
Pruska wioska stanęła dokładnie naprzeciw ratusza w Tolkmicku. W osadzie zapłonął ogień, wokół którego krzątali się mieszkańcy w średniowiecznych strojach. Tak mieszkańcy świętują 800. rocznicę chrztu Lanzanii – pruskiego terytorium obejmującego mniej więcej teren dzisiejszej gminy Tolkmicko. Zobacz zdjęcia.
- Po raz pierwszy próbowano chrystianizować Lanzanię 800 lat temu – wyjaśnia ks. Józef Chmielewski, proboszcz parafii pw. Jakuba Apostoła w Tolkmicku.
Warpoda, który na chrzcie przyjął imię "Filip", został ochrzczony „z wody” Zalewu Wiślanego. Samo miasto zamieniło się na chwilę w centrum cywilizowanego świata średniowiecza, czyli Rzym. Tam właśnie pielgrzymowali Prusowie. - W Rzymie biskup Christian otrzymał od papieża Innocentego III bullę, która legalizowała jego działania misyjne na tym obszarze – wyjaśnia ks. Józef Chmielewski, który w inscenizacji wcielił się w rolę papieża.
Warto zwrócić uwagę na profesjonalizm odtwórców. Cała grupa pielgrzymów ubranych w stroje stylizowane na średniowieczne, przedstawienie po łacinie, pieśni łacińskie w wykonaniu grupy Waganci Północy, którzy zajmują się odtwarzaniem muzyki średniowiecznej. - Dziś jest moment kulminacyjny obchodów 800-lecia Lanzanii. Imprezy rocznicowe odbywają się od początku roku – mówi Magdalena Delman, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego obchodów.
Po inscenizacji na placu przed tolkmickim ratuszem wyrosła... pruska osada. Zapłonął ogień, dzieci wzięły się za lepienie glinianych amuletów, można było zająć się średniowiecznym tkactwem.

- Prowadzimy warsztaty z ceramiki, tkactwa, kuchni średniowiecznej, a dla dzieci warsztaty archeologiczne – mówi Alicja Dobrosielska z Towarzystwa Naukowego Pruthenia, odtwarzająca mieszkankę pruskiej osady.
Wszystko to w ramach święta miasteczka, jakim są Dni Jakubowe i rocznica chrztu Lanzanii. Wokół pruskiej wioski wyrosły też stoiska ze smakołykami stworzonymi przez gospodynie z pobliskich wsi. Największa kolejka ustawiła się po pierogi. - Duże i dobre – chwaliła pani Kasia, którą spotkaliśmy na festynie.
Wioska postoi do niedzielnego południa.
- Będzie można m.in. potańczyć przy muzyce średniowiecznej w wykonaniu zespołu Waganci Północy – Magdalena Dalman zachęcała do przyjścia pod ratusz.
Jutro ciąg dalszy święta Tolkmicka, ale już bardziej współcześnie. Będą koncerty, poświęcenie łodzi i pojazdów i jarmark. Pełny program znajdziesz TUTAJ.