UWAGA!

Maryja ma zostać patronką Malborka

 Elbląg, Maryja ma zostać patronką Malborka
Fot. Aleksander Gruszecki/Fotka Miesiąca

Czy Malbork otrzyma oficjalny patronat Najświętszej Maryi Panny? Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni miasta, teraz burmistrz pisze do biskupa diecezji elbląskiej. Ostateczna decyzja zapadnie w Watykanie.

W ubiegłym tygodniu na malborskim zamku odbyła się konferencja naukowa „Kult Najświętszej Maryi Panny na przestrzeni wieków w Malborku”. Zorganizowano ją w związku z prośbą burmistrza i rady miejskiej o maryjny patronat nad Malborkiem. Radni uchwałę w tej sprawie podjęli już 28 października i zobowiązuje ona burmistrza do podjęcia działań dotyczących nadania miastu patronatu Najświętszej Maryi Panny.

- Rada Miasta w Malborku wyraża wolę podjęcia działań na rzecz ustanowienia Najświętszej Maryi Panny Patronką Miasta Malborka, której wizerunek nieodłącznie związany jest z historią naszego miasta: w pierwotnej nazwie od 1286 r. gród Maryi, w obrazie Matki Bożej Malborskiej od XIII wieku do 1945 r., w największej w Europie od XIV figurze Madonny z Dzieciątkiem umieszczony w zewnętrznej niszy prezbiterium Kościoła Zamkowego - czytamy między innymi w podjętej przez malborskich radnych uchwale.

  Elbląg, Figura Maryi na malborskim zamku,
Figura Maryi na malborskim zamku, fot. Anna Dembińska

Burmistrz Malborka Marek Charzewski skierował list do biskupa Jacka Jezierskiego, ordynariusza diecezji elbląskiej. Pisze w nim m. in.: "W spontanicznej akcji poparcia w krótkim czasie, mimo pandemii mieszkańcy miasta Malborka zebrali prawie trzy tysiące podpisów pod wnioskiem o ustanowienie patronatu. Oficjalne potwierdzenie patronatu Najświętszej Maryi Panny dla mieszkańców będzie miało ogromne znaczenie i będzie wsparciem w podtrzymywaniu wartości chrześcijańskich w naszym mieście. Zwracam się do Waszej Ekscelencji z prośbą o rozpoczęcie działań, które doprowadzą do oficjalnego wydania stosownej decyzji przez Stolicę Apostolską. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w Watykanie.

Przypomnijmy, że patronem Elbląga jest św. Mikołaj. Taką decyzję przez aklamację podjęły władze miasta na uroczystej sesji 5 maja 2016 roku. Dokument ten upoważnił prezydenta miasta do tego, aby zwrócił się do biskupa elbląskiego o wystąpienie do Watykanu z prośbą ustanowienia św. Mikołaja patronem Elbląga. W uzasadnieniu do przyjętej uchwały czytamy: W 1050 rocznicę Chrztu Polski, w jubileuszowym Roku Miłosierdzia, miasto Elbląg z bogatą, blisko 800-letnią historią pragnie ustanowić swojego patrona. Święty Mikołaj z Miry kojarzony słusznie z wzajemnym, bezinteresownym obdarowywaniem się, związany jest z miastami średniowiecznej Hanzy. Patronuje również żeglarzom, marynarzom i rybakom".

oprac. daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama