UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Marszałkowie popierają plan, który ma uzdrowić Przewozy Regionalne

 
Elbląg, Marszałkowie 13 województw popierają ministerialny plan uzdrowienia spółki kolejowej
Marszałkowie 13 województw popierają ministerialny plan uzdrowienia spółki kolejowej (fot. arch. AD)

Marszałkowie trzynastu województw wyrażają zgodę na świadczenie usług przewozowych przez Przewozy Regionalne na najbliższych pięć lat oraz na wejście do spółki Agencji Rozwoju Przemysłu jako inwestora strategicznego. Decyzja ta oznacza poparcie dla zainicjowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planu restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, który jest jedyną szansą na ich dalsze funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku.

W trakcie Konwentu Marszałków w obecności Minister Infrastruktury i Rozwoju Marii Wasiak, Prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski oraz marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego, podpisali umowy PSC (Public Service Contract) dające możliwość realizacji pięcioletniego planu restrukturyzacji. Dodatkowo marszałek województwa śląskiego zadeklarował podpisanie takiego dokumentu w piątek. Tym samym za świadczeniem lokalnych usług przewozowych przez Przewozy Regionalne do 2020 roku opowiadają się marszałkowie trzynastu województw, reprezentujący 73,4 proc. udziałów w spółce.
       Proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, zainicjowany przez MIiR, uzyskał dziś poparcie właścicieli reprezentujących ponad 2/3 udziałów. W ten sposób niezbędna większość marszałków opowiedziała się za realizacją programu, który w ciągu pięciu lat ma doprowadzić spółkę do trwałej rentowności – mówi Maria Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju. – W budżecie państwa od grudnia 2014 r. są zabezpieczone środki finansowe na proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych w wysokości 770 mln zł. Dzięki decyzji marszałków program trwałego uzdrowienia spółki będzie mógł zostać zrealizowany. – dodaje.
       Zawarcie umów na świadczenie przez Przewozy Regionalne usług pasażerskich w poszczególnych województwach na okres dłuższy niż jeden rok czy dwa lata, było niezbędnym krokiem w planie restrukturyzacji.
       Pięcioletnie umowy PSC są kluczowym elementem całego procesu, bo zapewniają spółce stabilność pracy. Dzięki nim jesteśmy także w stanie zaplanować długofalowe działania inwestycyjne – podkreśla Tomasz Pasikowski, prezes zarządu Przewozów Regionalnych. – W wyniku procesu restrukturyzacji odzyskujemy najpierw zdolność do terminowych realizacji płatności, a w drugiej kolejności – do inwestycji m.in. w modernizację pociągów. Jest to dobra wiadomość przede wszystkim dla naszych pasażerów, bo mogą oni tym samym liczyć na podniesienie jakości świadczonych przez nas usług.
       Marszałkowie podpisali także nową umowę właścicielską, na mocy której Agencja Rozwoju Przemysłu zostaje w spółce inwestorem strategicznym, obejmując 51 proc. udziałów. Tym samym ARP wniesie do Przewozów Regionalnych środki finansowe ze strony Skarbu Państwa w wysokości około 770 mln zł, które zostaną przeznaczone zarówno na pozbycie się historycznych długów, jak i na działania restrukturyzacyjne w poszczególnych województwach.
       Podpisane dokumenty otwierają kolejny etap procesu restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. W ciągu najbliższych tygodni opracowany zostanie pełny plan restrukturyzacji, ze szczegółowymi działaniami zaplanowanymi na najbliższych pięć lat. W sierpniu plan ma być przedstawiony Komisji Europejskiej, która zgodnie z przepisami musi formalnie wyrazić zgodę na dokapitalizowanie spółki z budżetu państwa.
      
Joanna Bator, rzecznik prasowy Przewozy Regionalne sp. z o.o.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama