UWAGA!

Mało chętnych do głosowania korespondencyjnego w Elblągu

 Elbląg, Mało chętnych do głosowania korespondencyjnego w Elblągu
fot. Anna Dembińska

Do 16 czerwca można było zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Na taki sposób oddania swojego głosu zdecydowało się niewielu elblążan: zaledwie 220.

Wniosek o głosowanie korespondencyjne można było dostarczyć do urzędu osobiście, pocztą lub przez internet. 

- W Elblągu wolę taką wyraziło 220 osób, w tym jedna z nich zgłosiła zapotrzebowanie na nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille’a - mówi Adam Okruciński, dyrektor elbląskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W gminach powiatu elbląskiego forma korespondencyjnego głosowania w wyborach prezydenckich również nie cieszy się popularnością. W gminie Pasłęk liczba osób chcących oddać głos w ten sposób to 55, w gminie Młynary 24, w gminie Tolkmicko 18, w gminie Godkowo 16, w gminie Elbląg 15, w gminie Markusy 10, w gminie Rychliki 8, w gminie Gronowo Elbląskie 6 i najmniej w gminie Milejewo, bo tylko 3 osoby.

W całym kraju, jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, do godziny 23.59 we wtorek (16 czerwca) wolę głosowania korespondencyjnego wyraziło przez internet 54 555 tysięcy osób.

Pakiety wyborcze muszą zostać dostarczone tym osobom najpóźniej na pięć dni przed wyborami. Znajdą się w nich: karta do głosowania z oznaczeniem, które potwierdza jej autentyczność, koperta na kartę do głosowania, instrukcja, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, koperta zwrotna oraz nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a, jeśli zamówiona została w zgłoszeniu. Do 26 czerwca należy odesłać otrzymane pakiety lub osobiście dostarczyć je do urzędu. Można również w godzinach głosowania, 28 czerwca, zanieść kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla spisu wyborców głosującego lub poprosić o to inną osobę.

Wyborca, który w dniu wyborów, a więc 28 czerwca, będzie przebywać na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych musi zgłosić najpóźniej do 23 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego do urzędu gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców. Jeśli jego kwarantanna rozpoczęła się po 23 czerwca, musi to zrobić do 26 czerwca.Te osoby otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej dwa dni przed wyborami. Zostanie on doręczony im za pośrednictwem Poczty Polskiej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Do 26 czerwca należy odesłać otrzymane pakiety lub osobiście dostarczyć je do urzędu. : Mozna po prostu wrzucic do skrzynki przy poczcie.
 • Zabójcze koperty zrobiły swoje hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  maratończyk(2020-06-17)
 • 10 Maja nie można było zrobić wyborów bo epidemia. Teraz przy 500 zakażeniach dziennie można. Tylko kidawe wymienili na trzaskowskiego i już epidemia niegroźna. Co za hipokryci.
 • Epidemia była, jest i będzie, a więc trzeba z nią żyć, nauczyć się obowiązujących reżimów sanitarnych i je stosować. Wtedy naprawdę można się zabezpieczyć przed zakażeniem. Jest to teraz szczególnie ważne, gdyż zaczyna się sezon masowych wypocznków. Zaczną się zjeżdżać turyści, nasi mieszkańcy też wyruszą w swoje eskapady i wielu z nich coś tam przywiezie. Stąd czy to wybory, czy turystyczna rajza, zakupy w sklepie, wizyta u fryzjera, jazda środkami komunikacji zbiorowej należy bezwzględnie stosować nakazane zasady, a wtedy jest olbrzymia nadzieja, że przeżyjemy. I nie ma tam to tamto, źe ciężko mi się oddycha, nie wierzę w to coś i tym podobne dyrdymały. Jest jedna zasada, która obowiązuje każdą babę i każdego dziada : robi się to co nada i z tym się nie gada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Wyborca świadomy.(2020-06-17)
 • Oddanie głosu na Rafaua to zwiększone bezrobocie w Elblągu i wyjazd młodych z miasta- Taka prawda. Elblążanie zagłosują za przyszłością miasta i jego mieszkańców Andrzej to rozwój miasta Rafau to zwijanie miasta i bieda.
 • Trudno tu mówić o świadomości ludzi. Ostatni tydzień spędziłem na Mazurach. Ludzi mrowie a zachowanie jak dziczy z prawieków. Są już pierwsze efekty w ilości chorych. Teraz zrzucać wszystko na Ministerstwo Zdrowi, rząd, Sanepid itd. Przecież "JA"jestem zdrowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  EeeeeEEEEEeee(2020-06-17)
 • Jak przed koronawirusem to bylo full ludzi a teraz boja sie i wycofuja. takie mamy bojace spoleczenstwo. Widac patriotyzm :)to jakby byla wojna kazdy by uciekal gdzie pieprz rosnie. hahaha tchorze jedne. Wstyd!!!!!
 • Kto mial zachorowac zachorowal. Im sie ktos bardziej boi tym szybciej zachoruje. tchorze jedne. gdzie patriotyzm
 • @EeeeeEEEEEeee - Nasz narod to dzikusy to fakt. Faceci to tylko o swoje d. .. y sie martwia. Feeee. Ci mezczyzni wygineli sa okropni. Tyle fajnosci co worek z kartofliska. Na plazy powinni siedziec zawonieci w koc zeby nie byli widoczni behe.
 • Byleby nie głosować na chołka z TVN, czy trzaśniętego od szamba wylanego do Wisły.
 • a ja na Trzaskowskiego 100% a nie na długopis
 • No nie serio?
Reklama