UWAGA!

Mamy kolejnego honorowego obywatela

 
Elbląg, Mamy kolejnego honorowego obywatela
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Jerzy Szewczyński zostanie kolejnym Honorowym Obywatelem Elbląga – zdecydowali dzisiaj jednogłośnie radni. Ten były żołnierz Armii Krajowej od lat propaguje w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego i działa na rzecz mieszkańców, którzy przyjechali po wojnie do Elbląga z Kresów Wschodnich.

Wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga złożył klub Prawa i Sprawiedliwości. Radni zaakceptowali go jednogłośnie. Tym samym Jerzy Szewczyński został siedemnastą osobą, którą go otrzyma, dołączył do tak znanych postaci jak: Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Helena Pilejczyk, Ryszard Rynkowski czy Czesław Klimuszko.
       Jerzy Szewczyński ma 93 lata, był żołnierzem Armii Krajowej, od 1947 roku mieszka w Elblągu. Od lat propaguje w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego, szczególnie wśród młodego pokolenia. Jej inicjatorem wielu przedsięwzięć związanych z uczczeniem w naszym mieście ważnych wydarzeń w historii Polski, m.in. postawienia obelisku upamiętniającego żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, nadania wielu ulicom nazw związanych z najnowszą historią. Co roku organizuje również Opłatek Pojednania, w którym co roku uczestniczy kilkaset osób, jakie przyjechały po wojnie do naszego miasta z Kresów Wschodnich. Jest również prezesem elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej, a także elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń.
       Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga ma się odbyć podczas jednej z najbliższych miejskich uroczystości.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jedyne co przychodzi mi na myśl to "siedemnaście mgnień wiosny". .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Kat.Na.Idiotów(2015-10-29)
 • a mi to że być honorowym obywatelem w zapadłym mieście które było wojewódzkie a teraz okradane przez złodziei z olsztyna to żadna satysfakcja mimo szacunku dla tego pana.
 • A co z upamiętnieniem ludobójstwa 200 000 Polków na Kresach? HAŃBA!
 • Być honorowym obywatelem Elbląga w jednym szeregu z Hitlerem, Goeringiem itd. którym tego obywatelstwa nigdy nie odebrano ( bo żadna rada się na to nie zdobyła ) to trochę nie halo;)
 • wielu honorowych obywateli elblaga coś robili, ale nie picowali jak. .. ..
 • Do nie podpisanego poniżej - pójdź człecze do powszechniaka i poucz się trochę. Ani Hitler, ani Goering, ani Goebbels nie są honorowymi obywatelami Elbląga. Nie są już od sierpnia 1945 roku. Od postanowień Konferencji Poczdamskiej - gdzie przyjęto m. in. DENAZYFIKACJĘ (pozbawienie tytułów, ,odznaczeń, szarż, stopni, zaszczytów etc. ) - I taką decyzję podjął wysoki organ międzynarodowy - Konferencja Poczdamska - i żadna rada nie musi tego robić, ponieważ musi akceptować postanowienia organu wyższego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  dobrzeukoń.SP.(2015-10-29)
 • Mamy szansę przyłączyć się do województwa pomorskiego. Warto ponowić próbę i powalczyć. dtm
 • „Historię piszą zwycięzcy” - dlatego od 200 lat nie znamy polskiej historii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  zastanówmysię(2015-10-30)
 • No tak, medale, odznaczenia ordery dla miłośników Kresów, Lwowa itd, itp. .. Tylko jak ktoś postawił skromną tabliczkę czy tekturową kartę na skwerku sybirackim o 200 000 POLAKACH wyrżniętych jak zwierzęta przez ukraińskie UPA to, ,miłośnicy, ,Lwowa i Kresów oraz członkowie koła AK nie mrugnęli nawet okiem kiedy w majestacie, ,prawa i sprawiedliwości, ,organy władzy samorządowej RP usunęły tę tabliczkę. .. .. ZDUMIEWAJĄCE! To co obrazek Tryzuba może bardziej pasuje?
 • A sami jakoś nie, ,wpadli na pomysł, ,upamiętnienia własnych krajanów. .. .czyli ogon pod siebie, sprawa pod dywan, pierś do orderów. .. .. Czyli to co w, ,Marszu Mokotowa, ,śpiewali chłopaki. .. .. a na tyłach intendentura, różne umżyki gotują kawę i tym sposobem walczą za sprawę. .. , ,stało się, ,ciałem, ,. .. .
 • Jerzy Szewczyński zostanie kolejnym Honorowym Obywatelem Elbląga – zdecydowali dzisiaj jednogłośnie radni. Ten były żołnierz Armii Krajowej od lat propaguje w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego i działa na rzecz mieszkańców, którzy przyjechali po wojnie do Elbląga z Kresów Wschodnich.
 • Co za kłamstwo. Nie zająknął się nawet w sprawie ludobójstwa 200 000 Polaków na Kresach, wyrżniętych jak zwierzęta przez ukraińskie UPA. Ponoć jest miłośnikiem Kresów. A na skwerku sybirackim wywalono skromną tabliczkę ku ich pamięci. HAŃBA!, ,Zawodowi, ,kombatanci blokują wszystkie inicjatywy zwykłych ludzi. To wyjątkowo naganne!
Reklama