UWAGA!

Marszałek na Forum - zobacz jak było!

Elbląg, Marszałek na Forum - zobacz jak było!
(fot. PS)

Nowa porcja unijnych pieniędzy dla Elbląga i regionu, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, ożywienie Zalewu Wiślanego i większe uprawnienia marszałków - to były główne tematy piątkowego Forum Debaty Publicznej z marszałkiem Jackiem Protasem. Tym razem na spotkanie w małej sali kina Światowid przyszło około pięćdziesięciu osób.

Do pomocy w udzielaniu odpowiedzi na pytania marszałek zaprosił Jerzego Wcisłę, szefa elbląskiego biura Urzędu Marszałkowskiego i miejskiego radnego oraz Grzegorza Nowaczyka, członka Zarządu województwa, który do niedawna był wójtem wiejskiej gminy Elbląg.
     Poniżej prezentujemy podzielone na części telewizyjne nagranie z piątkowej debaty, w dwóch wersjach: dla szybszych i dla słabszych łączy internetowych.
     - Mamy teraz bardzo ciekawy czas. Niedawno, po wielu latach starań, zostaliśmy pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej i mamy możliwość realizacji naszych planów, które jako samorządowcy konstruowaliśmy od 1990 roku - mówił Jacek Protas. - Takiego okresu wsparcia, jakie otrzymamy w latach 2007-2015, nie było i chyba już raczej nie będzie. Cieszę się też, że województwo warmińsko - mazurskie w przeliczeniu na jednego mieszkańca będzie głównym beneficjentem pomocy unijnej w Polsce:
     
     - wersja dla szybszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     - wersja dla słabszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     Jeden z uczestników Forum chciał wiedzieć, czy gotowa jest lista priorytetowych projektów, które będą finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur i jakie projekty z regionu elbląskiego mają szansę na realizację. Prosił też o komentarz w sprawie piątkowych doniesień dziennika „Rzeczpospolita:, że Piotr Żuchowski, jeszcze jako wicemarszałek województwa, nie dopilnował projektu związanego z poprawą infrastruktury na polach Grunwaldu. Kolejne pytanie dotyczyło komentarza do piątkowej decyzji białostockiego sądu o aresztowaniu Czesława Jerzego Małkowskiego:
     - Oznacza to, że Platforma Obywatelska, której przedstawiciel jest pierwszym zastępcą prezydenta, przejmuje rządy w Olsztynie. Czy wiceprezydent ma już konkretne plany działania?
     
     - wersja dla szybszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     - wersja dla słabszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     Następne pytanie miało związek się z projektami na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych i zapewnienia wysokiej jakości nauczania, które będą finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Oto odpowiedź:
     
     - wersja dla szybszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     - wersja dla słabszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     Piotr Derlukiewicz, redaktor naczelny portEl.pl i współprowadzący debatę, poruszył problem kolejowego skomunikowania Elbląga. Zapytał, co marszałek zamierza zrobić, by poprawić jakość połączeń Elbląg - Olsztyn:
     
     - wersja dla szybszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     - wersja dla słabszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     Powróciła również sprawa budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W najbliższych dniach ma zostać oficjalnie zaprezentowane tzw. studium wykonalności kanału. Wiele osób sądziło, że ten dokument ostatecznie przesądzi, czy inwestycja będzie realizowana. Jednak na początku marca, na poprzednim Forum Debaty Publicznej w Światowidzie, poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Lisek powiedział, że premier i rząd przedstawią oficjalne stanowisko dopiero po kolejnych ekspertyzach. Będą one dotyczyć ekonomicznej i ekologicznej strony przedsięwzięcia. Czy rząd nie gra na zwłokę?
     
     - wersja dla szybszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     - wersja dla słabszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     Uczestnicy Forum chcieli poznać opinię Jacka Protasa na temat planów nowego podziału zadań między wojewodów i marszałków oraz rozszerzenia kompetencji władz marszałkowskich.
     - Czy popiera pan pomysł wprowadzenia bezpośrednich wyborów marszałków? Czy urzędy marszałkowskie są gotowe, by przejąć część zadań urzędów wojewódzkich? Czy urząd wojewody powinien zniknąć lub też tylko sprawować nadzór nad działaniami służb marszałkowskich? - pytał jeden z elblążan:
     
     - wersja dla szybszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     - wersja dla słabszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     Jacek Protas podkreślił, że problemy elbląskiego portu, żeglugi po Zalewie Wiślanym oraz turystycznego ożywienia tego akwenu leżą mu na sercu. - Wielkie Jeziora Mazurskie powoli nie mieszczą już rzesz turystów i Zalew Wiślany traktujemy jako poważną alternatywę dla mazurskich jezior oraz szansę wzbogacenia oferty naszego regionu – zapewnia marszałek.
     A czym teatr w Elblągu różni się od olsztyńskiego i czy elbląski teatr oraz centrum kultury Światowid otrzymają unijne pieniądze na remonty swoich siedzib?
     
     - wersja dla szybszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     - wersja dla słabszych łączy internetowych:
      kliknij
     
     Tymczasem, jak zapowiedział dyrektor Światowida Antoni Czyżyk, w kwietniu bohaterami Forum Debaty Publicznej mają być minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz profesor prawa Jan Widacki.
     
     Zdjęcia i montaż: Krzysztof Chaja; opracowanie: Agnieszka Jarzębska.
     
     O unijnych funduszach , które trafią do naszego regionu, Marta Hajkowicz rozmawia z marszałkiem Jackiem Protasem:
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "leży mi na sercu" - kpina, elblążanie nie dajcie się nabrać, PO tak bedzie zwodzić do następnych wyborów aby potem odświeżyć temat. Tylko PISowi należy wierzyć bo Oni jak mówią to robią i wcielają to w życie, przykładem mogą być zabezpieczone środki w budżecie na Zalew, a POpaprańcy już kręcą- nie kpijcie z elblążan
 • Szanowni Państwo proszę się zapoznać z drogami wodnymi na stronie rafzen.pl według Jerzego Kulińskiego oraz z projektem Przekopu na stronie rafzen.pl profesora Tadeusza Jednorała. Proszę porównać fakty ze słowami wypowiadanymi przez lokalnych polityków. W tekście nie widzę odpowiedzi na zadane pytanie czy Pan Marszałek przeznaczy pieniądze na likwidacje zagrożenia rtęcią w Zatoce Elbląskiej. Rtęć powoduje również zahamowanie procesu samooczyszczenia z nagromadzonych tam fekalii. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2008-03-18)
 • WojŁawrynowicz Parafrazując Katona Starszego Cenzora ,,... POZA TYM UWAŻAM, ŻE TRUSO NALEŻY ZBUDOWAĆ”!!! naukawpolsce.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2008-03-18)
 • • Quo vadis Domine
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-03-18)
 • Uwielbiaja dużo gadać i mało robić :)
 • Do MAZ widze ze przejmujesz paleczke od Jaroslawa Kaczynskiego. Ciekawe ile ci placa za sianie nienawisci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elblazanin(2008-03-19)
 • Wladze helu zamierzaja zatopić stetek( okręt) niedaleko brzegu aby stworzyc dodatkową atrakcje turystyczną. .. nie tylko dla płetwonurków. .. .wiec ja zadam pytanie kiedy nasze wladze lokalne zaczna tworzyć atrakcje turystyczne a nie tylko mowić o turystyce. .. .sam kanal w dzisiejszych czasach to za malo. .. panowie przestancie bic piane i tworzyc otoczke ze pracujecie tylko zabierzcie się do roboty. .konferencji i debat nam już starczy. .. .szkoleń też. .. .my wyborcy czylli w sumie wasi pracodawcy żadamy efektów. .. ..
Reklama