UWAGA!

Łączy nas Zalew i Żuławy

  Elbląg, Jacek Protas i Mieczysław Struk
Jacek Protas i Mieczysław Struk (fot. WS)

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisali dziś (1 lipca) w Elblągu list intencyjny w sprawie woli współpracy pomiędzy regionami w obszarze Żuław Wiślanych i Zalewu Wiślanego.

Przy podpisaniu był obecny marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, Elżbieta Gelert ubiegająca się o fotel prezydenta Elbląga i komisarz Marek Bojarski.
       – Warmia i Mazury oraz Pomorze – oprócz tego, że są sąsiadami – mają wiele elementów wspólnych lub podobnych – powiedział w Elblągu marszałek Jacek Protas. – Wynika to z faktu, że dzielimy między nasze regiony niezwykle specyficzne krainy – Żuławy i Zalew Wiślany. Jedną z moich pierwszych decyzji było podniesienie rangi elbląskiego Biura Regionalnego i przydzielenia mu zajęcia się sprawami wynikającymi ze specyfiki tego subregionu i ścisłą współpracą z marszałkiem województwa pomorskiego. Miałem to szczęście, że po stronie pomorskiej spotkałem się dokładnie z takim samym podejściem.
       Marszałkowie podkreślali wartość inwestycji w bezpieczny rozwój Żuław Wiślanych, który jest uzależniony od sprawności systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Do 2015 roku realizowany jest pierwszy etap kompleksowego programu zabezpieczenia Żuław o wartości ponad 600 mln zł, a w perspektywie do 2030 roku planuje się realizację kolejnych etapów o wartości szacowanej 1 miliarda zł. Marszałkowie chcą także współpracować w kwestii ochrony dziedzictwa kulturowego Żuław, zachowania zabytków charakterystycznych dla regionu, między innymi domów podcieniowych i zagród holenderskich, nekropolii, budowli hydrotechnicznych.

 


       – Zależy nam także na lepszym wykorzystaniu Zalewu Wiślanego, którego potencjał turystyczny jest zbliżony do Krainy Wielkich Jeziora Mazurskich – powiedział marszałek Jacek Protas.
       Podobnego zdania jest także samorząd województwa pomorskiego.
       – Zależy nam, aby Zalew Wiślany nie był zalewem straconych szans – mówił w Elblągu Mieczysław Struk. – Dlatego chcemy w większym stopniu wykorzystać walory jednego z największych akwenów w strefie południowego Bałtyku poprzez dalszą rozbudowę infrastruktury służącej turystyce oraz wspólną promocję turystyczną, także w obwodzie kaliningradzkim.
       Marszałek Borusewicz podkreślał nowe możliwości, które wprowadził mały ruch graniczny części obydwu województw z obwodem.
       – Ten ruch nie jest już taki mały, ale warto go jeszcze poszerzyć o swobodniejsze przepływanie przez Cieśninę Pilawską oraz połączenie lotnicze – powiedział marszałek Borusewicz.
      
      

Ewa Domeracka, Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • kiełbaska wyborcza kwitnie
 • marszałek Protas kontynuował i stwierdził, że ten potencjał Zalewu Wiśłnageo chce wykorzystać i proponuje budowę w Lidzbarku Warmińskim przekopu do Olsztyna, podziemnego, a dalszej kolejności przekop poprowadzony zostanie do Giżycka, w ten sposób województwo wykorzysta potencjał Zalewu Wislanego, na cel ten przeznaczy się 500 mln zł w dotacji unijnych, wstęp do tuneli przekopowych będzie ze względów bezpieczeństwa reglamentowany przez biuro marszałka i wojewody
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  newszkonferencji(2013-07-01)
 • Przestańcie omamiać ludzi i robić z nich ...! Nic do tej pory nie pokazaliście, tylko afery potraficie kręcić! Nowaczyk już jeździł do Adamowicza robić sobie fotki. Gelertowa załatw lepiej dyspozytornię pogotowia, a Nowak oddaj kasę przeznaczoną na budowę drogi z Elbląga do Gdańska. Wasz czas minął!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  jaPolak(2013-07-01)
 • twarz marszałka Protasa pokazuje, że ćwiczy on siłę swoich zwieraczy, chyba czuje, że dostanie kopa w zadek i przygotowuje się do tego wydarzenie trenując, nawet na konferencji ćwiczy i za to brawa dla tego pana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  JarząbektrenerIklasy(2013-07-01)
 • Chciałoby się powiedzieć, że jest Nowy Początek dla Elbląga. Widać, że pani Gelert jest skuteczna w działaniu i takiego prezydenta mieszkańcy Elbląga potrzebują.
 • OJ nagle Marszałek zainteresował się Elblągiem. Żenada. Do widzenia PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  AlaK.(2013-07-01)
 • Wiza wracaj na granicę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  TTTTTT(2013-07-01)
 • A gdzie kolega Nowaczyk. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Arek33(2013-07-01)
 • Pięknie PO opowiada. W jednym miejscu Pan Nowak o wspaniałych drogach. Tu o tym co Elblążanie lubią i kochają. Za dwa lata rozważę głos na PO w wyborach Parlamentarnych. Na realizację tych opowieści Pani Gelert nie ma wpływu i na dzień dzisiejszy interesuje mnie to na co Pani Gelert będzie miała wpływ jak wygra. Dlaczego jako liberał w swoim programie opowiada się przeciw wszelkiej prywatyzacji. Dlaczego nie odnosi się do ppp i współpracy z sektorem prywatnym. Dlaczego nie wspomina o o poważnym problemie funkcjonowania i finansowania sportu w mieście. Ustawa o sporcie z 2010r. daje przeogromne możliwości w tym zakresie. To jest ważne i wiele innych spraw Elbląga do rozwiązania z budżetem na czele. O tym trzeba pisać i mówić w tych ostatnich dniach kampanii. Czerwony
 • Jeśli Pani Gellert wygra wybory, a wierzę że tak się stanie, PO zrobi wszystko, żeby pokazać się z jak najlepszej strony. W przeciwnym razie w kolejnych wyborach nie mieliby na co liczyć. Pani Gellert pokazała już, że ma ze / za sobą siłę, która potrafi wiele zdziałać, a Pan Wilk jej niestety nie ma.
 • a póki co ceny bilecików poszłyyyyy w górę, płacić i POpierać, do skutku, aż się nie nauczycie ciemniaki, że jak głosujecie tak potem żyjecie, czyli głosujecie nędznie i żyjecie nędznie
 • Dziękujemy Pani Gelert za tak wspaniałe zarządzanie szpitalem. Widać, że iście wyjątkowo dba Pani o finanse szpitala, likwidując niektóre kierunki leczenia jak np. gastrolog dziecięcy (do 18 lat). Już wiem jak Pani POdziękować za to, że od tego roku muszę dziecku szukać gastrologa w Gdańsku, bo jedynego który był w Elblagu Pani zlikwidowała, za to jak sie dzwoni do szpitala to proponują gastrologa dziecięcego PRYWATNIE (a z PiS-em się sądziliście, że nie bedziecie prywatyzowali służby zdrowia) - cóż za pełne troski POdejście w zarządzanej przez Panią placówce. Widać, jak będzie Pani dbała o elblążan, skoro oszczędza Pani nawet na elbląskich dzieciach! ! ! ! ! Teraz może Pani odbębnić w mediach sukces finansowy, bo na zdrowiu dzieci Pani zarabia. Niewyobrażam sobie aby POtem jeszcze Pani zarządzała miastem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  dokonaniaPaniGelert(2013-07-01)
Reklama