UWAGA!

Teraz ja - Likwidować Straż Miejską?

 Elbląg, Likwidować Straż Miejską?

W Elblągu jak i wielu innych miastach trwa dyskusja – utrzymać Straż Miejską czy nie? – Zlikwidujemy Straż Miejską – zapowiadał 21 czerwca 2013 r. wówczas jeszcze kandydat na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk. Moim zdaniem, nadszedł czas na wielką reformę w tej instytucji.

„Zlikwidujemy Straż Miejską, która i w tej chwili tutaj przeszkadzała nam – powiedział do elblążan Jerzy Wilk 21 czerwca 2013 r. Zawitał wtedy do Elbląga prezes PiS Jarosław Kaczyński. Goście, którzy złamali przepisy, zostali ukarani mandatami karnymi. Źle czy dobrze zachowała się Straż Miejska? Pewnie gdyby nie interweniowali, mówiono by, że strażnicy „szarym obywatelom” wlepiają mandaty, a PiS jest bezkarny.
       Elbląscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie zasięgnięcia opinii od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie o zamiarze rozwiązania Straży Miejskiej w naszym mieście. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 11 było przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu.
       Faktem jest, że Staż Miejska w Elblągu nie jest rentowna. Dane za rok 2012 wyglądają następująco: miasto z budżetu wydaje na Straż Miejską 1,5 mln zł, a nałożone przez strażników mandaty karne to 300 tys. zł. Ale czy tu chodziło o rentowność? Czy o bezpieczeństwo i porządek, które trudno przeliczyć jest na pieniądze.
       Faktem jest też, że pracownicy Straży Miejskiej niewiele mają wspólnego ze szczególnym dbaniem o porządek w Elblągu, głównie praca ich polegała na karaniu kierowców. „Projekt ustawy posłów Platformy Obywatelskiej przewiduje odebranie strażom miejskim i gminnym uprawnień do rejestrowania wykroczeń drogowych. Jeszcze w tym roku dokument trafi do marszałka Sejmu – donosi rmf24.pl. – Miasta i gminy nie zarobią więc na fotoradarach.”
       Tak więc jeśli ustawa przejdzie, wpływy będą jeszcze mniejsze. Policja nie przejmie wszystkich obowiązków w razie zlikwidowania Straży Miejskiej, szef elbląskich policjantów wypowiedział się na ten temat: „Straż Miejska to służba porządkowa, która realizuje zadania samorządu. My jej obowiązków nie przejmiemy.”
       Nie możemy tylko winić pracowników, którzy mają wytyczne odgórnie.
       Zadania Straży Miejskiej są konkretnie wypisane na ich nowej stronie internetowej, gdyby były respektowane, nie byłoby problemu. Nie przekonuje mnie tłumaczenie szefa strażników, że zajmują się głównie porządkiem w mieście, bo nie mielibyśmy takich problemów, jak dopiero co opisany problem ze śmieciami zalegającymi dwa miesiące. Jesteśmy przeciwni istnieniu Straży Miejskiej, bo strażników postrzegamy jako osoby wlepiające mandaty kierowcom. A co zrobić, aby widzieć ich jako służbę niosącą pomoc społeczeństwu oraz służbę pilnującą porządku? Czyli co zrobić, aby wykonywali swoje obowiązki?
       Zaskoczył mnie pozytywnie fakt, iż parę dni temu pani strażniczka prowadziła lekcję edukacji z dziećmi szkoły podstawowej  – jest to duży krok w dobrym kierunku. Moim zdaniem, czas na wielką reformę w owej placówce, należy dać konkretne wytyczne, przyjrzeć się pensjom i kompetencjom osób pracujących.
       Oby się nie okazało, że za tę całą sytuację jest Winna ulica.
      
      
fajnyfacet
Liczba publikacji: 20
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 5 32

A moim zdaniem...

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fajny facet, to niegłupi facet. Napisał mądry artykuł i zamieścił w nim słuszne i trafne uwagi. Pomyślmy dwa razy, zanim wylejemy dziecko z kąpielą. Rozsądniej jest zostawić straż miejską, aby w przyszłości nie pluć sobie w brodę. Uściślając i konkretyzując zakres obowiązków straży miejskiej, można mieć z tej formacji duży pożytek.
 • nigdy nie zostałem ukarany mandatem przez straż miejską ale i tak jestem za jej likwidacją, ani razu nie zauważyłem żeby interweniowali w sprawach innych niż parkowanie, chociaż to też powinni robić tylko szkoda że tak puźno się za to wzieli, napewno za puźno
 • Jak odbiorą straży możliwość łapania na radar a taki projekt już jest to sprawa ucichnie. Dla mnie może ich nie być wcale.
 • W mediach trwa akcja ocieplania wizerunku strazy miejskiej, ten artykul wyglada jakby byl pisany przez samych straznikow. .Zakonczmy te szopke i zlikwidujmy straz.
 • i po likwidacji straży Nowa Prawica zajmie się porządkiem w mieście.
 • Straż miejska jest potrzebna ale należy ją zreformować. Nie jest rentowna i nigdy nie będzie, bo przecież nie o to w tym chodzi. TO jest SŁUŻBA a nie zakład usługowy/maszynka do zarabiania pieniędzy. Nie chodzi o wlepianie mandatów, chodzi o porządek w mieście. Najpierw pouczenie, potem groźba, na końcu mandat. Zabrać należy uprawnienia pokrywające się z Policją. Czyli nie łapać kierowców. Należy zająć się parkowaniem na trawnikach, śmieceniem w miejscach publicznych, bezpańskimi psami, zasr@nymi trawnikami, dewastacją mienia służącemu ogółowi mieszkańców itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  8
  kandydatSalceson(2013-12-02)
 • tyle firm ochroniarskich jest że mogą przejąć obowiązki utrzymania bezpieczeństwa na wyznaczonych terenach. a dlaczego od 2 lat nie widziano ani jednego strażnika miejskiego na zawadzie konkretnie przy sklepach na nalasków tam się dzieje a oni ni policja też słabo ale coś robi
 • wolf to szuja nic nie zdziala tylko obietnice jak za komuny
 • Nowa Prawica - zmieniacie nazwę co kilka miesięcy/lat, cały czas pod panowaniem Janusza K-M, którego tak samo szanuję jak Antoniego M. z PiS. Z pustego gadania jeszcze nic nie powstało, zaostrzcie kosy i na Sejm a nie tylko najprostsze rozwiązanie: JESTEM W OPOZYCJI DO KAŻDEGO - KTO NIE Z MIECIEM, TEGO ZMIECIEM!!!
 • Zapewnić im "strażnice" tu i tam z ogrzewaniem to może coś przypilnują a komu się chce patrolować 8 godzin ulice, kiedy zimno itd. .. Na Zawadzie np. w spółdzielni Zakrzewo zorganizować jeden pokoik aby mógł takowy przyjść na kawę czy herbatę i drugie śniadanie po ludzku skonsumować, tudzież odpocząć i dalej rura w teren lepić mandaty ochlajmordom, których od 6 rano jest tu pełno! Zostawcie auta za menel się weźcie! Do tego jesteście potrzebni!
 • Policji to jeszcze niektórzy się boją, Straży Miejskiej już mniej a nawet bardziej niż mniej, natomiast firmę ochroniarską będą zlewać wszyscy. Co drugi ma orzeczenie o niepełnosprawności, pozostali ważą po 70kg i mają 160cm wzrostu.
 • Ja jestem ciekaw ilu będzie chętnych do pracy w tej instytucji gdy będzie się ona zajmować tym co postulują moi przedmówcy, czyli sprawami stricte porządkowymi a nie dublowaniem drogówki.
Reklama