UWAGA!

Markusy - gmina z przyszłością. Dumą są telefony

Mieszkańcy należącej do powiatu elbląskiego gminy Markusy mają wiele powodów do dumy i zadowolenia. Mogą poszczycić się trzema świetnie funkcjonującymi szkołami, a ostatnio, co z radością podkreślają, przeprowadzoną na szeroką skalę telefonizacją. Turystów skusi na pewno piękny krajobraz i zabytkowe obiekty.
     
     Gmina Markusy zajmuje powierzchnię 109 km kw. i leży na żyznych glebach Żuław. Należy do niej 18 sołectw, które zamieszkuje 4000 osób. Jest gminą rolniczą, a użytki rolne stanowią 75 procent powierzchni.
     Mieszkańcy gminy Markusy nie mogą narzekać na brak ogólnospołecznych placówek np. ośrodka zdrowia czy szkoły. Dzieci uczęszczają do trzech szkół podstawowych w Zwierznie (tam również jest gimnazjum), Stankowie i Żurawcu. Najbardziej wyróżniającą się placówką edukacyjną jest szkoła w Żurawcu. Jest to niewielka placówka, w której uczy się 220 dzieci. Uczniowie czują się tu bardzo dobrze. Dzięki wsparciu i zrozumieniu ze strony gminy, a w szczególności wójta Wiesława Wielesika, w szkole przeprowadzono remont.
     - Budynek jest stary, więc w zasadzie wszystko nadawało się w nim do wymiany - mówi Mariusz Iwankowski, dyrektor szkoły. - Zmieniliśmy podłogę, pomalowaliśmy ściany. Okna zostały wymienione na nowe, gdyż przez stare zimą "uciekało" ciepło, a w naszej szkole jest ono bardzo cenne (szkoła ogrzewana jest piecami).
     Remont szkoły w Żurawcu finansowo wspomógł wojewoda Zbigniew Babalski, przekazując na ten cel 55 tys. zł. Wszystkie prace i materiały kosztowały ok. 65 - 70 tys. zł. Różnicę pokryła gmina.
     
     
     - Wójt i gmina Markusy bardzo nam pomagają - tłumaczy dyrektor szkoły. - Tam zawsze znajduję zrozumienie.
     Miłośnicy dobrej książki jak również uczniowie, którym potrzebna jest lektura szkolna mogą skorzystać z trzech bibliotek: gminnej w Markusach oraz jej filii w Zwierznie i Żurawcu.
     Gmina Markusy została stelefonizowana z czego szczególnie zadowolony jest wójt.
     - Prace związane z zakładaniem linii telefonicznej zakończą się
     30 listopada - wyjaśnia Wiesław Wielesik, wójt gminy Markusy. -
     Telefonizacja gminy jest moją radością i dumą. Jak jeszcze uporamy się z kanalizacją i oczyszczalnią ścieków, która ma powstać w miejscowości Stare Dolno - będzie dobrze. W 2001 r. zostanie zrealizowany program gospodarki odpadami stałymi, m.in. segregacja śmieci.
     Turystów na pewno zainteresują zabytki, które można podziwiać spędzając wakacyjny czas na wędrówkach po gminie Markusy. Podróżnicy z Polski jak również goście zza granicy będą zapewne zainteresowani szeregiem zabudowań mieszkalnych i gospodarczych typu holenderskiego. Można również podziwiać domy podcieniowe z XVIII w., które znajdują się w Markusach, Rozgarcie, Szaleńcu, Stalewie, Zwierznie i Kępniewie.
     Bardzo interesujące są budowle sakralne, m.in. neogotyckie kaplice w Jeziorze, kościół z XIX wieku w Zwierznie, stare cmentarze mennonickie w Szaleńcu, Kępniewie, Markusach, Węglach-Żukowie i Jeziorze.
     Do turystycznych atrakcji można niewątpliwie zaliczyć most zwodzony w Jeziorze oraz przystań rybacką z budynkiem dawnego zajazdu "Trzy Róże" nad jeziorem Drużno w Węglach-Żukowie. Godna polecenia jest również stacja pomp w Węglach - Żukowie.
     Do atrakcji krajoznawczych gminy Markusy należy jezioro Drużno, stanowiące znany i ceniony rezerwat przyrody na skalę europejską.
     Agata Janik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • heheh no glab widac odrazu, pozabierac im prawojazdy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    2222222222222(2010-04-05)
  • dlaczego kretyn????? przeciez przejscie dla peszych jest zlikwidowanede wiec w zwiazku z tym parkowanie o ile dozwoloe w tym miejscu jest dozwolone o ile kilka metrow wstecz lub kilka metrow pozniej nie jest zakazane !!!!
Reklama