UWAGA!

Laury „Najlepszym z najlepszych” rozdane

 Elbląg, Laury „Najlepszym z najlepszych” rozdane
(fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie)

W Filharmonii w Olsztynie w czwartek wieczorem prawie 30 osób i instytucji odebrało Laury „Najlepszym z najlepszych”, przyznawane przez marszałka województwa. Wśród nich dwóch laureatów związanych z regionem elbląskim. Zobacz zdjęcia z gali.

To wyróżnienie stworzono z myślą, by uhonorować tych mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej i szerszej, europejskiej i światowej.

- Naszych laureatów, niezależnie od dziedziny, wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i świadomość własnej wartości - mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej, jak potrafią i jest to godne pokazania światu. Swoje talenty wykorzystują tak, że wyróżniają się w kraju, Europie i na świecie. Często realizują pomysły, na które nikt wcześniej nie wpadł. Robią coś po raz pierwszy w historii. Taki rodzaj pewności siebie – pozbawiony pychy, ale oparty na rzetelnej pracy i doskonaleniu - szczególnie cieszy gospodarzy województwa. To dla nas obietnica rozwoju i pomyślności. Mamy w was godnych zaufania współpracowników w dziele budowania dobrobytu Warmii i Mazur – dodał marszałek.

Laury przyznano za osiągnięcia z 2021 roku. W dziesięciu kategoriach wybrano 29 laureatów. Specjalny Diamentowy Laur „Najlepszym z Najlepszych” otrzymało Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (dawniej Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie). Doceniono je m. in. za kompleksowe leczenie schorzeń układu oddechowego.

Wśród laureatów znalazły się dwie firmy związane z regionem elbląskim. Żegluga Ostródzko-Elbląska, która m.in. oferuje rejsy statkiem po Kanale Elbląskim i właśnie rozpoczyna nowy sezon. A także Grupa Frog, mieszcząca się w Elbląskim Parku Technologicznym, jeden z liderów prac podwodnych i hydrotechnicznych w Polsce.

- Większość prac wykonujemy na terenie Polski jak i innych krajów Unii Europejskiej, najmniej w Elblągu, mimo że jako miasto mamy aspiracje miasta portowego. Może jeszcze jest za mała świadomość tego, że tu jesteśmy... - mówił nam Grzegorz Gniwkiewicz, prezes Grupy FROG w wywiadzie, który przeprowadziliśmy kilka lat temu. - Znaczenie ma też cena. My nie pracujemy na amatorskim sprzęcie do płetwonurkowania, tylko na spełniającym surowe normy prawne i techniczne sprzęcie do prac podwodnych. Nurka turystycznego można ubrać w kompletny sprzęt za 7 tysięcy złotych. Tymczasem sam hełm do prac podwodnych kosztuje 27 tys. złotych netto, a to tylko wierzchołek góry.

Od 2003 roku Laurami nagrodzono już ponad 430 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw.

Oficjalną część uroczystej gali zwieńczył koncert Cleo.

 

LAUREACI 2022

 

INNOWACJE I ROZWÓJ
       Szwaderki Gospodarstwo Rybackie
       To sukcesor mazurskich tradycji rybackich, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Firma ma ugruntowaną pozycję
       w regionie i w kraju. Jest członkiem Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

 

Krozmet
       Marka obecna na rynku od 2009 roku. Projektuje i tworzy rozwiązania dla przemysłu, branży recyklingu oraz rolnictwa. Oferuje maszyny i urządzenia do transportu technologicznego.

 

Grupa FROG
       To jeden z liderów branży prac podwodnych i hydrotechnicznych w Polsce. Nurkowie zawodowi od ponad 10 lat realizują prace w środowisku wodnym, również w środowisku skażonym chemicznie i biologicznie.

 

SPOŁECZEŃSTWO

Piotr Rafał Baczewski
       Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” z siedzibą
       w Górowie Iławeckim. Prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych.

 

Zakład Aktywności Zawodowej w Ostródzie
       Został utworzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie. Zajmuje się rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

 

GOSPODARKA

Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
       Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim to instytucja skuteczna w pozyskiwaniu środków finansowych, otwarta na innowacje. Miasto prężnie się rozwija dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.

 

Serwistal
       Od 20 lat skutecznie realizuje nawet najbardziej wymagające zamówienia swoich klientów. Produkuje wyroby stalowe i aluminiowe na potrzeby branży motoryzacyjnej, AGD i budowlanej i wielu innych.

 

Mlekpol ZPM w Mrągowie
       Zakład Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie jest częścią Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Jest drugim Zakładem (po ZPM Grajewo) Mlekpolu pod względem ilości przerabianego mleka.


       ZDROWIE

prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski
       Okulista i wykładowca z Olsztyna, który otrzymał prestiżową nagrodę „Founders’ Award” Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo.

 

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce
       Laureat w konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości” w kategorii „Pacjent w Centrum”, zorganizowanego przez Fundację KIDS. Celem konkursu była popularyzacja najwyższych norm zarządzania.

 

Zespół Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci WSSD w Olsztynie
       Pod kierunkiem lek. Anny Zdanowskiej-Ruskań zespół lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z wielkim wysiłkiem i poświęceniem prowadził leczenie dzieci z COVID-19 z regionu.


       OSOBOWOŚĆ

Aleksandra Juszkiewicz
       Giżycczanka, ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur. W 2020 roku wygrała 9. edycję Masterchefa i wydała kulinarną opowieść o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”.

 

Krzysztof Harmaciński
       Doświadczony samorządowiec i wójt gminy Iława 6. kadencji. Działa w wielu płaszczyznach: inwestycyjnej, proekologicznej, edukacyjnej, społecznej, na rzecz seniorów oraz sportowej.

 

Jolanta Dakowska
       Konsekwentnie tworzy młodzieżowe kluby wolontariatu i krzewi wrażliwość na rzecz drugiego człowieka. Od 12 lat jest członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

NAUKA I KULTURA

Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach
       Jedna z najczęściej nagradzanych bibliotek w regionie i Polsce. Doceniana jest nie tylko za swój wysoki poziom pracy, ale również za krzewienie kultury w środowisku wiejskim i popularyzację czytelnictwa.

 

Krystyna Tarnacka, Izabela Treutle
       Mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego, które wspólnie doprowadziły do wpisania czepców warmińskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, objętego konwencją UNESCO.

 

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
       „Warmińska opowieść wigilijna – Pora Jeziora”, czyli autorski projekt Filharmonii od zamysłu do ubiegłorocznej premiery, doceniony nie tylko przez krytyków, ale przede wszystkim przez widzów.

 

BLIŻEJ NATURY

Camping Echo w Rydzewie
       Usytuowanie Campingu w najpiękniejszym miejscu nad jeziorem Niegocin sprawia, że to idealne miejsce wypadowe do Giżycka, Mikołajek, Rynu oraz na rejsy statkami po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

 

Camping Cezar
       Znajduje się w Mrągowie nad jeziorem Czos. Ukształtowanie terenu oraz położenie wśród jezior sprawia, że oprócz noclegu można tu miło spędzić czas i aktywnie uprawiać wiele sportów.

 

Kemping Pajda Mazur
       Kemping położony nad samym Jeziorem Szeląg Wielki z domową kuchnią i chlebem wypiekanym na miejscu. Do wyboru domki drewniane, apartamenty i domki na wodzie.

 

TURYSTYKA

Żegluga Ostródzko-Elbląska
       Rejs pasażerski statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej po odcinku pochylniowym oraz przez jezioro Drużno między Elblągiem a Buczyńcem to ewenement w skali kraju. Statek pływa i po wodzie, i po... trawie.

 

Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie
       Nowoczesny kompleks turystyczno-sportowy zlokalizowany nad największym olsztyńskim jeziorem Ukiel. Stał się sztandarową inwestycją Olsztyna i ulubionym miejscem spotkań olsztyniaków, chcących aktywnie spędzać czas.

 

Marlena Rogowska
       Dyrektor Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ostródzie i propagatorka Mazur Zachodnich oraz turystyki dla osób niesłyszących. Jej celem jest otwarcie się branży turystycznej na potrzeby osób głuchych.

 

SZTUKA KULINARNA

OSM w Olecku
       Produktem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku są sery typu holenderskiego. Produkuje też masło, mleko spożywcze, twaróg, śmietanę, maślankę i cukierki Krówka.

 

„Octim” Wytwórnia Octu i Musztardy
       To, co odróżnia OCTIM od innych producentów musztard i octów, to pasja i zaangażowanie, które uwidaczniają się
       w działaniu firmy od samego początku jej istnienia.

 

„Dreszler” Masarnia z tradycją
       Firma rodzinna z prawie 70-letnią tradycją. Surowce potrzebne do wyrobu wędlin pozyskiwane są od okolicznych dostawców, wędliny nie zawierają żadnych dodatków i wypełniaczy.

 

SPORT

Agata Barwińska
       Iławianka Agata Barwińska wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata i została mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial). Rok 2021 zdecydowanie należał do niej.

 

Karol Zalewski
       Pochodzący z Reszla zdobywca złotego medalu Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4x400m, ustanawiając tym samym nowy rekord olimpijski.

 

Laura Banach
       W 2021 roku zawodniczka MKŻ Mikołajki i Giżyckiej Grupy Regatowej zdobyła pięć złotych medali na najważniejszych imprezach w klasie DN. Do tej pory – to najlepszy rok w karierze 18-latki.

 

Laur Diamentowy
       Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie
       Do niedawna Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc, teraz to Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc. To spełnienie marzenia o kompleksowym centrum leczenia schorzeń układu oddechowego, jakiego do tej pory w regionie nie było. Pulmonologia, torakochirurgia, radiologia, alergologia, anestezjologia – wszystko pod jednym, nowoczesnym dachem z najlepszą opieką specjalistów, zarządzane przez wieloletnią dyrektor szpitala Irenę Petrynę.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym gali

oprac. red

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • 30 laureatów, w tym 2 związanych z regionem elbląskim. To wystarczający komentarz za jak najszybszym oddzieleniem sie od olsztyna i wojewodztwa warminskiego. Pośle Leonardzie Krasulski doceniamy pana kompetencje i doświadczenie zdobyte podczas 19 letniego nieprzerwanego zasiadania w ławach sejmowych, ale prosimy o realizację obietnic dotyczących Elbląga.
Reklama