UWAGA!

Maszerowali, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

 Elbląg, Maszerowali, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych
(fot. A)

Młodych uczyć, starszym przypominać o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tak organizatorzy I Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych tłumaczyli dzisiejsze (27 lutego) wydarzenie. - Trzeba przywrócić godność i cześć bohaterom, którzy przez kilkadziesiąt lat nazywani byli bandytami - mówili. Zobacz zdjęcia.

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, za co zapłacili własnym życiem. „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy...". Słowa Zbigniewa Herberta o Żołnierzach Wyklętych długo były prawdziwe. Ustawą z 2011 r. dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
       Z tej okazji dziś (27 lutego) w Elblągu odbył się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
       - Dzisiaj pierwszy marsz, ale mam nadzieję, że to będzie tradycja i że będziemy się rok w rok spotykali na Elbląskich Marszach Żołnierzy Wyklętych – mówił Jacek Gierwatowski ze Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, organizator wydarzenia. - W Polsce takie marsze odbywają się już po raz szósty, ale w Elblągu nie ma środowiska ukształtowanego patriotycznie, dlatego my, jako Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci plus koledzy z ONR zorganizowaliśmy to wydarzenie.
       Jaki cel przyświeca organizatorom?
       - Przywrócić godność i cześć bohaterom, którzy przez kilkadziesiąt lat byli zapomniani albo robiono z nich bandytów. Należy im się szacunek – przekonywał Jacek Gierwatowski. - Młodych trzeba o nich uczyć, a starszym przypominać.
       O godzinie 14 przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy AK zgromadziło się ponad 100 osób, m.in. kibice, środowiska prawicowe, ale w grupie byli i elbląscy radni. Do nich zwrócił się w liście Maciej Prażmo, prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy AK: "(...) Wyklęci nazywani byli przez komunistów bandytami reakcyjnego podziemia, o których pisano jak najgorzej albo wcale. Nie dość, że ich torturowano i mordowano, to nie zostawiano śladów pochówków. Pomimo starań komunistów pamięć o bohaterach przetrwała. (…) Dziś są autorytetami i wzorami do naśladowania, są symbolem męstwa i odwagi."
       Następnie uczestnicy marszu ulicami miasta, pod eskortą policji, ruszyli w kierunku Ronda Żołnierzy Wyklętych. Wykrzykując zgodnie hasła: "Cześć i chwała bohaterom" czy "Armia Wyklęta, Elbląg pamięta". Ale te, o sierpie i młocie wymierzonych w "czerwoną hołotę" wykrzykiwane przy cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej wzbudziły kilka głosów obrzurzenia.
       Celem maszerujących było Rondo Żołnierzy Wyklętych. Tam przy pamiątkowym obelisku wartę pełnili ubrani w mundury z epoki Grzegorz Wołoszczak i Piotr Opaczewski, a zebrani odśpiewali hymn narodowy. Pochmurny dzień rozświetliły race.
       W czasie marszu prowadzona była zbiórka pieniędzy na m.in. budowę pomników pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale i na organizację wydarzeń patriotycznych, które zaplanowano już także w Elblągu.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kto widział na marszukizu posłankę lub senatora z PO lub posłów z PIS albo Kukiz15?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  kat.Na.Idiotów(2016-02-27)
 • raz sierpem i młotem to było podczas całego marszu a nie tylko pod pomnikiem kacapów Pani Agato niech pani nie kłamie !!!!!kłamie!!!!!można było to wykrzyczeć na ulicy ale na cmentarzu nie bardzo?? chociaż ja nie mam z tym wielkich oporów znając tych morderców, okupantów, ludobojców!!! co wymordowali prawie cała moją rodzinę. Rowalcie tem pomnik z gwiazda to cmentarza nikt nie będzie niepokoił.
 • Do nie świadomego!!!!! na marszu pod pomnikiem składali kwiaty w imieniu posła asystenka Wilka [PIS] posła Kobylarza [KUKIZ], radni PIS, klub Gazety POLSKIEJ oraz pani Kosecka niezalezna, [dawniej PO]
 • Nikt nie był oburzony pod cmentarzem.Oburzeni to byliśmy jak Nowak złożył kwiaty w imieniu Elblazan pod gwiazdą. Czerwony wice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  8
  Iga.T(2016-02-27)
 • Banda półgłowków hołubiąca bandytów latających po lasach i mordujących ludność cywilną.
 • Półgłówkiem jesteś ty-wyuczony na czerwonej propagandzie. ..
 • DO ORGANIZATORÓW I UCZESTNIKÓW: dziękuję że uczczono pamięć w sposób godny i symboliczny. Byłem z dzieckiem, flagą biało - czerwoną i szliśmy z tyłu obawiając się trochę tych co to przyszli z flarami. .ale było super. .. za rok będziemy w pierwszym rzędzie. .. z bloku na ul. Traugutta 75 wywieszono flagę i machano do nas, to miłe i budujące, za rok zapraszamy do udziału. pozdrowienia!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  7
  Tataisyn(2016-02-27)
 • No cóż propaganda popisowa od 26 lat coś tam opowiada o komunistach, a zapomina o jakości własnych szeregów. Tylko nienawistne okrzyki i spojrzenia, jeszcze chwila, a na rozkaz antonio będą mordować mordować bo nie jest z pisu? Coś mi tu pachnie pogromami w stylu adolfowym. .. bo to już jawne pogrózki
 • Pały i gnać to dziadostwo powyciągali mundury z szafy i drą ryja precz z komuną Frombork wam się kłania i do tego młodzież co wy gnojki wiecie o żołnierzach wyklętych ? albo te stare babska ledwo idzie i ryja drze precz z komuną idzicie do taty rydzyka on wam to załatwi dacie emeryturkę i wszystko na ten temat następnie chętni do koryta już klaty wypychaja do medali oni walczyli siedzieli w lesie i pili bimber
 • a ja się pytam dlacego miasto dalo samochod sluzbowy nissan do obslugi marszu i dlaczego nie bylo prezydenta ani wiceprezydentów. skandal mówie wam
 • Aja się pytam czemu radni wydali decyzję nazwania ronda ich imieniem społeczeństwo nie wyraziło poparcia w tym kraju jest wszystko możliwe i nie zdziwie sie jak pójdę na miasto i zobaczę plac Ulricha Von Jungingena będą wam się śnić duchy faktycznie poległych którzy oddawali swą krew za ten kraj nie twórzcie historii na nowo bo macie władzę nie róbcie z Zorro zakonnicy bo ma czarny habit
 • No i duzi chłopcy bawią się w wojsko. .. .marzy wam się strzelanie. .. i co pójdziecie, ,Na Kowno!. .. ., ,? Przeginanie, ,pały, ,z braku chleba czy igrzysk bo nudno? Kto walczył to walczył, kto był bandytą to był bandytą. .. .w latach 1945 do 1956 zgodnie z Jałtą byliśmy w obozie socjalistycznym. I czy się to komuś podoba czy nie szanse na niepodległą Polskę były żadne. W tym okresie zginęło ok 350 000 ludzi. Wydano 10.000 wyroków śmierci, wykonano ich ok 950.Wprowadzanie idei kosztuje. Oby te nowe idee nie spłynęły krwią niewinnych ludzi! Historie tworzą fakty, a fakty wybiera władza jaka jest, ,przy władzy, ,. .. .. I proszę się zastanowić jakich ludzi chcecie upamiętnić, a jakich nie. Kiedyś i teraz mamy ludzi godnych szacunku i zwykłych bandytów. Nie wystarczy sobie pokrzyczeć, trzeba jednak trochę pomyśleć! Inspiracje są w określonym celu i to tez trzeba ocenić.
Reklama