UWAGA!

Lodowe kule nad Zalewem

 Elbląg, Lodowe kule we Fromborku
Lodowe kule we Fromborku (fot. Marek Lewski)

Na plaży we Fromborku pojawiły się morzkulce (zwane też morszkulcami). To lodowe kule, powstające w wyniku mrozu i wiatru. Te znad Zalewu Wiślanego są wielkości futbolówki lub piłki do szczypiorniaka. Zobacz zdjęcia.

Zdjęcia morszkulców, wykonane w sobotę, przesłał do naszej redakcji elbląski fotograf Marek Lewski. To nietypowe, rzadko występujące w Polsce, zjawisko można podziwiać we Fromborku. Jak powstają morszkulce?

– Musi być temperatura powietrza poniżej zera, temperatura wody także około zera i, rzecz jasna, fale. Przy spokojnej wodzie taki fenomen nie zachodzi – podkreśl Agnieszka Harasimowicz z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju IMGW w rozmowie z Radiem Gdańsk. Dodając, że to zjawisko raczej charakterystyczne dla jezior w Ameryce Północnej czy w Finlandii.

National Geographic Polska cytuje w tej sprawie pasjonata meteorologii Jarosława Turałę, autora fanpage'a „Sorry, taki mamy klimat”: - Tworzą się one (kule – przyp. red.) wtedy, kiedy mieszają się - przechłodzona woda, błoto pośniegowe lub śnieg oraz śryż, czyli tzw lód prądowy. Im wyższy prąd rozbijający te mieszaninę o brzeg, tym większe tworzą się kule- wyjaśnia Jarosław Turała.

oprac. RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama