UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ku pamięci

Z okazji 69 rocznicy IV masowej wywózki Polaków w głąb terytorium ZSRR, 24 czerwca w Katedrze św. Mikołaja odbędzie się msza św. za Ojczyznę i Golgotę Wschodu. Natomiast już 15 czerwca Związek Sybiraków w Elblągu zaprasza na spotkanie z zesłańcami-uczestnikami IV wywózki.

Deportacje Polaków rozpoczęły się w lutym 1940 roku. Pierwsza masowa wywózka objęła głównie mężczyzn. 10 lutego w głąb ZSRR wywieziono 220 tysięcy Polaków, przede wszystkim średnich i niższych funkcjonariuszy państwowych i samorządowych oraz rolników, leśników i gajowych z rodzinami. W kwietniu miała miejsce kolejna deportacja. Tym razem do Kazachstanu wywieziono 320 tys. osób. Na przełomie czerwca i lipca 240 tys. Polaków wyjechało do północnych rejonów ZSRR. Rok później miała miejsce kolejna deportacja, która objęła 200 tys. osób. W sumie w ciągu 20 miesięcy wywieziono z kraju co najmniej 1,7 mln Polaków, w tym 560 tys. kobiet i 138 tys. dzieci.
     Ludzi do deportacji zabierano z domów lub ulicy, obchodzono się z nimi jak ze zwierzętami. Zmarłych w drodze palono w palenisku lokomotywy, zmarłe w wagonie dzieci wyrzucano z pociągu. Ludzi wywożono w nieznanym im kierunku, w czasie wielkich mrozów, w bydlęcych wagonach. Brak wody i głód sprawiały, że co chwila umierał człowiek.
     Związek Sybiraków w Elblągu w rocznicę tych wydarzeń zaprasza wszystkich elblążan na mszę świętą, która odbędzie się 24 czerwca w Katedrze św. Mikołaja o godz. 20. Natomiast 15 czerwca o godz. 12 w siedzibie Zarządu oddziału przy ul. Giermków 11 odbędzie się spotkanie z zesłańcami czwartej wywózki.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • czy wreszcie ktoś zorganizuje konferencję na temat: rola społeczności żydowskiej w dokonywaniu eksterminacji ludności polskiej na terenach wschodnich?
Reklama