wreszcie ktoś zorganizuje konferencję na temat: rola społeczności żydowskiej w dokonywaniu eksterminacji ludności polskiej na terenach wschodnich?
Reklama