
Zaduma, refleksja i smutek – to uczucia, które towarzyszą nam za każdym razem, gdy nadchodzi grudzień. Pięćdziesiąt lat temu na Wybrzeżu doszło do tragicznych wydarzeń, które były jednymi z najkrwawszych w powojennej historii Polski. Chwała i wieczna pamięć elblążan poległych w grudniu 1970 roku: Mariana Sawicza, Waldemara Rebinina, Zbigniewa Godlewskiego i Ryszarda Suskiego.
W proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL doszło do gwałtownych strajków i demonstracji. Bezwzględny reżim w imię utrzymania się przy władzy nie zawahał się strzelać do protestujących robotników. Konsekwencje tej interwencji były tragiczne. Zamordowanych zostało 46 osób, ponad tysiąc osób zostało rannych, a ponad trzy tysiące aresztowanych.
Zryw robotników Wybrzeża, Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga wymusił, pomimo ciężkich ofiar, zmianę naczelnych władz partii komunistycznej i rządu. Robotnicy Wybrzeża wygrali bitwę o tożsamość narodową Polaków i dążenie do wolności, lecz na pełne zwycięstwo zakończone obaleniem ustroju musieliśmy jeszcze poczekać.
Do naszych obowiązków należy zachowanie pamięci o tragicznych dniach Grudnia 1970 roku. O początku drogi, która dwie dekady później zaprowadziła Polskę i Polaków do wolności, niepodległości i samorządności.
Dziś w rocznicę tamtych wydarzeń oddajemy Im hołd. Chwała pokoleniu, które złożyło najwyższą ofiarę w imię wolności! Chwała mieszkańcom Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga, którzy o tę wolność walczyli. Chwała i wieczna pamięć elblążan poległych w grudniu 1970 roku: Mariana Sawicza, Waldemara Rebinina, Zbigniewa Godlewskiego i Ryszarda Suskiego.
Niech pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
--- komunikat -----