UWAGA!

Maraton matematyczny

 Elbląg, Jutro o godz. 8 rano ruszy całodobowy Maraton Matematyczny
Jutro o godz. 8 rano ruszy całodobowy Maraton Matematyczny (fot. Anna Dembińska)

U wielu osób słowo „matematyka” wywołuje uczucie niechęci, strachu, obawy. Większość z nas ma nieprzyjemne wspomnienia związane z trudnymi obliczeniami, przygotowaniami do egzaminów, sprawdzianów, a teraz również z maturą! Uczniowie oraz absolwenci IV Liceum postanowili powalczyć z takim podejściem poprzez zorganizowanie Maratonu Matematycznego.

Matematyka stała się dziedziną, którą staramy się pominąć w dalszej edukacji. Niestety, jest to powszechny problem. W całej Europie na uczelniach wyższych brakuje studentów kierunków ścisłych, a co za tym idzie – specjalistów w tych dziedzinach i pracowników firm technicznych.
       Dlatego też uczniowie oraz absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu postanowili walczyć z tym problemem w niestandardowy sposób! Wspólną pasją tych ludzi jest królowa nauk – matematyka. Aby przybliżyć tę dziedzinę, zorganizowali oni imprezę pod nazwą Maraton Matematyczny. Już samo połączenie „impreza + matematyka” wzbudza ciekawość. Spojrzenie na nauki ścisłe z perspektywy zabawy powoduje, że nasze odczucia nie są od razu negatywne... Idąc w tym kierunku, cel i forma, w jakiej zostanie przedstawiony Maraton, na pewno to ułatwi.
       Maraton Matematyczny, który jest wspierany przez Program „Młodzież w działaniu”, rozpoczął się w lutym tego roku. W ramach tego projektu uczniowie elbląskich liceów uczestniczyli w warsztatach: plastycznych, dziennikarskich, organizacyjnych, filmowych oraz z grafiki komputerowej. Wszystko to pozwoliło im przygotować się do zrealizowania głównego przedsięwzięcia – całodobowego Maratonu Matematycznego, który rozpocznie się 30 maja (niedziela) o godzinie 8.00.
       Główną częścią Maratonu będzie całodobowe rozwiązywanie zadań o różnym stopniu trudności przez licealistów w auli IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Kolejnym podjętym przez nich działaniem będzie finał konkursu matematycznego dla uczniów gimnazjów z powiatu elbląskiego. Finalistów wyłoniono w internetowych eliminacjach, w których wzięło udział 179 uczniów z 14 szkół. Oprócz tego, do konkursu dla VIP-ów zostaną zaproszeni dziennikarze i osoby cieszące się szacunkiem młodzieży, które swoimi działaniami przyczyniły się do zorganizowania Maratonu. Oni również będą mogli spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zadań. Oczywiście, jak na zabawę przystało, naszym potyczkom matematycznym będzie towarzyszyło wiele atrakcji. Jedną z nich będzie pokaz robotów dla uczniów szkół podstawowych. Podczas pokazu dzieci będą mogły wziąć udział w wyścigu krzykaczy lub tańcu robotów.
       Wszelkie działania związane z projektem można śledzić na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.maratonmatematyczny.pl. Sporą atrakcją dla odwiedzających internautów jest pojawiające się co 24 godziny nowe zadanie. Uczestnicy gromadzą punkty za prawidłowo rozwiązane zadania, dążąc do zdobycia tytułu Matematycznego Maratończyka. Równolegle z Maratonem Matematycznym, 30 maja odbędzie się Internetowy Maraton Matematyczny. Będzie to okazja do rywalizacji z licealistami rozwiązującymi zadania w auli IV LO. Na stronie będzie także prowadzona relacja na żywo z Maratonu zarówno w formie tekstowej, jak i video.
       Szczegółowych informacji na temat projektu Maraton Matematyczny udzieli Państwu:
      
       Pani Monika Kirol
       tel. 695-650-906
       e-mail: kirol.monika@gmail.com
      
       oraz:
      
       Pan Grzegorz Zyśk
       tel. 506-117-250
       e-mail: gcar@vp.pl
      
       Projekt jest współfinansowany jest z Programu „Młodzież w działaniu” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Przedsięwzięcie wspiera także Stowarzyszenie Fabryka Działań Niemożliwych.
      
      
      
      
Monika Kirol

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama