UWAGA!

Matura - nic prostszego

Jak łatwo i szybko, ale za pieniądze ukończyć szkołę średnią? W prasie lokalnej pojawiło się ostatnio ogłoszenie "Średnie w 1 rok, Elbląg tel...". Postanowiliśmy sprawdzić, jakie cudowne metody mają nauczyciele w tej szkole, że przez rok potrafią wpoić uczniom wiedzę, którą w normalnych warunkach nabywa się przez 4 lata.

Zadzwoniliśmy pod wskazany w ogłoszeniu numer telefonu.
     - Wystarczy tylko mieć ukończone 18 lat - poinformowała kobieta. - Po roku czasu uczniowie otrzymują świadectwa ukończenia szkoły średniej.
     - I są to świadectwa uznawane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej? - pytam.
     - Oczywiście, jest to najprawdziwsze świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego - zapewniła mnie kobieta.
     Okazało się, że szkoła ta wcale nie jest szkołą, a informowanie potencjalnych uczniów, że można uzyskać w niej świadectwo jest zwykłym wprowadzaniem w błąd.
     - To nie jest szkoła, ale centrum edukacyjne z siedzibą przy ul. Junaków - usłyszeliśmy w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego. - Prowadzone są tam kursy przygotowujące jedynie do egzaminów eksternistycznych. Nie mają oni uprawnień do wystawiania świadectw szkolnych, a jedynie zaświadczeń o ukończeniu kursu.
     Roczna nauka w centrum, które szumnie nazywa się szkołą, kosztuje 1600 złotych. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie i trwają po 9 godzin.
     - Nie wiem, ile osób po tych kursach zdało egzamin eksternistyczny - mówi pracownik wydziału edukacji. - Sądzę jednak, że niewiele, gdyż trudno przyswoić czteroletni materiał szkoły średniej zaledwie przez rok. Działalność tego centrum można porównać do szkoły nauki jazdy, gdzie prowadzone są kursy - można w nich nauczyć się jeździć, ale nikt w tych szkołach nie wydaje prawa jazdy.
     Przedstawicielka centrum edukacyjnego poinformowała jednak, że uczniowie mogą także przystąpić do matury.
     - Jak zbierze się duża liczba chętnych do zdawania matury, wówczas sprowadzamy komisję z Ostródy i tu na miejscu przeprowadzamy egzamin maturalny - mówi. - Jeśli jest mało chętnych, wówczas na egzamin trzeba jechać do Ostródy. Matury u nas odbywają się w maju i styczniu.
     - Centrum to może mieć podpisaną umowę z jakąś szkołą, w której słuchacze zdają egzaminy eksternistyczne zaliczenia materiału szkoły średniej - tłumaczy pracownik wydziału edukacji. - Ale w żadnym razie nie mogą sami wystawić świadectwa. Niestety wydział edukacji nie może skontrolować tego centrum. Jest to najzwyklejsza w świecie działalność gospodarcza, polegająca mniej więcej na tym samym, co udzielanie korepetycji.
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama