UWAGA!

Metoda na Dodę ( felieton)

 
Elbląg, Chociaż przez chwilę Elbląg był ważny dla polityków z Warszawy.
Chociaż przez chwilę Elbląg był ważny dla polityków z Warszawy.

Każdy organizator imprezy wie doskonale, że w sytuacji kiedy program jest mało atrakcyjny, to najlepszą receptą na jej powodzenie jest zaproszenie Dody. W ostateczności, jeśli budżet jest ograniczony, może być któryś z braci Mroczków. W ostatnich dniach Elbląg nawiedziły całe zastępy politycznych celebrytów. Mimo, że każdy był z innej partii, to wszystkich łączyło to, że mieli dla nas niezawodną receptę na wieczną szczęśliwość.

Partyjne centrale z Warszawy oddelegowały do Elbląga swoich najlepszych fighterów. Byli wśród nich zawodnicy klasy Dody, ale nie brakowało również braci M. Sztabowi piarowcy szybko policzyli na swoich tabletach, że najlepszą metodą na pozyskanie głosu elblążanina jest pokazanie mu celebryty ze stolicy. Ten zaś przybywa i nie bacząc na upał w ciemnym garniturze poklepuje po plecach lokalnego kandydata na prezydenta wskazując go zebranym jako zbawcę naszego miasta, przy okazji wynosząc pod niebiosa wszystkie jego prawdziwe i urojone zalety. Zebrany tłum mieszkańców wysłuchuje ze wzruszeniem jak stołeczny polityk, którego do tej pory widzieli tylko w TVN 24 lub TV Trwam (w zależności od opcji), pochyla się nad ich problemami i obiecuje , obiecuje, obiecuje...
       A na wyborczym grillu królują głównie trzy gatunki kiełbasy, okraszone kilkoma pomniejszymi przystawkami. Po pierwsze pełnomorski port i przekop Mierzei. I tu warto przypomnieć, że Mierzeja nie znajduje się w granicach Elbląga i zdecydowanie poza jurysdykcją prezydenta miasta, za to Elbląg znajduje się 60 kilometrów od dwóch dużych i niespecjalnie przeciążonych portów. Jeśli do tego dodać kosmiczne koszty wykonania samego przekopu i jeszcze większe pogłębienia toru wodnego do Elbląga, to trudno nie spytać za naszymi starszymi braćmi w wierze "a ile na tym można stracić?".
       Na drugim miejscu plasuje się aquapark. Cóż w ten upał może bardziej działać na wyobraźnię elblążanina niż wizja zjazdu rurą w strumieniach chłodnej wody. I co z tego, że za ten plusk na końcu rury wszystkie miasta, które zafundowały sobie taką przyjemność muszą ostro dopłacać. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości elbląskiego wyborcy, można mu obiecać darmowe bilety do aquaparku i ma się rozumieć takiż dojazd miejską komunikacją.
       Wisienką na torcie obietnic jest przynależność do województwa pomorskiego. Podobno w Trójmieście, że nie wspomnę o umierającym na bezrobocie Słupsku, nie mogą się doczekać aż się do nich przyłączymy i zagospodarujemy nadmiar gotówki, z którą nie wiedzą tam co zrobić. Przepchnięcie tego przez Sejm, to w końcu tylko niewarta wspomnienia formalność, którą "nasz" prezydent załatwi jednym pstryknięciem palca. Jakież to wszystko proste.
       I tak wartko toczy się przez miasto strumień obietnic. Z uśmiechniętych twarzy polityków bez trudu można wyczytać głębokie przekonanie, że ciemny naród to kupi. Aż żal bierze, że dla tych wszystkich przybyszów jesteśmy tyle warci ile głosów oddamy na ich kandydata, po to tylko żeby mogli obwieścić w całym kraju jaki to dobry wynik ich partia uzyskała w Elblągu. Za tydzień bez skrupułów zapomną o wszystkich obietnicach, a nawet jak nazywało się to miasto, w którym byli.
       Tylko elbląscy restauratorzy i hotelarze zacierają ręce. Podobno spiskują już po kątach jakby tu zorganizować kolejne referendum. W końcu ten rok i tak stracony dla miasta, zanim nowa władza się usadowi na stołkach w ratuszu, to przyjdą kolejne wybory. Skoro więc z zapewnieniem chleba mogą wystąpić przejściowe kłopoty, to może kolejne igrzyska?
       Cała nadzieja w tym, że jak mawiał mistrz Rej, elblążanie nie gęsi i swój rozum mają (przepraszam jeśli nie cytuję dokładnie). Elbląg zasługuje bowiem w końcu na dobrego prezydenta.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nic dodać, nic ująć panie Włodku
 • Dobre
 • Świetnie Pan to ujął
 • Dobry tekst. Szkoda, że dopiero teraz wielu polityków mówi nam jak nasze miasto jest ważne dla nich i dla kraju. Dlaczego wcześniej nie byliśmy w ich świadomości? I drugie pytanie jak długo to miasto będzie dla nich tak ważne. Przypuszczam, że za kilka miesięcy będą szukać go na mapie by wiedzieć jak tu dotrzeć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  2
  Czytelnik_MOBI_65133(2013-06-21)
 • Najlepszym jest oczywiscie p. Wilk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  28
  Stoklosy(2013-06-21)
 • Nie wierzcie nikomu z PO PiS PSL SLD SP PJN. .. ci goście dostają rozkazy prosto z "Bilderberg meeting" i są pieskami na łańcuchach korporacji. Metoda liczenia głosów w Polsce (tak, ku zapewne waszemu zaskoczeniu, jest coś takiego) - metoda d'Hondta - matematycznie promuje tylko duże partie. Innymi słowy - z grubsza ma być jak jest, i wiele się nie zmieni. Każda partia, która NIC NIE MÓWI o demokracji bezpośredniej / uczestniczącej, Jednomandatowych Okręgach Wyborczych - to partia populistyczna, której zależy tylko na utrzymaniu się u/przy władzy (obojętnie - jako rządzący czy opozycja - w następnej kadencji zamienią się miejscami i dalej będą się bawić naszym kosztem) - te populistyczne partie, to wszystkie obecnie liczące się na polskiej scene politycznej. Popatrzcie sobie na USTAWY, które przeszły głosowane przez obojętnie jaką partię (Traktat Lizboński, ACTA, GMO. .) - każda partia głosuje na co trzeba, kiedy trzeba - bez względu na literki i kolorki w ich logach. Trzeba być półgłówkiem, żeby wierzyć w takie tanie spektakle. .. im prędzej wyłączycie mass-media, tym lepiej dla was. Szukajcie wolnych, niezależnych, oddolnych mediów (wolne media, indymedia, niezależnatelewizja. pl itd. itp. ) Kropka.
 • Co sądzicie o Cezarym Balbuzie? Mi się wydaje najsensowniejszym kandydatem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  13
  Galadriela(2013-06-21)
 • Niezły tekst Pana WG. Odniosę się do ostatniego zdania. ” Elbląg zasługuje bowiem w końcu na dobrego prezydenta” Zasługuje jak najbardziej ale jeszcze nie teraz. Teraz nie ma dobrych kandydatów. Po prostu można odpuścić te wybory. Fani PO to zapewne z rozpędu nie pójdą tak jak na referendum ale inni też mogą sobie darować. Nie ma żadnego znaczenia dla miasta kto te wybory wygra. Bój o fotel Prezydenta przykrył to co jest o wiele ważniejsze. Dobra Rada Miasta to motor napędowy pozytywnych zmian i nowoczesnych działań. Nie wiem nic o kandydatach do RM za wyjątkiem tych odwołanych. Żaden komitet się nimi nie chwalił. Pewnie wszyscy chcą dorobić do pensji albo stracić status bezrobotnego i podjąć pracę. Czerwony
 • Panie Włodku, jeszcze tylko cukrowej waty brakuje :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  JacekW(2013-06-21)
 • A ja jade na Dode do Braniewa. Tutaj też wygrała z naszymi dniami Elbląga.
 • Niema Dody ale jest Boda :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Jasnośćniezalogowany(2013-06-21)
 • Patrzę i nie wierzę. .. nagle wszyscy pokochali Starówkę. .wywiady. .. .autografy. .. .uścisk dłoni. .. a nikt nie pomyślał nawet, że nasza piękna elbląska Starówka w zwykły dzień to pustynia. .. Żadne władze nie mają pomysłu co zrobić, żeby było inaczej. .. .
Reklama