UWAGA!

Maturzyści, do piór!

 
Elbląg, Ostatnie chwile przed maturalnym maratonem
Ostatnie chwile przed maturalnym maratonem (fot. Anna Dembińska)

Po trzech, a dla niektórych po czterech latach solidnej nauki, nadszedł w końcu czas na rozliczenie się ze zdobytej wiedzy. Dziś (4 maja) ważny dzień dla wszystkich maturzystów. Punktualnie o godzinie 9 we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęła się matura z języka polskiego. Zobacz zdjęcia. 

My odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące. Już od godziny ósmej na szkolnych korytarzach zaczęli się gromadzić zestresowani maturzyści. Łatwiej bez wątpienia mają dziś humaniści, tacy jak Karolina i Dominika z klasy 3 A. - Jesteśmy z klasy humanistycznej, więc dziś przed językiem polskim mamy dość dobre nastawienie – mówią maturzystki. - Za kilka dni zdajemy rozszerzenie z języka polskiego. Natomiast najbardziej obawiamy się matematyki.
       Maturzystki liczą, że na maturze pojawią się „Dziady” lub „Lalka”. Z kolei Maciej Rojek z tej samej klasy stawia bardziej na literaturę współczesną. - Myślę, że może być coś związanego z drugą wojną światową z okazji okrągłej, 70. rocznicy jej zakończenia albo coś z Jana Pawła II, bo teraz jest Jego rok. Wiele osób mówi, że będzie „Ferdydurke” albo Szymborska.
       Na pytanie, czy dobrze spał minionej nocy, odpowiada: – Nie, spałem tylko pięć godzin, bo oglądałem film – śmieje się. - Uczenie na ostatnią chwilę jest bez sensu. Wcześniej starałem się uczyć jak najwięcej. Lektury czytałem na bieżąco, ale dla powtórzenia i własnej pewności przeczytałem jeszcze streszczenia.
      
       Jakoś dam radę
       Mimo humanistycznych zapędów Maciej deklaruje, że wybiera się na matematykę stosowaną. Dobra z przedmiotów ścisłych jest także Ada z klasy matematyczno-fizycznej, która wybiera się na politechnikę. – Wybrałam rozszerzoną matematykę, fizykę i angielski – zdradza. – A język polski? Wychodzę z założenia, że skoro przez trzy lata uczyłam się do tego polskiego, to jakoś dzisiaj dam radę, więc za dużo nie powtarzałam. Generalnie nastawienie mam pozytywne, czuję się bardzo dobrze przygotowana przez szkołę.
       A jakich zagadnień spodziewa się dziś na maturze z języka polskiego? - Stawiam raczej na rozprawkę interpretacyjną, oczywiście wszystko będzie zależeć od tematu czy wiersza. Jeżeli chodzi o temat problemowy, to mam nadzieję, że nie będą to „Sklepy cynamonowe”.
       - Chyba nie spodziewam się dziś kompletnie niczego, bo to jest jedna wielka niewiadoma – mówi Dominika z tej samej klasy. – A do matury podchodzimy pozytywnie, bo inaczej się nie da. Gdybyśmy szli od razu na stracenie, to raczej byłoby źle. Zobaczymy, co będzie. My nie damy rady? Jak nie my, to kto? – śmieje się.
      
       Pozytywne nastawienie
      
Mimo, że polski to nie jego konik, kolejny maturzysta - Stanisław - wierzy, że da sobie dziś świetnie radę. - Jakoś teraz za bardzo się nie stresuję, może potem przed rozszerzeniem z przedmiotów ścisłych będę denerwował się trochę bardziej, póki co jestem spokojny.

  Elbląg, Humory przed egzaminem dopisywały
Humory przed egzaminem dopisywały (fot. AD)


       - Jedno to kwestia przygotowania, drugie kwestia szczęścia. Wszystko zależy od tego, jakie będą arkusze. Wiadomo, że część materiału umiemy, części nie umiemy i oby trafiło się to, co umiemy – dodaje Dominika.
       Mimo ogromnego stresu związanego z egzaminem maturalnym Joanna Jarząbek z klasy o profilu biologiczno-chemicznym przespała całą noc. – Spałam dobrze, mimo pełni księżyca – śmieje się. – Może to dziwne, ale nastawienie mam pozytywne. Jakie wybiorę studia? Może medycynę. Zobaczymy jednak, co przyniesie czerwiec i jakie będą wyniki.
       Na studia nie wybiera się natomiast Maja z 3B. - Chcę zostać kosmetyczką lub fryzjerką, bo po prostu to lubię i jest to moja pasja – przyznaje.
      
       PS. Przewidywania maturzystów się potwierdziły. Jedno z zadań na maturze dotyczyło "Lalki" Prusa (nowa matura) i "Dziadów" Mickiewicza (stara matura). - Wydawało się, że w sumie było łatwo, ale boję się, że niektóre pytania były podchwytliwe - powiedziała nam Ola, jedna z maturzystek tuż po egzaminie. - Stres minął, jutro powinno być o wiele lepiej. 
       Wszystkim elbląskim maturzystom życzymy połamania piór, tym bardziej, że we wtorek czeka Was egzamin z matematyki. Życzymy Wam prostych pytań i odpowiedzi zgodnych z kluczem, aby uzyskany wynik był jak najbliżej tego wymarzonego i by mógł Wam otworzyć drzwi do uczelni, na której szczególnie Wam zależy.
      

mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama