UWAGA!

Mamy kłopot z Rosją

 
Elbląg, Bronisław Komorowski (po lewej) i Jacek Protas (fot. Anna Dembińska). Spotkanie poprowadził Piotr Derlukiewicz, wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej, przez kilka lat naczelny portEl.pl
Bronisław Komorowski (po lewej) i Jacek Protas (fot. Anna Dembińska). Spotkanie poprowadził Piotr Derlukiewicz, wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej, przez kilka lat naczelny portEl.pl (fot. AD)

Z jednej strony musimy i chcemy utrzymywać dobre stosunki z Rosją. Z drugiej trzeba twardo mówić o tym, co nas niepokoi i co jest złe. To trudne, zwłaszcza w momencie, gdy wyznajemy inne wartości i poglądy. M.in. o tym mówił Bronisław Komorowski, były prezydent Polski, który dziś (30 września) pojawił się w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć. 

Bronisław Komorowski Elbląg odwiedził w ramach Forum Debaty Publicznej, czyli cyklu spotkań organizowanych w elbląskim CSE Światowid od 2007 r. Jego głównym tematem były stosunki polsko- rosyjskie w kontekście Małego Ruchu Granicznego.
       - Rosja prezydenta Putina widzi w Unii Europejskiej konkurenta. Nie poszła w kierunku demokratyzacji, a w kierunku autorytarnym – mówił Bronisław Komorowski. - Trudno współpracować z sąsiadem, który nie jest demokratyczny, gdzie powszechna jest korupcja.
       Jak dodał były prezydent Rosja przeżywa traumę od momentu zmian ustrojowych.
       - Chyba nikt tak nie dopiekł Rosji, jak prezydent Obama, który powiedział, że Rosja nie jest mocarstwem, nie jest nawet mocarstwem regionalnym i nigdy nim nie będzie – opowiadał Komorowski.
       Były prezydent mówił również, że Rosja prędzej czy później zda sobie sprawę, że bez modernizacji nie ma szans na rozwój gospodarczy. Według Komorowskiego trzeba jej pomóc poprzez pokazywanie jej słabości, ważne jest również utrzymywanie takich enklaw współpracy jak Mały Ruch Graniczny. Będą one potrzebne w momencie, gdy skończy się polityka prezydenta Putina.
       Komorowski zaznaczył również, że Rosja i świat zachodni, w tym Polska, ma inne spojrzenie na to, co dzieje się na Ukrainie.
       - Jej sukces leży w interesie całego świata, to odejście od systemu oligarchicznego – wyjaśniał Komorowski. Dodał również, że to, czy Ukrainie uda się być krajem niepodległym w dużej mierze zależy od mądrych przywódców i dobrego planu.
       Były również pytania od publiczności, a wśród nich to, które dotyczyło, według pytającego, fatalnego stanu stosunków polsko- rosyjskich.
       - Z ich oceną radziłbym uważać. Rosja próbuje szyć Polsce buty i zbudować obraz kraju, który ma na punkcie Rosji fobię – mówił Komorowski. - To się Rosji nie udało, między innymi dlatego, że rozpropagowaliśmy Mały Ruch Graniczny w Unii Europejskiej.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a dlaczego nie odpowiedział na pytanie widowni gdzie zaginął obraz
 • ten komentarz widziałem na kilku portalach, w PiS kopiować się nauczyli i nie moga przestać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  17
  ktośkopiujekomenty(2015-09-30)
 • „Panie Prezydencie nam też zginął obraz. Pan nie wie gdzie jest obraz?” – tymi słowami politycy partii KORWiN w Elblągu pożegnali Bronisława Komorowskiego.
 • Dobrze ze wazni ludzie i wazne sprawy nie omijaja naszego miasta. Fajne merytoryczne spotkanie
 • "Były prezydent Bronisław Komorowski lekceważy sprawę znikających dzieł sztuki z Pałacu Prezydenckiego. - To jest śmieszne, bo jak rozumiem jakieś obrazki zniknęły – powiedział polityk PO w RMF. Z Pałacu Prezydenckiego znika obraz. Szef kancelarii wie o tym, lecz nie zawiadamia prokuratury. Dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie prokurator, będzie chciał przesłuchać Jacka Michałowskiego jako świadka. ", więcej na niezależna. pl.
 • Sukces Platformy ostatnich dni w polityce rosyjskiej i małym ruchu granicznym z Rosją. Od 14 września 2015r polskie placówki dyplomatyczne na terenie Federacji Rosyjskiej, więc także i w obwodzie kaliningradzkim włączą się w system VIS. Podczas kontroli granicznej przy wjeździe obywateli Rosji, którzy posiadają wizy zarejestrowane w systemie VIS od 14.09.2015r, funkcjonariusze SG będą mieli obowiązek dokonać sprawdzenia tożsamości właściciela wizy polskiej oraz autentyczności wizy, włączając w to również sprawdzenia odcisków linii papilarnych. Gdy Rosjanin, którego dane znajdują się w VIS, odmówi poddania się daktyloskopii, nie będzie mógł wjechać na terytorium RP. To jest ta wasza polityka wschodnia. Ani Prezydent ani Protas o tym nie wiedzieli. A Protas stwierdził, że tak robią nam w USA to my w odwet Rosji. Taka to i polityka !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  Obecnynasali(2015-09-30)
 • .. .a Lewandowski znowu się wygłupia :)))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Kasztalan_Mirmił(2015-09-30)
 • prezydent jest akurat o pilnowania obrazów, a niezależnia jest tak niezależna że. .. szkoda gadac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  11
  niezależnazaleza(2015-09-30)
 • No to myślę, że Rosjanie w odwet za te pobieranie od nich każdorazowo przy wjeździe do Polski w małym ruchu granicznym odcisków palców zażądają obowiązkowo od przekraczających Polaków obowiązkowych badań ginekologicznych. Chodzi o zbadanie czy włazimy komuś w du. .ę bez mydła. Panie Prezydencie jak to było. , ,. .ważne jest również utrzymywanie takich enklaw współpracy jak Mały Ruch Graniczny. ." No to będzie normalnie, bo tak jak było, to komuś w tym rządzie przeszkadzało. Normalnie wstyd i żenada dla tych stosunków. którymi się Komorowski i Protas podniecali na spotkaniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Maciejzgranicy(2015-09-30)
 • do "Demonn": fajny dowcip napisałeś, masz poczucie humoru, trochę złośliwe ale dobre. Mam nadzieję że nikt nie potraktuje tego dowcipu jako mowy nienawiści.
 • wiem, wiem "bul" za nic nie odpowiadał (cała ta jego prezydentura świadczy o tym) i wszystkich Polaków miał i ma w serdecznym "poważaniu".
 • Pobieranie odcisków palców od przekraczających w małym ruchu granicznym Rosjan to nie fobia panie Prezydencie? Od jakiego narodu na świecie pobieramy odciski palców przy przekraczaniu naszej granicy? A w małym ruchu granicznym? Bo ja nie znam takiego przypadku aby daktyloskopować cały naród? No chyba, że nas nasi przyjaciele z USA. O co cymbałom z rządu co to wymyślili chodziło? O poprawienie stosunków polsko rosyjskich. Przecież to Wy jeszcze jesteście przy władzy. Ale uszyliśmy buty mieszkańcom Kaliningradu. To co będzie jak przyjdzie Kaczyński? Wojna?
Reklama